1. HABERLER

  2. YEREL HABER

  3. Gebze Kadın Dayanışma Komitesi Kuruldu
Gebze Kadın Dayanışma Komitesi Kuruldu

Gebze Kadın Dayanışma Komitesi Kuruldu

TKP 13. Kongresi kararlarından bir tanesi olan, Kadın Dayanışma Komiteleri Türkiye’nin her yerinde kuruluşuna devam ediyor.

A+A-

TKP 13. Kongresi kararlarından bir tanesi olan, Kadın Dayanışma Komiteleri Türkiye’nin her yerinde kuruluşuna devam ediyor. Gebze Kadın Dayanışma Komitesi de 27 Eylül Pazar günü yapılan toplantıyla kuruluşunu ilan etti.

HER KESİMDEN

Katılımcılar içerisinde ücretsiz ev emekçisi olanların yanında çoğu işçi veya işsiz olan kadınlarla birlikte lise ve üniversite öğrencileri de vardı. Özellikle Gebze gibi sanayi bölgelerinde, ücretlerin düşük olması ve geçim sıkıntısından kadın işçilerin sayısının birçok ile göre daha fazla olduğu konuşuldu. Bu durumun sonucu olarak da fabrikada çalışan bir kadın işçinin, bölgemizde hem evde hem sokakta hem de fabrikada sürekli mücadele ettiği vurgulandı.

EĞİTİMDE FIRSAT EŞİTSİZLİĞİ

Pandemi dönemiyle birlikte ailelerin en çok da çocuk bakımını üstlenmek durumunda kalan annelerin, en büyük sorunlarının başında çocuklarının eğitimden yoksun olması üzerine görüşler paylaşıldı. Bölgede yoksulluğun yüksek olması nedeni ile evlerde bilgisayar olmaması, çocukların cep telefonlarından dersleri takip etmeye çalıştığı, birden fazla çocuğu olan ailelerde ise çocuklardan sadece bir tanesinin derse girebildiği binlerce aile olduğundan bahsedildi. İnternet kullanımının arttığı ancak ailelerin çoğunun bu ihtiyacı karşılayacak bütçesi olmadığı için derslere katılımların düşük olduğu konuşuldu.

ÖZEL OKUL BASKISI

Toplantıya katılan bir ev hanımı, gelirlerinin düştüğünü, çocuğunun okula gidemediğini, uzaktan eğitimi zorla da olsa takip etmek için mücadele ettiklerini, bunun yanında özel okulların ve dershanelerin sürekli kendilerini “çocuğunuz eğitimden geri kalacak, bize kayıt yaptırın” diye aramalarından rahatsızlığını dile getirdi. Komitenin ilk toplantısında, çocukların ve gençlerin eğitimden uzak kalması ve geliştirilebilecek alternatifler üzerine konuşuldu.

ÇALIŞMALARA BAŞLANACAK

Bilgisayar ve telefonu olmadığı için derslere giremeyen öğrencileri tespit etmek ve bu olanaklara ulaşmaları için çeşitli yollar üretmek, öğretmenlerin, lise ve üniversite öğrencilerinin eğitime ihtiyacı olan çocuklara yüz yüze eğitim vermesine katkı koyabilecekleri ders alanlarının ve eğitim mekanlarının belirlenmesini içeren çalışmalara başlanması kararları alındı. 

Gebze Kadın Dayanışma Komitesi, toplantıda aldıkları kararları uygulamak için iş bölümü yaptıktan ve bir takvim çıkardıktan sonra bir sonraki toplantıda kadın işçilerin fabrikada, ofiste yaşadıkları sorunları değerlendirmek üzere toplantı sonlandırıldı.

İrtibata geçmek, her konuda dayanışma ihtiyacını iletmek için Facebook’ta “Gebze TKP”sayfasından Gebze Kadın Dayanışma Komitesi’ne ulaşılabilir.

 

9 Ağustos’ta İzmir Karaburun’da yapılan TKP’nin 13. Kongre’sinde Kadın Dayanışma Komiteleri’nin kurulması kararı alınmıştı.

 

Komiteye Dair    ÇERÇEVE ŞEKLİNDE

 

1. TKP emekçi kadın çalışmalarında siyasal perspektifini topluma taşımak ve bu alanda örgütlenmek için Kadın Dayanışma Komiteleri kuracaktır. Semt evlerinde partili olan ve olmayan kadınlarla kurulacak olan Kadın Dayanışma Komiteleri kadınlara dönük her türlü ayrımcılık, baskı, taciz ve şiddete karşı duyarlılığın ve direncin geliştirilmesi için çalışacaktır. Mahallelerde bu konuya dair çeşitli eğitimler ve etkinlikler düzenleyecek, kadınların bu eksende partimize örgütlenmesine hız kazandırılacaktır. 

2. Benzer bir örgütlenme işyerlerinde de hedeflenecek ve Kadın Dayanışma Komiteleri kurulacaktır. İşyerlerinde Kadın Dayanışma Komiteleri, kadınların çalışma hayatlarında karşılaştıkları ayrımcılık ve baskı yanında, kadınlara yönelik her türlü ekonomik ve sosyal saldırıyı mücadele gündemi olarak örgütleyecektir. 

3. İşyerlerinde Kadın Dayanışma Komiteleri, Patronların Ensesindeyiz şemsiyesi altına alınarak sınıfsal bir mücadele zemininde çalışacaktır. 

4. Partinin yenilenmekte olan yayıncılık faaliyetlerinde kadın çalışmasının ağırlığı artacaktır.”

Bu haber toplam 819 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.