Farplas’ta şalter indi üretim durdu

Farplas’ta şalter indi üretim durdu

Farplas Otomotiv’de hakları ve sendikal örgütlülük için mücadele eden işçiler gece vardiyasında şalter indirip üretimi durdurdu, fabrikaya kapandı

Çayırova TOSB’da faaliyet gösteren Farplas Otomotiv firmasında 24.00 – 08.00 vardiyasındaki işçiler, ücret artışı için yaptıkları eylemler gerekçe gösterilerek kovulan işçilerle birlikte fabrika işgaline başladı. İşçilerin talepleri arasında atılan işçilerin işe iadesi ve örgütlendikleri Birleşik Metal-İş Sendikası’nın işveren tarafından tanınması yer alıyor.

Farplas firması asgari ücrete yapılan artış oranını kendi çalışanlarına yansıtmadı. Maaşları asgari ücret seviyesine kadar gerileyen işçiler zam talep etti. Ancak yapılan zam teklifleri tatmin edici olmadı. Bunun üzerine işçiler 19 Ocak’ta iş bırakma eylemi yaparak üretimi durdurdu.

İşçilerin fabrikadaki eylemi sırasında polis de fabrika önüne yığınak yaptı. İlerleyen saatlerde polis ekipleri, fabrikaya girince eylemdeki işçilerin bir kısmı da fabrikanın çatısına çıkarak sloganlarla direnişi sürdürdü.

 

Eylem üzerine işveren işçilerle görüşmelere başladı. 20 Ocak’ta üretim tekrar başladı. Müzakereler devam ederken örgütsüz olan işçiler Birleşik Metal-İş Sendikası’na üye olmaya başladı. Sendika üyelikleri başlayınca işçiler işverenin üye olmaktan vazgeçmeleri koşulunda yüksek zamlar yapılacağı yönünde sözler verdiğini açıkladı. Örgütlenme çalışmalarının devam etmesi üzerine 27 Ocak’ta sendikanın Çalışma Bakanlığı’na yetki başvurusunda bulunmak için gerekli olan üye sayısına yaklaştığı sırada sendikalı ve sendikasız 100 işçi Kod-29 ile işten atıldı. İşçilere gerekçe olarak 19 0cak tarihinde yaptıkları iş bırakma eylemi gösterildi.

Bunun üzerine fabrika önünde eylemler başladı. İşçiler fabrika önünde bir araya gelerek sloganlarla ve basın açıklamalarıyla taleplerini dile getirdi. Ancak işveren taleplere sessiz kaldı.

Fabrikada dün gece vardiyası sloganlarla üretimi durdurdu. Tazminatları ödenmeden işten atılan işçiler de fabrika içerisine alındı. İşçilerin öncelikli talebi işten atmaların durdurulması, işten atılanların acilen işlerine geri alınması ve işverenin sendikal örgütlenme hakkına saygı göstermesi.

 

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.