1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. GTÜ’de Engelsiz Festival
GTÜ’de Engelsiz Festival

GTÜ’de Engelsiz Festival

**Farklı engel gruplarını sosyal çevre ve üniversite ile bütünleştirmek amacı ile 3. GTÜ Engelsiz Gençlik Festivali gerçekleştirildi.

A+A-

 

 

 

Gebze Teknik Üniversitesi(GTÜ) Engelsiz Birimi, Engelliler Haftası kapsamında, farklı engel gruplarını sosyal çevre ve üniversite ile bütünleştirmek amacıyla 3. GTÜ Engelsiz Gençlik Festivali'ni düzenledi. Çeşitli sosyal kurum ve kuruluşların üyelerini, özel eğitim kurumlarının temsilcilerini, dernek mensuplarını, GTÜ akademik ve idari personelini, üniversite öğrencilerini(İşletme Lisans öğrencilerini)  bir araya getiren "GTÜ Kozadan Kelebeğe Engelsiz Gençlik Festivali" "Kozadan Kelebeğe Engelsiz Bir Hayat İçin EI Ele" sloganıyla GTÜ Şenlik Alanı'nda gerçekleştirildi. Engelsiz GTÜ Birimi öncülüğünde hazırlanan Festival; özel eğitim merkezlerinin dans, müzik gösterileri, enstrüman performansları, sportif faaliyetler ve farkındalık stantlarını kapsayan büyük bir organizasyon oldu. Birçok kurum, kuruluş ve dernek ile üniversite topluluklarının da katkı sağladığı festivalde, toplumun farklı kesimleri GTÜ çatısı altında beraber olarak,  değerli paylaşımlarda bulundu.

FARKINDALIK OLUŞTURMAK GÖREVİMİZ

Etkinlik açılışında konuşan GTÜ İşletme Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. ve GTÜ Engelsiz Birimi Başkanı Meral Elçi  3. GTÜ Engelsiz Gençlik Festivali ile ilgili şunları söyledi: “Türkiye İstatistik Kurumunun 2011 verilerine göre yurdumuzda; görmeyen, işitmeyen, hareket edemeyen, zihinsel engeli bulunan yaklaşık 5 milyon vatandaşımız bulunmaktadır. Yani Türkiye nüfusunun % 6,6’sını engelliler oluşturmaktadır. Bu sayının yaklaşık bir milyon 500 binini ise çocuklar oluşturmaktadır. Erişilebilirlik, eğitim, çalışma hayatı ve sağlık... İşte Türkiye’deki engellilerin en çok zorlandıkları, sıkıntıya en çok düştükleri alanlar. Yani hayatın ta kendisi.... Sosyal farkındalık ve bilinç ile birçok kurum, kuruluş, dernek ve üniversite topluluklarının toplumsal farkındalığın arttırılması ve engellerin birer birer kaldırılması hususunda stratejiler geliştirmekte, etkinlikler düzenlemektedir. GTÜ olarak bizler de, engellere karşı toplumda farkındalığı arttırmak, toplumun bütün kesimleriyle etkileşimi çoğaltıp değerli paylaşımları hızlandırmak amacı ile çalışmalarımıza devam ediyoruz.  Engelli olmak engel değildir. Rüzgârın yönünü değiştiremezsiniz ancak yelkeninizi her zaman ayarlayabilirsiniz. Bunun için engellerden pes edip yılmamak, bu konu hakkında farkındalığı arttırmak ve toplumun tüm kesimlerine yaymak esas olmalıdır.”dedi.

Bu haber toplam 688 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.