1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Galericiler sitesi için neyimiz var bilmiyoruz ki yer önerelim
Galericiler sitesi için neyimiz var bilmiyoruz ki yer önerelim

Galericiler sitesi için neyimiz var bilmiyoruz ki yer önerelim

İYİ Parti Gebze Belediye Meclis Üyesi Birol Elüstü, Gebze’de hayli yoğun tartışılan galericiler sitesine dair özetle, “Başkan Büyükgöz yer önermemizi istiyor. Belediyenin neyi olduğuna dair önergemiz ret oldu. Neyimiz var bilmiyoruz ki yer önerelim" dedi

A+A-

Gebze’de askeri kışla alanı projesi ve proje kapsamındaki galericiler sitesi yine ve yeniden gündem konusu. Konu KBB Meclisi’nin ocak ayı olağan meclis toplantısında belediyenin mezbahane için tasarladığı yerin küçük sanayi sitesine dönüştürülmesi ile yine gündeme gelmiş, galericiler sitesi için beğenilmeyen Balçık’ın zanaatkar için uygun görülmesi dikkat çekmişti.

TAVIR ALMIŞLARDI

Önceki cuma günü de projenin askıda olan imar planlarına CHP Gebze’den ve Hasköy Sanayi Sitesi’nden itiraz geldi. TMMOB Gebze Bileşenleri de itirazda bulunacak. Galericiler sitesine İYİ Parti Gebze İlçe Teşkilatı ile birlikte gerek Gebze gerek Kocaeli Büyükşehir Belediye Meclisleri’nde İYİ Parti Grupları da karşı tavır almıştı. Bizde İYİ Parti Gebze Belediye Meclis Üyesi Birol Elüstü ile siteyi ve tutumlarını görüştük. 

BÜYÜKGÖZ, “YER ÖNERİN” DEDİ AMA…

Gebze’de çok tartışılan Galericiler Sitesi’nin kurulacağı yere dair Gebze Belediye Başkanı Zinnur Büyükgöz’ün kendilerinden yer önermesini istediğini,  ‘Biz de oraya kuralım siteyi’ dediğini kaydeden Elüstü, “Nerede neyimiz var bilmiyoruz. Ama nerede neyimiz olduğuna dair soru önergemiz geri geldi” dedi.

YERİ UYGUN DEĞİL

Galericiler Sitesi’nin yerine dair İYİ Parti Gebze İlçe Başkanı Burak Uluköylü’nün KBB Meclisi aralık ayı olağan toplantısı öncesi askeri kışla önündeki açıklamasına atıfta bulunan Elüstü, “Trafik yoğunluğundan sebep, belirlenen yer bize göre uygun değildi.

TMMOB GEBZE’DEN

ÇALIŞMA TALEP EDERDİK

Gebze Belediyesi’nin elinde yer olarak ne olduğunu bilsek Gebze’de TMMOB Bileşeni odaların üyelerinden oluşan bir heyet oluşturarak çalışma yapmalarını talep ederiz. Sonuçta onlarda bu işi takip ediyorlar. Kentin yararına olan konularda taşın altına ellerini koyarlar” dedi.

BÜYÜKGÖZ BİLDİĞİNİ OKUYOR

Kendileri her ne kadar gündeme, dile getirse de Başkan Büyükgöz’ün bildiğini okuduğunu belirtin Elüstü, “Dinliyor, dinliyor. Sonra kendi dediğini, bildiğini oylamaya sunuyor” dedi.

BÜYÜKAKIN DİREK GEÇİŞTİRİYOR

Askeri kışladaki projeden sonradan haberleri olduğunu belirtip KBB Meclisi’nin geçen yıl aralık ayındaki toplantısını yerinde takip ettiğini kaydeden Elüstü, “Orada da Tahir Başkan’ı gördüğümüzde, direk geçiştiriyorlar. Kendi istedikleri şekilde yapıyorlar” diye konuştu.

