Farplas direnişinin rüzgârı İstanbul’da esti

Farplas direnişinin rüzgârı İstanbul’da esti

TAYSAD OSB’de kurulu Farplas Otomotiv’de fabrika önündeki direniş rüzgarı İstanbul’da esti. İşçiler önce İstanbul Maslak’ta, Fark Holding önünde basın açıklamasına, ardından DİSK’in Kadıköy’de zam karşıtı mitingine katıldı

Çayırova’da TAYSAD OSB’de kurulu Farplas Otomotiv’de fabrika önündeki direniş rüzgarı bir günlüğünü de olsa, bu sefer İstanbul’da esti. İşçiler önce İstanbul Maslak’ta, Farplas’ın bağlı olduğu Fark Holding önünde basın açıklamasına katıldı. Ardından öğlen saatlerinde Kadıköy’de DİSK tarafından düzenlenen hayat pahalılığına karşı eyleme katıldı. Hızını alamayan işçiler dönüş yolunda Maltepe’deki öğlen yemeği molasının ardından yine fabrika önüne geçip 08.00 – 16.00 vardiyasından çıkıp 16.00-24.00 vardiyasına giren işçilere seslendi.

SONUNA KADAR MÜCADELE

Fark Holding önündeki basın açıklamasına DİSK Genel Sekreteri ve BMİS Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu ve genel merkez yöneticileri ile birlikte Limter-İş Sendikası Genel Başkanı Kanber Saygılı, BMİS Gebze 2 No’lu Şube Başkanı Necmettin Aydın ile sendikanın örgütlü olduğu işyerlerinden temsilciler ve direnişteki işçiler katıldı. Basın açıklamasına aralarında SOL Parti, SEP ve DİP’in aralarında bulunduğu partiler ile İşçi Dayanışma Derneği’nin de aralarında bulunduğu sivil toplum örgütleri de destek verdi. BMİS Gebze 2 No’lu Şube Başkanı Necmettin Aydın’ın sürece dair bilgilendirme konuşmasının ardından direnişçi işçilerden Zahide Söğüt söz aldı. Söğüt tüm baskılara karşın sendikal örgütlülük hakları tanınıncaya kadar mücadele çağrısında bulundu.

İŞÇİLERE SALDIRILDI

DİSK Genel Sekreteri ve BMİS Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu patronun yaptıklarına göz yumulurken işçilere saldırıldığını belirtti. 18 Şubat Cuma günü akşamı DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu’nun katılımıyla bir açıklama daha yapacaklarını kaydeden Serdaroğlu, fabrikada işçilerin kendini kapattığı vardiya bitimine polisin çok sert müdahalede bulunduğunu anımsatarak o saldırıya dair tüm detayları cuma günü akşamı anlatacaklarını dile getirdi.

ÜÇ BAKANLIK GÖZ YUMUYOR

Birleşik Metal-İş’in fabrika içinde örgütlenmesi engel olunmaya çalışıldığını belirten Serdaroğlu, “Güzel sanatlar, büro ya da ilgisi hiç olmayan işkollarına gönderiyorsunuz ve sözde bizim yetkimizi, çoğunluğumuzu ortadan kaldırmaya çalışıyorsunuz. Buna da Çalışma Bakanlığı, Sanayi Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı buna göz yumuyor. Fabrika işçilerini, Birleşik Metal-İş’i yaptıklarına pişman edin diye talimat veriliyor” dedi.

SÖZLER TUTULMADI

İşçilere verilen sözlerin tutulmadığını kaydeden Serdaroğlu, “Patron söz vermişti. İşçi atılmayacaktı, fabrikada hiçbir insanın canı yakılmayacaktı. İşçiler cezalandırılmayacaktı. Ne oldu? İnsanlar bir hafta izine gönderildi. Sendikalaşmanın önü kesilmeye çalışıldı” diye konuştu.

 

anitta-001.jpg

 

maslak.jpg

 

baskanlar-028.jpg

 

kadikoy.jpg

 

cagri.jpg

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler