GTÜ'de Uluslararası İlişkiler Koordinatörlüğü açıldı

GTÜ'de Uluslararası İlişkiler Koordinatörlüğü açıldı

Gebze Teknik Üniversitesi'nde Uluslararası İlişkiler Koordinatörlüğü açılış töreni gerçekleştirildi.

Gebze Teknik Üniversitesi (GTÜ) Uluslararası İlişkiler Koordinatörlüğü açılış töreni gerçekleştirildi. GTÜ Kongre ve Kültür Merkezi'nde düzenlenen törene Kocaeli Vali Yardımcısı Abdul Rauf Ulusoy, Gebze Kaymakamı Mehmet Ali Özyiğit, GTÜ Rektörü Prof. Dr. Hacı Ali Mantar, Gebze Belediyesi Başkan Yardımcısı Mehmet Dinç, Gebze Jandarma Komutanı Üsteğmen Muharrem Poyrazoğlu, TÜBİTAK BİLGEM Başkan V. Dr. Ali Görçin, Gebze Ticaret Odası Başkanı Abdurrahman Aslantaş, D-8 İstanbul Sekreteryası Ahmar İsmail, GTÜ akademik-idari üst yönetimi, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan etkinlikte, Kaymakam Mehmet Ali Özyiğit, bilim ve teknolojik gelişme sürecinde etkin bir şekilde rol almanın önemine vurgu yaptığı konuşmasında şunları dile getirdi: “Medeniyetlerin gelişimini incelediğimizde, gözlemliyoruz ki bir millet veya medeniyet bir konuda öncülük eder, bir şeyi bulur veya geliştirir. Diğerleri bu yeniliği fark eder ve katkı sunar. Bilim, bilgi ve medeniyet bu şekilde ilerler. Ancak günümüzde bu hızlı bir şekilde gerçekleşiyor. Bilgi artık hızla el değiştiriyor ve bu takip edilmesi zor bir durum yaratıyor, eğer bu hızı yakalayamazsak, geride kalırız."

"Dünya çapında bilimsel ve teknolojik gelişmeler hızla yayılıyor. Bu nedenle iddialı olmalı, bilim ve teknolojiyi takip etmeli, güvenmeli ve ileriye taşımalıyız. Üniversitemiz bu anlamda büyük bir sorumluluk taşıyor. Üniversitelerimiz, dünyadaki gelişmelere ayak uydurmalı ve ülkenin geride kalmamasını sağlamalıdır."

"Bu çalışmayı çok önemli buluyorum ve üniversitemizin bu yöndeki çabalarını takdir ediyorum. Etkinliğe katılanları tebrik ederim. Bu çabalara liderlik eden Rektörümüzü, Rektör Yardımcılarımızı ve tüm görev arkadaşlarımızı kutlarım."

Rektör Prof. Dr. Hacı Ali Mantar, konuşmasında, küreselleşen dünyada GTÜ'nün daha etkili ve görünür olması için Uluslararası İlişkiler Koordinatörlüğü'nün kurulduğunu söyledi.

Mantar, "Dünyada her zamankinden daha fazla hızlı ve etkin bir değişim ve dönüşüm yaşanmaktadır. Bu dijitalleşmenin getirdiği değişim ile dünyadaki ülkeler arasındaki sınırlar kalkmaktadır. Kıtalar arasındaki mesafeler küçülmektedir. Gerçek şu ki küresel bir dünyada daha etkin bir şekilde yaşamaya başladık. Dünya artık tek bir topluluk, tek bir ülke gibi. Onun için de bizim de bu topluluğun, bu dönüşümün, bu değişimin içerisinde etkin bir şekilde yer almamız gerekiyor" dedi.

BU HEDEFİMİZE ULAŞACAĞIMIZA İNANIYORUZ

Mantar, Uluslararası İlişkiler Koordinatörlüğü'nün, akademisyen değişimi, öğrenci değişimi, konsorsiyum oluşturma, ülkeler arası iş birliği gibi birçok konuyla ilgileneceğini belirterek, "Bu ofisimizin amacı, Gebze Teknik Üniversitesi olarak küresel bir dünyada daha etkin, daha belirgin bir şekilde yer almamızı sağlamaktır. Bu hedefimize ulaşacağımıza inanıyorum" diye konuştu.

Açılış konuşmalarının ardından GTÜ Uluslararası İlişkiler Koordinatörü Bahar Yıldız Kutman, koordinatörlüğün yapısı, işleyişi, görev ve sorumlulukları, projeler, anlaşmalar ve geleceğe dönük tasarlanan çalışmalar hakkında tanıtıcı bir sunum gerçekleştirdi.04.jpg

Erasmus kapsamında, üniversitelerde akademik incelemelerde bulunmak ve bilimsel çalışmalar gerçekleştirmek üzere Güney Kore’ye giden Fizik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Numan Akdoğan, deneyimlerini paylaştığı bir sunum gerçekleştirdi.

Yine Erasmus kapsamında Almanya’da staj yaparak öğrenim deneyimini zenginleştiren GTÜ öğrencisi Ali Mert Tuşat, başvuru süreci hakkında bilgi verdiği bir konuşma gerçekleştirdi.

Konuşmaların ardından GTÜ Uluslararası İlişkiler Koordinatörlüğü’nün açılışı yapıldı ve ardından karşılıklı etkileşime olanak tanıyan bir kokteyl gerçekleştirildi.

GTÜ Uluslararası İlişkiler Koordinatörlüğü, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hasari Çelebi yönetiminde, Dr. Öğretim Üyesi Bahar Yıldız Kutman koordinatörlüğünde; uluslararası iş birlikleri, öğrenci ve akademisyen değişim programları, yurt dışı eğitim ve araştırma olanakları gibi konularda öğrencilere ve akademisyenlere destek verecek.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.