HER ÖNERİYE BAHANE UYDURULDU

Galericiler sitesi için uygun yer olarak Balçık’ı kendilerinin de söylediğini, ayrıca Kirazpınar’ı da önerdiklerini kaydeden Elüstü, “Ama bir şekilde, bir bahane uyduruldu” dedi. Oto alım satımının hareketli bir ticaret biçimi olduğunu, çok insanın alım satım yaptığını kaydeden Elüstü şöyle devam etti:

BALÇIK DA KİRAZPINAR DA

10 DAKİKA MESAFEDE

“Gebze’de de oto galericilerin olduğu yerlerde kaldırım işgali başta olmak üzere çok ciddi sıkıntılarımız var. Balçık veya Kirazpınar bence uygun yerler. Yeter ki ulaşım sağlansın, Gebze’ye 10 dakikada mesafede yerler. Biz de bunu dile getiriyoruz. Tahir Başkan ısrarla askeri kışlada olmasını istiyor. Zinnur Başkan, ‘Bana yer gösterin, önerin’ diyor.

BİR MANEVRAYLA

KAPATIYOR KONUYU

Tahir Başkan da o Meclis toplantısında yer önerisinde bulunulmasını istemişti. Açık kapı bırakır gibi yaptı ama sonrası yok. Aralık ayı meclisinde CHP Grubu’ndan Orhan Tanış çok güzel de konuşmuştu. Ama Başkan Büyükakın karşısında kendisinden bilgili birinin olması halinde bir şekilde manevrayla kapatıyor konuyu.”

 

elustu.jpg

 

YAPILMASIN” DEMEDİK: İYİ Parti Gebze Belediye Meclis Üyesi Birol Elüstü, “Galericiler sitesinin bugünkü tasarlanan yerine dair tepkimizi koyarken ‘yapılmasın’ demedik, yapılması gerektiğini savunduk. Medyada kimi yayın organlarında Zinnur Başkan’a da yansıyan, galericiler sitesini istemediğimize dair bir algı oluşturuldu. Öyle bir durum yok” dedi.

 

 

**

 

OTO GALERİCİLERİ PARTİMİZDE AĞIRLADIK

 

Ruhsat yenileme ücreti

ve temizlikten yakındılar

Gebze’de oto galerici esnafı ile temasta bulunduklarını, pandemi sürecinde İYİ Parti Gebze İlçe Teşkilatı’nda misafir ettiklerini belirten Elüstü şunları söyledi:

ŞEHİR DIŞINDA OLMAK İSTİYORLAR

Belediyeye ruhsat yenilemek için gittiklerinde, yenileme ücretinin çok yüksek olmasından yakındılar. Trafik çok ciddi sıkıntı. Gebze şehir merkezinin dışında olmak istiyorlar.

TEMİZLİKTE HİZMET EKSİKLİĞİ VAR –DI-

Temizlikte ciddi sıkıntıları var. Bize iletiyorlar, biz de Gebze Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü’ne aktarıyoruz. Çöp araçları çok geç geçiyor herhalde. Orada atıkları temizlerken hizmet eksikliği var –dı-. Biz gerekli yerlere sorunu ilettik. İnşallah düzelmiştir.”

SIĞDIRABİLECEKLERİNİ SANMIYORUM

Elüstü projeye dair ise, “Kurulacak galericiler sitesi bana göre, Gebze’deki tüm galericilerin ihtiyacını karşılamayacak. 5-10 aracı olan da, 100 aracı olan da var. Nasıl bir proje çizeceklerini bilmiyorum ama düşündüğümde, sığdırabileceklerini zannetmiyorum. Eğer sığdırabilirlerse, yeşil alandan götürecekler bu sefer. Bizim zaten sıkıntımız, yeşil alan yetersizliği” dedi.

 

**

ZİNNUR BÜYÜKGÜZ, “OLACAK” DEMİŞTİ

Oto pazarını 1.5

yıldır bekliyoruz

Gebze’de oto pazarı olmadığı gerekçesiyle Mevlana ve Tatlıkuyu Mahalleleri’ndeki sabit pazarların olduğu yere oto pazarı kurulması için önerge veren ilk kişi olduğunu belirtip o önergenin askıda kaldığını kaydeden Elüstü, “İnsanlarımız otomobil almak/satmak için Kartal veya İzmit’e gidiyorlar. Başkan Büyükgöz önergemizi sözlü olarak kabul edip, ‘Olacak’ dedi.1,5 senedir olmasını bekliyoruz” dedi.

 

Bu haber toplam 589 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.