“Evlerimiz rant için yıkılmak isteniliyor”

“Evlerimiz rant için yıkılmak isteniliyor”

 Gebze Ulus Mahallesi’nde oturan mahalle sakinleri mahallerinde 2B arazilerinin satışı konusunda ve mahallelerinde yapılmak istenen kentsel dönüşümle...

 

Gebze Ulus Mahallesi’nde oturan mahalle sakinleri mahallerinde 2B arazilerinin satışı konusunda ve mahallelerinde yapılmak istenen kentsel dönüşümle ilgili olarak görüşlerini belirtmek üzere bir toplantı düzenlediler.

Yeşilırmak Düğün Salonu’nda önceki akşam düzenlenen toplantıya TMMOB makina mühendisleri odası  Gebze temsilciği adına yürütme kurulu sayman üyesi Hakan Yoğungan ve yürütme kurulu sekreter üyesi Mehtap Sönmez, Kentsel Dönüşüme karşı kurulan derneklerin başkanları, mahalle muhtarları ve mahalleliler katıldı. Toplantıda ilk olarak bir konuşma yapan Sabahattin Günel, “Gebze’nin zeminin en sağlam olduğu bu mahalleye yerleşime uygun olmadığını belirten bir rapor verişmiş. Bu mahallelerde afet riski olduğu söyleniyor. Oysa bunların hepsi birer yalan. Mahallelerimizde yapılmak istenen bir rantsal dönüşüm var. Bizler mahalleliler olarak bu rantsal dönüşüme karşı birlikte hareket etmeliyiz” şeklinde konuştu.

BÜTÜN HUKUKİ YOLLAR KAPALI

 

TMMOB Makina Mühendisleri Odası Saymanı Hakan Yoğungan ise yaptığı konuşmada, “Hükümetin çıkarmış olduğu yasayla birlikte afet riski olarak belirlenen bir yerde yapılacak olan kentsel dönüşüme karşı hiçbir hukuki yol yoktur. Yapılacak tek şey örgütlü olarak hareket etmektir. Geçmişte özellikle İstanbul’da vatandaşlar bunun acı örneğini yaşadılar. Bu tür mahallelerde oturan insanların çoğu yoksul. Bu nedenle yapılması gereken bu tür dernekler sayesinde bir araya gelerek ortak karar almaktır” dedi. Yapılan konuşmalarından sonra kentsel dönüşümün anlatıldığı ‘Ucu olmayan şehir’ adlı bir film gösterimi yapıldı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.