1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. EMEP GEBZE: Zamlar geri alınsın, ücretler arttırılsın!
EMEP GEBZE: Zamlar geri alınsın, ücretler arttırılsın!

EMEP GEBZE: Zamlar geri alınsın, ücretler arttırılsın!

Emek Partisi Gebze İlçe Örgütü, insanca bir yaşam için zamların geri alınması ve ücretlerin arttırılması için basın açıklaması gerçekleştirdi.

A+A-

Gebze Kent Meydanı’nda gerçekleştirilen açıklamaya HDP, EYT Gebze Derneği, Petrol-İş işyeri temsilcileri, DİSK/Gıda-İş, Baldur ve CPS işçileri de destek verdi. 

Açıklamayı okuyan EMEP Gebze İlçe Başkanı Yusuf Akar, iğneden ipliğe, elektrikten doğalgaza, sıvı yağdan soğana kadar yapılan zamlarla 2021 yılına girildiğini söyledi. İşçi ve emekçiler markete girmeye korkar hale geldiğini söyleyen Akar, "Markete girmek bir dert çıkmak ayrı bir dert oldu. Asgari ücrete, emeklilere ve kamu emekçilerine yapılan zam ise işçi ve emekçilerin daha cebine girmeden buhar olup uçtu. 1 Ocak tarihinde elektriğe yüzde 6, doğalgaza ise yüzde 1 zam yapıldı. Doğalgaza gelen zam yüzde 80, son 3 yılda elektriğe ise yüzde 70 zam geldi. Hangi işçinin, hangi emeklinin, hangi kamu emekçisinin maaşına son 3 yılda yüzde 70, yüzde 80 oranında zam yapıldı? Soğuk kış günlerinde emekçilerin ısınabilmek için bulduğu formül ortada, peteği en kısıkta yak, sadece oturduğun odayı ısıt!" dedi. 

Emekçilerin içinde bulunduğu tablonun vahametini anlamak için bazı rakamlara bakmak gerektiğini söyleyen Akar, "2020 yılının ilk altı ayında 1 milyon 655 bin 226 abonenin elektrik ve doğalgazı, borcunu ödeyemediği için kesildi. Her ay ortalama 185 bin konutun elektriği, 80 bin konutunda doğalgazı borcundan dolayı kesiliyor. Sadece bir ay fark ile salatalık yüzde 52.3, sütün litresi yüzde 24.6, sivri biber yüzde 26.4, patlıcan yüzde 26.2, kabak yüzde 35.3, portakal yüzde 14.67, marulun adeti yüzde 7.1, havuç yüzde 9.18, zeytinyağı yüzde 6.9 ve dana eti yüzde 2.66 zamlandı" diye konuştu. 

"ARTIK EKMEK BİLE LÜKS!" 

Resmi verilere göre Türkiye’de her 100 işçiden 40’ının asgari ücretle çalıştığını söyleyen Akar, "Peki, asgari ücret alan bir işçinin temel gıda ürünlerini alabilmesi için günde kaç saat çalışması gerekiyor? Bir kilo kıyma için 5 saat, bir kilo beyaz peynir için 4 saat, bir kilo tereyağı için 8 saat, bir kilo zeytin içinse 4 saat çalışması gerekiyor. Bu liste böyle uzayıp gidiyor... Sıvıyağın altınla yarışırcasına yüzde 74 zamlandığı bir ülkede, bırakın emekçilerin evine kırmızı et girmesini, artık emekçiler çocuğuna bir bardak süt bile içiremiyor!" dedi. Gebze’de tablonun vahim olduğunu belirten Akar, "İlçemizde ise tablo daha vahim. Ulaşıma gelen yüzde 16,7 oranında zamla, bu kentte emekçiler en kısa mesafeye 3,5 lira ile gidebiliyor! Bu kentin emekçileri için artık ekmek de bir lüks! Gelen zamla birlikte 230 gram ekmeğin fiyatı 2 liraya çıkarıldı. Günde 3 ekmek tüketen bir işçi ailesinin sadece ekmeğe 180 lira ayırması gerekiyor! Pandemi döneminde her 10 işçiden 1’inin ücretsiz izne çıkarılarak ayda 1420 lira ile yaşamaya mahkum edildiği bir kentte nasıl olacak da bu işçi ailesi sadece ekmeğe 180 lira ayırabilecek" ifadelerini kullandı. 

"YENİ VERGİ ZAMLARI GELDİ"

Vergi tartışmalarına da değinen Akar, "AKP iktidarı zenginlerin ayağına kırmızı halı sererken yılbaşından bu yana doğrudan yada dolaylı vergilerle yoksulun sırtına daha çok yük bindirdi. En büyük şirketlerin 230 milyarlık vergi borcu bir kalemde silinirken, asgari ücretin vergiden muaf tutulması talebi görmezden gelindi. Motorlu taşıt vergisi ile pasaport ve ehliyet dahil bazı harçlar yüzde 9,11 oranında artırıldı. Yap-işlet-devret modeliyle yapılan köprü, tünel ve otoyol geçiş ücretlerine zam üstüne zam yapıldı. 1999 Gölcük Depremi’nden sonra geçici olarak getirilen fakat AKP tarafından kalıcı hale dönüştürülen Özel İletişim Vergisi oranı yüzde 7,5’tan yüzde 10’a çıkarıldı. Halktan toplanan deprem vergilerinin hesabı dahi verilmezken buna yeni vergi zamları eklendi" dedi. 

1-349.jpg

Bu haber toplam 403 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.