Farplas’ta direniş başladı

Farplas’ta direniş başladı

Pazartesi günü sabahı polisin yoğun şiddetine maruz kalan Farplas işçileri geri adım atmadı. Fabrika önünde direniş başlarken desteğe Türkiye İşçi Partisi İstanbul Milletvekili Ahmet Şık da geldi

Çayırova TOSB’da kurulu Farplas Otomotiv’de önceki pazartesi günü sabah saatlerinde üretime durduran işçilere yönelik polis saldırısının ardından geri adım atılmadı. Fabrika önünde, direniş başladı. Direnişe Türkiye İşçi Partisi İstanbul Milletvekili Ahmet Şık da destek verdi. Fabrika önündeki açıklamaya çok sayıda siyasi parti ve sendika da katıldı. İşçiler ve destekçileri, “Atılan işçiler geri alınsın”, “Verilen sözler yerine gelsin”, “İşçiye kalkan eller kırılsın”, “Baskılar bizi yıldıramaz”, “Zulme boyun eğmeyeceğiz”, “İnsanca yaşam hakkımız gasp edilemez”, “İşverenin kölesi olmayacağız”, “İş ekmek yoksa barışta yok”, “Halkız haklıyız kazanacağız”, “Direne direne direnişten zafere” sloganları attı.

ÇOK ÖNEMLİ BİR MÜCADELE

BMİS Gebze 2 No’lu Şube Başkanı Necmettin Aydın, Farplas’ta işçilerin Anayasa ve yasalardan edindiği hakla 15 gündür çok önemli bir mücadele verdiğini kaydedip, “60 yıllık fabrika, ne yazık ki işçi arkadaşlarımıza tanınan Anayasal hakkı engellemek için çeşitli oyunlara başvuruldu. DİSK’e bağlı Birleşik Metal-İş, Lastik-İş ve Limter-İş olarak bu işçi arkadaşlarımızın haklarının verilmesi için bir mücadele ortaya koyduk” dedi.

YÜREĞİMİZİ BURKTU

Sürece dair bilgilendirmede bulunan Necmettin Aydın, “İşverenin yaptığı kanun dışı olaylara karşı devlet yetkililerinin ses çıkartmaması bizim yüreğimizi acıtıyor. Barikatları bize karşı kuranların bu tavrı, kanun dışı iş yapan işverenlere göstermesi lazım” diye konuştu. Farplas’ta atılan işçiler geri alınıp sendika tanınıncaya kadar mücadelelerinin süreceğini belirten Aydın şöyle devam etti:

HER YER GREV ALANI

“İçerideki üyelerimize çeşitli baskılar yapıyorlar. Sendikadan istifa etmeleri isteniyor. Arkadaşlarımızı zorla 12 saat mesaiye bırakmaya çalışıyorlar. İşverenin haksız, hukuksuz tutumunu teşhir edeceğiz. Bizim açımızdan her yer direniş, her yer grev alanı olacak. İşverenin evinin önünü, holdingin önünü, fabrikanın önünü eylem alanı olarak belirledik. Ya işveren işçilerle oturup konuşacak sendikayı tanıyacak ya da onu Türkiye’ye tekrardan rezil edeceğiz. Hukuki hakkımızı sonuna kadar kullanacağız. Sınıf dostlarımızla birlikte bunu başaracağız. Mücadelemizi sonuna kadar, sonuçlanıncaya kadar sürdüreceğiz. Polis arkadaşlarımız çok şiddet uyguladı. Kabul etmediğimizi, bu şiddeti aslında işverene karşı kullanması gerektiğini, kınadığımızı bir kez daha ifade ediyoruz.”

BİR AVUÇ AZINLIĞIN KÖLESİ OLMAYACAĞIZ

Türkiye İşçi Partisi İstanbul Milletvekili Ahmet Şık, “Bugün Türkiye’de yanan çoban ateşlerinin birinin, Farplas’ın önündeyiz. Uzun zamandır Türkiye’nin çeşitli yerlerinde işçi, emekçi direnişleri oluyor. Hak mücadelesinin öznesi olan emekçi kardeşlerimiz, ‘Yoksulluk sınırının altında yaşamak istemiyoruz’ diyor. Emekçi dediğimiz insanlar bu ülkenin emeğiyle ayakta kalmaya çalışan her kesimidir. Bir avuç azınlığın kölesi olmayacağız, biz daha kalabalığız. Biz köle değiliz ve bizden sonrakilerin de köle olmaması için mücadele edeceğiz. Bu düzen mutlaka bitecek, kazanan emekçiler olacak” dedi. Şık ayrıca özetle şunları kaydetti:

HUKUKLA MÜCADELE EDECEĞİZ

 "Sermaye sahipleri daha çok para kazansın diye hepinizin ödediği faturalar yarı yarıya artmışken, bir avuç sülük yoksulun kanını daha çok emsin diye bu düzen devam etsin isteyenler bilsin ki; hepinizin sonu geliyor! Bu sondan kimse şunu anlamasın; siz ne kadar kanunları yok saysanız da biz hukukla sizle mücadele edeceğiz, direnerek mücadele edeceğiz ve o sizin alaşağı ettiniz, paspas ettiğini hukuka hepinizin muhtaç kaldığınızı hepiniz göreceksiniz. Bu yaptıklarınızın cezasını vereceksiniz. Bu düzeninizi alt edeceğiz. Çünkü biz halkız.”

SAYGILI: ÖFKE FABRİKALARA SIĞMIYOR

Limter-İş Sendikası Genel Başkanı Kanber Saygılı da konuşmasında, “Yaşamın her alanında patronlara karşı sesini yükselten işçi sınıfını selamlıyoruz. Bu yıl cemre toprağa erken düştü. İşçiler öfkesi, fabrikalara sığmıyor. Limter-İş olarak Farplas işçilerinin direnişini sonuna kadar yürüteceğiz, kazanacağız. Asla yılgınlık yok. Tarih göstermiştir ki zapt edilmeyecek kale, aşılmayacak dağ yok. İstersek, birleşirsek, mücadele edersek kazanırız. Mutlaka kazanacağız” dedi.

 

yuruyus-006.jpg

 

slogan-014.jpg

 

halay-010.jpg

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler