1. HABERLER

  2. YEREL HABER

  3. Eşit işe eşit ücret için Boş kadrolar doldurulmalı
Eşit işe eşit ücret için Boş kadrolar doldurulmalı

Eşit işe eşit ücret için Boş kadrolar doldurulmalı

Gebze Belediye Meclisi’nde CHP’li meclis üyesi Saide Arslan Çalışkan eşit işe eşit ücret için boş kadroların vekaleten değil kadrolu personel ile doldurulması gerektiğini savundu…

A+A-

Gebze Belediyesi ekim ayı olağan toplantısı ikinci bileşiminde 2022’ye dair performans programı ve tahmini bütçe görüşmelerinde eşit işe eşit ücret konusu da gündeme geldi. CHP’li meclis üyesi Saide Arslan Çalışkan grubu adına yaptığı konuşmada eşit işe eşit ücret konusunu gündeme getirerek, 302 kişilik personel kadrosunun sözleşmeli personel alımıyla doldurulması gerektiğini ifade etti. Çalışkan konu ile ilgili şunları kaydetti: 

 

DAHA VERİMLİ OLUR


Eşit işe eşit ücretin önemine dikkat çeken Çalışkan, “Personel giderleri bütçenin yüzde elli beşini kapsıyor. İnsan kaynakları bölümünde görülene göre; 556 kadromuz var bu kadronun 254'ü dolu 302'si boş diyor. 302 tane boş kadromuz varken bunu doldurmuyoruz. Israrla teknik vekâletle çalışacak personel alımı yapıyoruz. Bunu böyle yapacağımıza kadrolarımızı doldursak daha verimli bir çalışma yaparız” dedi. Çalışkan şöyle devam etti:

 

HİÇ Mİ MÜTEAHHİT PAYI YOK

 

“1562 personelimiz var. 254'ü memur 53'ü sözleşmeli memur, daimî işçimiz 103, geçici işçimiz 18, şirket işçisi 1134. Bu 1134 işçisinin eşit işe eşit ücret aldığını mı iddia ediyoruz, bu şirketin hiç mi müteahhit payı yok?  Şirketin denetim komisyonunda olduğum dönemi kastediyorum. Faaliyet zararı yok muydu o dönemde vardı. Biz bu şirketi denetleyemiyoruz. Siz neden denetim komisyonuna bu şirketin bilançolarını sunulmasını istemiyorsunuz o zaman? Marmara Uzmanlardan hizmetini satın aldığımız işçilerin eşit işe eşit ücret aldığını, söyleyemiyorsunuz.”

 

EŞİT İŞE ADALETSİZ ÖDEME DEMEK!

 

Gebze Belediye Başkanı Zinnur Büyükgöz bu eleştiriye verdiği yanıtta, “Bir firmanın kâr etmesi başka bir şey, personele ödediği ücret dağılımı içinde eşit işe eşit ücret yaklaşımı başka bir şey. O firmanın bünyesinde iki tane inşaat mühendisi park bahçelerde 5 bin TL alıyorsa Fen İşlerinde 6 bin TL alıyorsa eşit işe adaletsiz ödeme demektir” dedi. Büyükgöz ayrıca özetle şunları kaydetti:

 

YETKİ AŞIMI DOĞRU DEĞİLŞirketin zararı söz konusu değil. Kasasında parası var. Denetlemeyelim demek ayrı bir şey, olmayan bir şeyi ifade etmek başka bir şey. Ben sıfır borcu var artı kasasında parası var diyorum. Siz böyle bir şirkete suizan yapıyorsunuz. Hukuk tabiri olarak size cevap vereyim. Kimsenin yetki aşımı yapmaya kalkışması doğru değil.  Üç yıl dört yıl önceki konuyu bugün gibi anlatırsanız şık durmuyor.  

 

KANUNİ SINIRI AŞIYOR

 

 

Türkiye'nin hangi partisinden olursa olsun hiç kimse eşit diyemez. Her yerde kadrolu işçiler fazla alıyor. Kimse de kadrolu işçi alımını arttırmıyor. Sizin 1200 tane şirket personeliniz var. Bunların birçoğu zaten ağırlık olarak temizlik, park bahçe gibi kalemlerden oluşuyor. Peki, mühendis kadro içinde 50 tane personel var. Sizin bu 50 personelin tamamını sözleşmeli yapmanız ya da kadroya almanız gerekir. Sınav açar alırsın boşluk kadarını. Peki, geri kalanın bakışı ne olacak? ‘Her şey yarım saatlik sınavla belirlendi oysa ben ondan çok çalışıyordum’ diye düşünecekler. Personelinizi küstüreceksiniz. Ülkenin hiçbir Belediyesi farklı değil. Bütçenin yüzde 53'ü personel diyerek eleştirdin. 1200 tane personeli sizin dediğiniz gibi kadrolu yapmak kanuni sınırı aşıyor.”

 

Haber: Arzum KAYMIŞ

Bu haber toplam 382 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.