Gebze’deki tutuklu gazeteciye ziyaret

Gebze’deki tutuklu gazeteciye ziyaret

 Türkiye Gazeteciler Cemiyeti, yargılanan ve tutuklu gazetecilere desteğini sürdürmeye devam ediyor. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Başkanı Turgay...

 

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti, yargılanan ve tutuklu gazetecilere desteğini sürdürmeye devam ediyor. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Başkanı Turgay Olcayto ve TGC Başkan Yardımcısı Recep Yaşar, müebbet hapse çarptırılan radyocu-gazeteci Füsun Erdoğan'ı Gebze Kadın Kapalı Cezaevi'nde ziyaret etti.  

 

 

 

Bu yıl TGC Basın Özgürlüğü Ödülü’nü alan Füsun Erdoğan, görüşme sırasında 8 yıla yakın süre tutuklu kaldıktan sonra müebbet hapis cezasına çarptırılmasından, tutuklu gazetecilerin durumuna; cezaevi koşullarından üzerine çalıştığı kitaba kadar pek çok konu hakkında konuştu. Füsun Erdoğan, uğradığı haksızlığı görmeyen meslektaşlarına da “Adalet ve hukuk herkese lazım! Bir gün siz de ihtiyaç duyabilirsiniz” diye seslendi. Tutuklu gazetecilerin yaşadıklarına dikkat çeken Füsun Erdoğan, “Tutuklu gazeteciler konusunda gerçekler çarpıtılıyor. Çok sayıda gazeteci, gazeteci kabul edilmiyor. Gazeteciler, terörle mücadele yasası kapsamında yargılandıkları için gazeteci olmadıkları dile getiriliyor. Davada büyük bir skandal var. Öncelikle benim sahte kimlikle suçlanmam ve bu konuda ceza almam kabul edilemez.  Gerek iddianamede gerekse savcının mütalaasında sahte kimlik bulundurduğuma dair bir iddia yer almazken; bu konuda ceza verilmesi kabul edilemez.  Ayrıca ben zaten hiçbir şekilde sahte kimlik kullanmadım. Kimliğim açık ve net, banka kartlarım var, kredi kullanmışım. Kimliğim bu kadar net ortada iken bu konuda ceza almam kabul edilemez. İddianamede ve mütalaada yer almayan sahte belge kullanımı ile ilgili ceza aldım. Bu bir skandaldır” dedi.

“BİR GÜN SİZ DE”

Füsun Erdoğan, TGC Başkanı Turgay Olcayto ve TGC Başkan Yardımcısı Recep Yaşar’ın ziyaretinden memnuniyetini kendi el yazısıyla yazdığı notta şu şekilde dile getirdi:“Bugün Bey ve Recep Bey görüşüme geldiler. Yıllar sonra gazeteci dostlarla hapishanede görüşmek bir başka oldu benim için. Tutsaklığımın 8. yılında hakkımda kırılan kalemin 10 ACM heyetinin altına imza attığı hukuk cinayetinin görünür olması için meslektaşlarımın bu dava dosyasıyla ilgilenmelerinin çok önemli olduğunu düşünüyorum. Ve bugüne kadar uğradığım adaletsizliği görmeyen ya da görmezden gelen yayın organlarına ve meslektaşlarıma sesleniyorum. Adalet ve hukuk herkese lazım! Bir gün siz de ihtiyaç duyabilirsiniz… Saygı ve dostlukla.”

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.