Cengiz Akgün

Cengiz Akgün

GEBZE’NİN İL OLMASINI KİM ÖNLEDİ?

GEBZE’NİN İL OLMASINI KİM ÖNLEDİ?

Gebze’nin il olması şu aralar bir kez daha gündemde ve tartışmalar devam ediyor.

İktidar partisi dışında herkes Gebze’nin Büyükşehirli il olması gerektiğini söylüyor, savunuyor.

Bir tek onlardan ses yok.

Tabi il konusuyla ilgili geçmiş dönemin AK Parti Kocaeli Milletvekili Eyüp Ayar’ın meclis kürsüsünden Gebze ile ilgili yaptığı konuşmada ortaya attığı bir iddia oldukça ilginçti.

Gazeteci olarak bu enteresan konuyu yazmak gereği duydum.

10 Haziran 2003 yılında CHP’nin Kocaeli Milletvekili Salih Gün tarafından 6 ilçe ve bir il kurulması için TBMM’de önerge vermişti.

Rahmetli Salih Gün Gebze’nin neden il olması gerektiği üzerine detaylı, istatistik verilerle bir konuşma yapmıştı.

Ardından ise AK Parti Kocaeli Milletvekili Eyüp Ayar’da söz alarak şunları söylemişti:

Gebze'nin il olma öyküsünü size kısaca anlatayım. 1991 yılında genel seçimler var; Doğru Yol Partisi Genel Başkanı Sayın Süleyman Demirel Gebze'ye geldi -ben de, o zaman Doğru Yol Partisi ilçe başkanıyım Gebze meydanında, seçimlerden sonra, on gün içerisinde Gebze'yi il yapacağını söyledi. Seçimlerden sonra CHP o zaman SHP idi- SHP-DYP Koalisyon Hükümeti kuruldu; liderler değişti. Bilhassa, CHP'de, o zaman, Sayın İnönü'nün yerine Hikmet Çetin geldi, gitti, Murat Karayalçın geldi ve en nihayet, Deniz Baykal geldi ve ondan sonra da, bir erken seçim yine gündeme geldi. Tabiî, Gebze il yapılmadı. 1995 seçimleri için Ankara'ya geldiğimizde, o zaman, bana, İçişleri Bakanı Sayın Nahit Menteşe "Bak, biz 10 ilçeyi il yapacaktık, bunların arasında Gebze de vardı; ama, Sayın Deniz Baykal, il olmaya ve Türkiye'deki bu üç büyük şehrin dışındaki seçim bölgelerinde de karşı çıktı, onun için yapamadık".

Aynı gün ki oturumda söz alan AK Parti Bursa Milletvekili Faruk Çelik ise Gebze’nin il olmasına genel başkan R. Tayyip Erdoğan’ın istemediğini belirterek:

“Meydanlarda ve Gebze meydanında, Genel Başkanımız, Gebze'yi il yapmayacağımızı ifade etti. Ne zaman; seçimlerden önce. Bugün de Parlamentodayız, objektif kriterler ortaya konulmadığı sürece, Türkiye'de, politik amaçlı, beldelerin ilçe, ilçelerin il yapılması anlayışına seçimlerden önce karşıydık, bugün de karşı olduğumuzu ifade ediyoruz...”

CHP Milletvekili Salih Gün’ün Gebze’nin il yapılmasına dönük bu önergesi AK Partili vekillerin oylarıyla reddedilmişti.

Geçmiş Bir yazımda ifade etmiştim, AK Parti Kocaeli Milletvekili Cemil Yaman başta olmak üzere, AK Parti Gebze İlçe Başkanı Recep Kaya, Gebze Belediye Başkanı Zinnur Büyükgöz’ün bu konuda söyleyecek bir sözü olmalı.

Gebze’nin neden il olmasını istiyorlar mı, istemiyorlar mı…?

Bu yazı toplam 1806 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
Cengiz Akgün Arşivi