Goodyear’da taşeron tartışması bitti

Goodyear’da taşeron tartışması bitti

Lastik-İş Sendikası’nın örgütlü olduğu Goodyear Adapazarı ve İzmit Fabrikalarında çalışan bin 500 işçiyi ilgilendiren toplu iş sözleşmesi görüşmelerinin ikinci oturumu yapıldı.

Pirelli, Brisa ve Prometeon ile ikinci kez masaya ayrı oturan Goodyear'ın işveren sendikası Kiplas ile pazarlık sürecini yürütmeye başladığı görüşmelerde Lastik-İş Sendikası Goodyear’ın tutumunu protesto etmek amacı ile siyah elbiselerle masaya geldi. ilk görüşmede üretim işçilerini ilgilendiren 25, destek hizmetleri işçilerini ilgilendiren 22 madde üzerinde anlaşan taraflar bu görüşmede üretim işçilerini ilgilendiren 3, destek hizmetleri işçilerini ilgilendiren 3 madde üzerinde anlaşma sağlandı.

 

HER İKİ TARAF EKSİKSİZ KATILDI

Lastik-İş Genel Başkanı Alaaddin Sarı, Genel Merkez Yöneticileri, sendikasının Kocaeli ve Sakarya Şube Başkan ve yöneticileri ile iş yeri temsilcileri görüşmede hazır oldu. İşveren adına ise görüşmelere Avrupa Ticari Lastikler İnsan Kaynakları Direktörü Selda Kalleci, Türkiye İnsan Kaynakları Direktörü Ceren Özel, Adapazarı Fabrika Endüstriyel İşler Müdürü Gamze Özmen, İzmit İnsan Kaynakları Müdürü Aslı Beyler, Ortak Hizmetler Müdürü Serkan Işık, KİPLAS Genel Sekreteri Ulaş Yıldız, Hukuk Müşaviri Müge Aksel, Avukat Begüm Ergin katıldı.

 

İSTENİLEN HAKLAR

Lastik-İş Sendikası işverene verdiği taslakta ücrette ilk 6 ay yüzde 50, ikinci 6 ay enflasyon artı saat ücretine 4.45 lira (1000 lira) üçüncü 6 ay enflasyon artı saat ücretine 5.56 lira (1250), dördüncü 6 ay enflasyon artı saat ücretine 6.67 (1500 lira) zam istendi. Destek işçisine birinci 6 ay ücret 5 bin 2 liraya yükseltildikten sonra yüzde 50, ikinci grup ücret 5 bin 600 lira yükseltildikten sonra yüzde 50, üçüncü grup işçilerin ücreti 6 bin liraya yükseltildikten sonra yüzde 50 zam istendi.

 

manset-2-171.jpg

 

Haber: Barış AYAR

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.