Gölcük’e 54,5 milyon TL ve 52,3 km altyapı yapıldı

Gölcük’e 54,5 milyon TL ve 52,3 km altyapı yapıldı

KBB İSU Genel Müdürlüğü, Gölcük’te 2021 yılında 54,5 milyon lira harcama yaparak toplam 52,3 km uzunluğunda içmesuyu, kanalizasyon ve yağmursuyu altyapısı ile dere ıslahı, içmesuyu depoları, fosseptik kuyuları ile üstyapı çalışmaları gerçekleştirdi.

KBB İSU Genel Müdürlüğü, 2021 yılı yatırım programı kapsamında donanma kenti Gölcük’ bağlı Topçular, Kavaklı, Çiftlik, Karaköprü, Yazlık, İhsaniye, Halıdere, Mesruriye, Siretiye ve İrşadiye’de olmak üzere 10 mahallede bir dizi altyapı çalışmaları gerçekleştirdi. İhtiyaç duyulan cadde ve sokaklarda yapılan çalışmalarda 24 bin 876 metre içmesuyu hattı, 15 bin 778 metre kanalizasyon hattı ve 8 bin 355 km yağmursuyu hattı inşa edilerek işletmeye alındı.


3 DEREDE ISLAH
Küresel ısınma ve iklim değişikliği ile birlikte son yıllarda artan ani yağışlara karşı derelerin düzenli akışını sağlamak ve çevre ile insan sağlığı için tehdit oluşturmaması için Gölcük ilçesinde dere ıslahları gerçekleştirildi. Halıdere Ekşi, Yazlık Karınca ve Batak derelerinde yapılan ıslah çalışmalarında toplam 3 bin 257 metre uzunluğunda ıslah çalışmaları gerçekleştirildi. Dereler, düzenli akışı sağlanarak yapılan çalışmalar ile birlikte çevre için tehdit oluşturmayacak hale getirildi.


6 DEPO VE 3 FOSEPTİK İNŞAATI
Yatırım programı kapsamında Gölcük’ün kırsal mahallelerinin içme ve kullanma suyu ihtiyacını depolamak ve kesintisiz içme suyu ihtiyaçlarının karşılanması için içmesuyu depoları da inşa edildi. İlçeye bağlı Halıdere’de 2000 m3, Ulaşlı’da 1000 m3 betonarme depoların inşa çalışmaları sürerken Sofular’da 50 m3, Ayvazpınar, Hamidiye ve Mesruriye mahallelerinde 100’er m3 kapasiteli prekast depoların imalatları tamamlanarak işletmeye alındı. İlçenin kırsal mahallelerinin atık sularını toplamak ve çevrenin kirlenmesinin önüne geçmek için de kanalizasyon fosseptik kuyuları inşa edildi. Yapılan çalışmalarda Siretiye, Mesruriye orta ve alt bölgelerinde olmak üzere 250 kişi kapasiteli 3 adet fosseptik kuyusu inşa edilerek faaliyete alındı.


ÜSTYAPI ÇALIŞMALARI
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İSU Genel Müdürlüğü, Gölcük Belediyesi ile yaptığı protokol kapsamında ilçe genelinde yapılan altyapı çalışmaları sonrası kazı alanlarında asfalt serim, asfalt yama, parke ve bordür çalışmaları da gerçekleştiriyor. 2021 yılında, altyapı çalışmaları ile kazı alanı çökme süreci tamamlanan Kavaklı, Çiftlik, Yazlık, Siretiye, Karaköprü, İrşadiye ve Mesruiye mahallelerine bağlı cadde ve sokaklarda üstyapı çalışmaları yapıldı. Çalışmalar kapsamında toplam 6 bin 606 ton asfalt ve 2 bin 576 metre parke ve bordür çalışmaları gerçekleştirildi.


54,5 MİLYON LİRA HARCAMA
Altyapıda sıfır problem ve kesintisiz içmesuyu için çalışmalar gerçekleştiren KBB İSU Genel Müdürlüğü, donanma kenti Gölcük ilçesine değer katan altyapı ve üstyapı ile içme suyu deposu, foseptik kuyusu, dere ıslahı gibi çalışmalar için toplam 54 milyon 459 bin 754 lira harcama yaptı. Altyapı ve üstyapı yatırımlarını ilçede sürdüren İSU, 2022 yılında ilçeye bağlı 15 mahallede altyapı çalışmaları gerçekleştirecek. Planlanan çalışmalarda toplam 79 km altyapı hattı, 2 km dere ıslahı, 3 adet içme suyu deposu yapılacak. Çalışmalar için yaklaşık 50 milyon lira yatırım harcaması hedeflendi.

 

isu-2-010.jpeg

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler