Evlilik Kredisi Yattı mı? 150 Bin TL Faizsiz Evlilik Kredisi Kimlere Ödeniyor, Şartlar Neler?

Evlilik Kredisi Yattı mı? 150 Bin TL Faizsiz Evlilik Kredisi Kimlere Ödeniyor, Şartlar Neler?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından gençlere evlilik desteği kapsamında sunulan 150 bin TL faizsiz evlilik kredisi, 21 Mayıs itibarıyla ödenmeye başladı. Bu haberimizde, 150 bin TL faizsiz evlilik kredisinin kimlere ödeneceğini ve başvuru şartlarını detaylarıyla açıklıyoruz.

Evlilik Kredisi Ödemeleri Başladı
Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, Aile ve Gençlik Fonu kapsamında sunulan 150 bin TL faizsiz evlilik kredisinin ilk ödemelerinin 21 Mayıs’ta başladığını duyurdu. İlk etapta başvurusu onaylanan ve evlilik öncesi eğitim programına katılan 450 çift, toplamda 67,5 milyon liralık destekten faydalanacak.

Kimler Evlilik Kredisi Alabilir?

150 bin TL faizsiz evlilik kredisinden yararlanmak isteyen gençlerin aşağıdaki şartları taşıması gerekiyor:
Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak.

18-29 yaş arasında olmak (30 yaşından gün almamış olmak).

Depremden etkilenen 11 il dışında taşınmaz sahibi ya da hissedarı olmamak (Adana, Adıyaman, Diyarbakır, Elazığ, Gaziantep, Hatay, Kahramanmaraş, Kilis, Malatya, Osmaniye, Şanlıurfa).

Çiftlerin son 6 aylık gelir toplamı ortalaması ve son aya ait gelirleri toplamı 2 asgari ücretten fazla olmamak.

Başvuru tarihi itibarıyla resmi nikâh tarihine en az 2 ay, en fazla 6 ay kalmış olmak.

Bakanlığın evlilik öncesi ve sonrasında sunacağı eğitim ve danışmanlık hizmetlerinden yararlanmayı taahhüt etmek.

Affa uğramış olsa bile, devletin güvenliğine, anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar ile cinsel dokunulmazlığa karşı işlenen suçlardan, uyuşturucu veya uyarıcı madde imal ve ticareti, bunların kullanılmasını kolaylaştırma, kullanmak için uyuşturucu veya uyarıcı madde satın almak, kabul etmek veya bulundurmak ya da uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanmak suçlarından hakkında kesinleşmiş bir mahkûmiyet kararı bulunmamak.

Kredi Ödemeleri ve Başvuru Süreci
Bakan Mahinur Özdemir Göktaş, proje ile evlenecek gençlere 48 ay vadeli, 2 yıl geri ödemesiz, 150 bin lira tutarında faizsiz kredi desteği sağlandığını belirtti. Pilot uygulama, deprem bölgesi olan Adıyaman, Gaziantep'in İslahiye ve Nurdağı ilçeleri, Hatay, Kahramanmaraş ve Malatya'da gerçekleştirildi. Bugün itibarıyla fona başvuran 8.563 çift bulunuyor. Şartları sağlayan 2.013 genç, evlilik öncesi eğitim ve danışmanlık hizmetlerinden yararlandı.

Evlilik Kredisi Sorgulama
Kredi başvurusu yapan çiftler, başvurularının sonucunu e-Devlet sistemi üzerinden "Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Evlenecek Gençlerin Desteklenmesi Projesi" ekranından görüntüleyebilirler. Başvuru sonucu sorgulama işlemi için e-Devlet sistemine giriş yaparak ilgili hizmeti aratmanız yeterlidir.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.