EMEP' ten Farplas' a ziyaret

EMEP' ten Farplas' a ziyaret

Emek Partisi Genel Başkanı Ercüment Akdeniz, Farplas işçilerini ziyaret etti.

Farplas işçilerini direnişlerinin 4'üncü gününde Emek Partisi ve Corazon işçileri ziyaret etti. "Farplas işçisi yalnız değildir", "İş ekmek özgürlük" ve "Direne direne kazanacağız" sloganları atarak fabrika önüne yürüyen Emek Partisi (EMEP) üyeleri ve Corazon işçileri, Farplas işçilerine dayanışma ziyaretinde bulundu. Ziyarette ilk olarak konuşan Corazon işçisi Oktay, Corazon mağdurları olarak Farplas işçilerine desteğe geldiklerini söyledi. Aylardır maaşlarını alamadıklarını söyleyen Corazon işçisi Oktay, "Biz zaten üç, dört aydır maaşımızı alamıyorduk. Tazminatımızı alalım anlaşmaya varalım dedik ama kabul etmediler. İşten ayrılanlar oldu, 120 kişi var bugün yarın onlar da atılacak. Kazanılmış bir şey yok, tek taraflı sözleşmemize son verildi. Sizlerle dayanışmaya geldik sizleri de yanımızda görmek isteriz" dedi.

“ŞİMDİ BİZİM ZAMANIMIZ”

Corazon işçisinin ardından konuşan EMEP Genel Başkanı Ercüment Akdeniz, işçi mücadelelerinin dalga daşga yayıldığını belirterek, "Biraz önce İstanbul Levent'te YemekSepeti işçilerinin hak alma mücadelesindeydim. Orada işçiler ülkenin dört bir yanından gelecek ek zam talep ediyorlardı. İşçi mücadeleleri dalga dalga ülkenin dört bir yanına yayıldı. Hava döndü işçiden, işçiden esiyor yel. Şimdi bizim zamanımız. İstedikleri kadar işçilerin anayasal haklarını yok saysınlar, bu bezirganlık düzeninden bu saltanattam hep beraber kurtulacağız. Ülkenin dört bir yanında Trendyol işçileri, metal işçileri, tekstil işçileri size selamlarını söylüyorlar. Burada Farplas ve Corazon işçileri el ele. Yer yerde birleşmeye ihtiyaç var. Bugün fabrikalarda tek tek süren direnişler birleşecek ve AKP hükümetinin, sermaye sınıfının karşısına tek vücut çıkacak"dedi.

"İŞÇİLER DÖRT BİR YANDA AYAĞA KALKTI"

"Farplas işçisi size ne yaptı?" diye soran Akdeniz, "Pandemide ölümüne çalıştı Farplas işçisi. O zaman işçilerin, çoluk çocuğun rızkını vereceksin. Eve gittiğinde çocuğuna bir çikolata anlamıyorsa elbette örgütlenerek bu işçiler, elbette hakkını arayacak. Bunu engelleyemeyeceksiniz. Bu işçi dalgasının büyümesinde korkuyorlar. Yapay kutuplaşmalarla, yapay gündemlerle emekçileri böleceklerini düşündüler ama engel olamadılar. İşçileri Sünni-Alevi, Kürt-Türk diye bölmeye çalışıyorlar. Ama yapamadılar. Bu dava ekmek davası. İşçiler ülkenin dört bir yanında ayağa kalktılar" dedi.

Haber: Hanifi SURUN

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler