1. HABERLER

  2. YEREL HABER

  3. GTÜ Biyoteknoloji Enstitüsü Ar-Ge Serası Açılıyor
GTÜ  Biyoteknoloji Enstitüsü  Ar-Ge Serası Açılıyor

GTÜ Biyoteknoloji Enstitüsü Ar-Ge Serası Açılıyor

GTÜ’ de üniversite-sanayi iş birliğinin somut bir çıktısı daha hayata geçiriliyor.

A+A-

Yenilikçi bitki besleme ürünlerinin geliştirileceği, topraksız tarım çalışmalarının yapılacağı, Türkiye’de sürdürülebilir ve rekabetçi tarım araştırmalarına yön vermesi planlanan GTÜ Biyoteknoloji Enstitüsü Ar-Ge Serası açılıyor. 

 

 

Gebze Teknik Üniversitesi(GTÜ) Çayırova Kampüsünde yer alan GTÜ Biyoteknoloji Enstitüsü Ar-Ge Serası, 23 Ekim Cuma günü saat 14:00’da GTÜ Kongre ve Kültür Merkezi’nde başlayacak olan ve TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal’ın da katılacağı törenle faaliyete geçecek.  Sera, Türkiye’nin 11 “Araştırma Üniversitesi”nden biri olan GTÜ ile önde gelen gübre üreticilerinden GÜBRETAŞ arasında GTÜ Biyoteknoloji Enstiütüsü’nün koordinasyonu ile 2019 yılında imzalanan iş birliği protokolü kapsamında kuruldu.  

 

YENİLİKÇİ TARIM ARAŞTIRMALARINA YÖN VERECEK  

Gerek tarımın gerekse biyoteknolojinin ülkemizin kalkınma hedefleri doğrultusundaki stratejik önemlerine dair farkındalığın giderek arttığı bugünlerde GTÜ Biyoteknoloji Enstitüsü bünyesinde hizmet vermeye başlayacak olan  Ar-Ge serasında; başta yeni nesil, çevre dostu ve yüksek etkili gübreler, mikrobiyal gübreler ve biyostimülantlar olmak üzere yenilikçi bitki besleme ürünlerine ve bitki koruma ürünleri de dahil olmak üzere agrokimyasallara yönelik çalışmaların, biyofortifikasyon ve fonksiyonel ürün araştırmalarının, bitki biyoteknolojisi, bitki fizyolojisi ve tohum teknolojileri ile ilgili çalışmaların ve topraksız tarım ve tıbbi ve aromatik bitki araştırmalarının yürütülmesi planlanmaktadır. Seranın özellikle üniversite-sanayi iş birlikleri ile geliştirilecek ve uygulanacak, çıktı odaklı Ar-Ge projeleri için bir çekim merkezi haline gelmesi, yenilikçi, yerli ve milli ürünler ile Türkiye’de sürdürülebilir ve rekabetçi tarım araştırmalarına yön vermesi ve ulusal gıda ve beslenme güvencemize önemli katkılar sağlayabilecek araştırmalara ev sahipliği yapması amaçlanmaktadır.

 

SANAYİ ORTAKLI AR-GE FAALİYETLERİ

Bu doğrultuda sanayi ortaklı Ar-Ge faaliyetlerinin yürütülmesinin yanı sıra, yine sanayici ve girişimcilere ürün etkinlik ve güvenlikleri ile ilgili test ve analiz hizmetleri verilecektir. GTÜ Biyoteknoloji Enstitüsü, ayrıca, ilgili sektörlerin doktoralı Ar-Ge personeli ihtiyacına cevap verebilecek nitelikli insan kaynağını yetiştirmeyi de amaç edinmiştir ve GÜBRETAŞ iş birliği dahilinde bu yıl kabul edilen TÜBİTAK 2244 – Sanayi Doktora Programı projesi ile bu konuda da önemli bir adım atmıştır. 

 

01-007.jpg02-025.jpg03-013.jpg

Bu haber toplam 611 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.