“Gebzeli sigorta acentelerini değerlendirelim”

“Gebzeli sigorta acentelerini değerlendirelim”

GTO. 21. Sigortacılık ve  Bankacılık Meslek Komitesi Başkanı  Metin Özkan, Sigortacılık Haftası nedeniyle bir açıklama yaptı.

Özkan açıklamasında şunları ifade etti, “

Mayıs Ayının son haftası Sigortacılık haftasıdır, Sigorta acentelerimize ve tüm Milletimize hayırlı olsun.

Ülkemizde sigortalılık oranı Avrupa ortalamalarının çok altındadır, bu açığıda, sigorta poliçe üretiminde en çok portföye sahip acentelerle kapatabiliriz, bazı yetkililerimiz, gelişmiş ülkelerde oturmuş olan sigortalılık oranı ile bizdeki sorunları görmezden gelerek, Ülkemizdeki acente sayısının fazlalığından söz etmektedirler, bu bağlamda da acente açılışları ve pazarın gelişmesi için önündeki engeller kaldırılmadığından,  acente komisyonları hızla düşürüldüğü içinde sigortacılığa talep azalmış, hem acente sayısı yerinde saymış hemde sektör yapması gereken sıçramayı yapamamıştır.

Sigorta sektörümüzün gelişmesi için  en uç noktalara ulaşabilmek poliçe yapımını yaygınlaştırmak için, işinin ehli acenteler sayımızı arttırmamız gerekir, acentenin geliri olan komisyonlarıda günün yaşam şartlarına göre acenteleri destekler teşvik edici seviyelere çıkarmak önem arzetmektedir

ACENTA SAYISI YERİNDE SAYDI

Ayrıca Acente sayısındaki gerilemeyi Gebze Ticaret Odası üye sayısı kıyaslamasında da rahatlıkla görebiliriz, 5 yıl içinde Odanın üye sayısı % 50 civarında artmasına karşın, acente sayısı yerinde saymıştır, Gebze mizin bir sanayi şehri olduğunu nüfusunun da buna bağlı hızla arttığını göz önüne alırsak, acente sayısının yerinde sayması bir kayıptır, bunun sebebi bence, İstanbul ve değişik yerlerden gelerek fabrika kuran işletmeler, poliçelerini onların trafik sağlık hava kirliliği gibi benzeri sorunlarını çeken Gebze acenteleri yerine Gebze dışındaki acentelere yaptırdıkları ortaya çıkmaktadır. Gebze de yaşayan çalışan tüm işletmeler Gebzeli bilinci ile hareket etmelidirler.

DEPREM VE TRAFİK SİGORTASI

Gebze’mizde ayrıca Deprem ve Trafik sorunuda Sigorta sektörümüz ve Ülkemiz açısından sorun teşkil etmektedir, Gebze 45 İlden daha büyük bir ilçedir, oturan nüfusu 350.000 civarında olmasına karşın gündüz nüfusu sanayi kuruluşlarına bağlı olarak 3-4 katı artmaktadır, tabii buna bağlı olarak yollar dar gelmekte, büyük otoparklar sınırlı olduğundan  trafik sorunu çekilmez bir hal almıştır, Örnekle anlatmak istersek, İzmit ten yarım saatte arabasıyla Gebze’ye gelen birisi, Gebze içinde istediği yere ulaşmak için de bir yarım saat daha zaman harcamaktadır.

Tüm bu sorunlara karşın, Gebze Acenteleri olarak biz Gebze’mizi çok seviyoruz, sıraladığım bu sorunlarda idarecilerimiz el atarlarsa çözülebilecek sorunlardır, Sigorta sektörümüzün güçlenmesi de acentelerin gelirlerini ve çalışma imkanlarını arttırmaktan geçer.

Tekrar Halkımızın sigortacılık haftası kutlu olsun”.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler