1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. En fazla büyüyen ikinci ülkeyiz
En fazla büyüyen ikinci ülkeyiz

En fazla büyüyen ikinci ülkeyiz

KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu meclis toplantısında ekonomiyi değerlendirdi. Zeytinoğlu, Türkiye’nin bu yılın ikinci çeyreğinde en fazla büyüyen ikinci ülke olduğunu söyledi

A+A-

Kocaeli Sanayi Odası (KSO) 8. dönem 42. meclis toplantısı Zoom üzerinden çevirimiçi olarak gerçekleştirildi. Meclis Başkanı Hasan Tahsin Tuğrul’un yönettiği toplantıda KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu ile meclis üyeleri hazır bulundu. Meclisin konuk konuşmacısı ise TÜBİTAK TÜSSİDE Teknoloji Stratejiler ve Dijital İş Modelleri Odak Alan Lideri Sertaç Yerlikaya oldu. Yerlikaya, ‘Ulusal Yapay Zeka Stratejileri’ konusunda detaylı bir sunum gerçekleştirdi, merak edilen soruları yanıtladı. Ayrıca meclis üyesi ve TAYSAD Başkanı Albert Saydam da ‘Elektrikleşme ile Otomotiv Tedarik Sanayimiz için Fırsat ve Tehditler’ konulu bir bilgilendirme sunumu yaptı.

 

EKONOMİK DEĞERLENDİRMELER

Meclis toplantısı Meclis Başkanı Hasan Tahsin Tuğrul’un meclis üyelerini selamlaması ve ağustos ayı nizamını onaya sunmasıyla başladı. Ardından KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu söz aldı. Zeytinoğlu konuşmasına ilimizde Ar-Ge merkezini açan Prometeon Türkiye firmasını kutlayarak başladı. Daha sonra ekonomik değerlendirmelerde bulunan Zeytinoğlu konuşmasını şöyle sürdürdü: “2021 yılı ikinci çeyrek büyüme oranımız yüzde 21,7 olarak açıklandı. Geçen yılın ikinci çeyreği tüm dünyada pandeminin etkisinin en fazla hissedildiği dönem olmuştu. Bundan kaynaklı baz etkisinin devreye girecek olmasıyla çift haneli büyüme oranları görmeyi bekliyorduk.

 

EN FAZLA BÜYÜYEN İKİNCİ ÜLKEYİZ

Bu oranla, verisi açıklanan ülkeler arasında ikinci çeyrekte en fazla büyüyen ikinci ülke olduk. Birinci ülke ise yüzde 22,2 ile Birleşik Krallık, üçüncü ülke ise yüzde 20,1 ile Hindistan oldu. Ülkemizin büyüme verilerine sektörlerin katkısı yüzde 2,3 ile tarımdan, yüzde 40,5 ile sanayiden, yüzde 43,4 ile imalat sanayinden, yüzde 3,1 ile inşaattan ve yüzde 45,8 ile hizmetler sektöründen geldi.  Yılı, yüzde 9-12 arası bir büyüme oranıyla kapatabileceğimizi düşünüyoruz.”

 

EN YÜKSEK AĞUSTOS

Ağustos ayı dış ticaret rakamlarını da paylaşan Zeytinoğlu, “İhracat yüzde 51,8 bir artışla 18 milyar 912 milyon dolar olarak gerçekleşti. Bu oran en yüksek ağustos ihracatı oldu. Ağustos ayında, Avrupa’ya çalışan firmaların planlı duruşları ve çip sorunu nedeniyle tarihi rekor seviye değil ama yüksek bir değer geleceğini bekliyorduk. Burada temmuz ayından ertelenen talebin de etkisi olduğunu düşünüyoruz. Biliyorsunuz temmuzda 9 günlük Kurban Bayramı tatili vardı. Ağustos itibariyle yıllık ihracatımız 207 milyar 469 milyon dolara yükseldi” dedi.

 

2 REKOR DAHA BEKLİYORUZ

Konuşmasını sürdüren Zeytinoğlu: “İhracatta son on iki aylık döneme baktığımızda on tane rekor gerçekleşme var. Bunlardan dört tanesi (ekim, aralık, mart, haziran) tüm zamanların en yüksek seviyesi, altı tanesi de (eylül, ocak, şubat, nisan, temmuz, ağustos) içinde bulundukları ayların en yüksek seviyesi. Son dört ayın en az ikisinde 20 milyar dolar ve üzerinde ihracat gerçekleştirmeyi bekliyoruz” ifadelerini kullandı. Zeytinoğlu, ağustos ayı ithalatının ise 23 milyar 218 milyon dolar olarak gerçekleştiğini söyledi, “İhracatın ithalatı karşılama oranı ağustos ayında 81,5’e yükseldi”  diye konuştu.

 

SERTAÇ YERLİKAYA AĞIRLANDI

Zeytinoğlu’nun ardından sözü TÜBİTAK TÜSSİDE Teknoloji Stratejiler ve Dijital İş Modelleri Odak Alan Lideri Sayın Sertaç Yerlikaya aldı. Yerlikaya, T.C. Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi ve T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı işbirliğiyle hazırlanan ‘Ulusal Yapay Zeka Stratejisi’ hakkında detaylı bir sunum yaparak meclis üyelerini bilgilendirdi. Yerlikaya, Ulusal Yapay Zeka Stratejisi’nde Türkiye’nin durumunu, yapay zeka değer ve ilkelerini, stratejik öncelikleri, amaçları, tedbirleri, yönetişim yapısını ve sonraki adımları hazırladığı slayt eşliğinde paylaştı. Sunumun ardından meclis üyelerinin sorularını da yanıtlayan Yerlikaya, sanayideki dijital dönüşümün Türkiye için önemli olduğunun altını çizerek kendisini ilgiyle dinleyen meclis üyelerine teşekkür etti. Konuşmaların arından Meclis Başkanı Hasan Tahsin Tuğrul, konuk konuşmacı Yerlikaya’ya katılımından dolayı teşekkür etti.

 

TAYSAD’DA ELEKTRİKLİ ARAÇ GÜNLERİ

Meclis toplantısı meclis üyesi ve TAYSAD Başkanı Albert Saydam’ın ‘Elektrikleşme ile Otomotiv Tedarik Sanayimiz için Fırsat ve Tehditler’ konulu bilgilendirme sunumuyla devam etti. Saydam, “2010 yılında yola çıkan elektrikleşme treni pandemide bir dönemece girdi. Bu dönemeci kaçırmadan bu trene binmeliyiz” dedi. Saydam, otomotiv tedarik yan sanayinde elektrikli otomobil konusunun çok bilinmediğini, bu nedenle TAYSAD olarak 24 Eylül Cuma günü 09.00-15.30 saatleri arasında  Elektrikli Araç Günleri organizasyonu düzenleyeceklerinin duyurusunu  gerçekleştirdi. Organizasyon TOSB Konferans Salonu// TAYSAD Taşıt Araçları Tedarik Sanayicileri Derneği TOSB Otomotiv Tedarik Sanayi İhtisas Organize Sanayi Bölgesi 1. Cadde No10/1 41420 Şekerpınar / Çayırova adresinde yapılacak.

Bu haber toplam 277 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.