1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. EMEK PARTİSİ: “Günler yeni 15-16 Haziranlara gebedir”
EMEK PARTİSİ: “Günler yeni 15-16 Haziranlara gebedir”

EMEK PARTİSİ: “Günler yeni 15-16 Haziranlara gebedir”

Emek Partisi, 15-16 Haziran İşçi Direnişinin 49. yıl dönümü dolayısıyla yazılı açıklama yaptı.

A+A-

15-16 Haziran Büyük İşçi Direnişi ile ilgili Emek Partisi Kocaeli İl Başkanı Arzu Erkan tarafından yapılan açıklamada; 15-16 Haziran’ın bugünün işçi mücadelelerine ışık tuttuğu belirtilerek; “Gelecek günler yeni 15- 16 Haziranlara gebedir. Bundan kuşku duyulamaz” denildi.
Türkiye işçi sınıfının mücadele tarihinde bir “Mihenk taşı” olan 15-16 Haziran Büyük İşçi Direnişi’nin, üzerinden yarım asır geçmiş olmasına rağmen bu özelliğini koruduğu ve bugünün işçi mücadelelerine ışık tutmaya devam ettiği vurgulanan açıklamada şu ifadelere yer verildi:
“Bundan 49 yıl önce işçilerin sendikal örgütlenme hakkına saldıran sermaye ve gerici politik iktidar, bugün “tek adam, tek parti rejimi” biçimine bürünmüş olarak; kıdem tazminatı başta olmak üzere işçi ve emekçilerin kazanılmış haklarına aynı pervasızlıkla saldırmaktadır. Ekonomik krizin yükleri; işsizlik, düşük ücret, zorunlu ücretsiz izin, kuralsız çalıştırma, temel tüketim maddelerine yapılan fahiş zamlar vb. yollarla işçi ve emekçilere fatura edilmeye çalışılırken, “Yeni Ekonomi Programı” adı altında kıdem tazminatının fona devredilerek hiç edilmesine, BES’in zorunlu hale getirilmesine, vergiyi tabana yaymak bahanesiyle işçi ve emekçiler üzerindeki vergi yükünün daha da ağırlaştırılmasına adeta ferman çıkartılmaktadır.”
‘BES VE KIDEM TAZMİNATI FONU’NA İZİN VERİLMEMELİDİR’
Bugüne kadar oluşturulan fonların akıbetinin ortada olduğu ifade edilen açıklamada; “Son örnek İşsizlik Fonu’dur. İşsiz kalan işçinin fondan faydalanması neredeyse “sırat köprüsünden geçmek” şartına bağlanırken, kapı patronlara sonuna kadar açılmıştır. Öyle ki, kriz gerekçesiyle patron işçiyi vahşi koşullarda, ölümüne çalışmaya zorlarken, işçinin ücretini devletin İşsizlik Fonu’ndan çektiği kıyakla ödemektedir. Öyleyse, sermayeye yeni rant kapıları açacak olan zorunlu BES ve Kıdem Tazminatı Fonu’na izin verilmemelidir” denildi

‘İŞÇİ VE EMEKÇİLER KRİZİN YÜKÜNÜ ÜSTLENMEYİ REDDETMELİDİR’
Yarım asır önce etnik köken, inanç, cins ve konfederasyon ayrımı gözetmeden birleşen işçi ve emekçilerin direnerek sermayenin ve iktidarının temsilcisi olan dönemin muktedirlerine geri adım attırdığının altı çizilen açıklamada şöyle denildi; “Birlik ve mücadele... 15-16 Haziran’ın bugüne devrettiği miras özünde budur. İşçi ve emekçiler sermayenin saldırılarına ve bu saldırılarda koçbaşı rolü üstlenen “tek adam, tek parti iktidarı”na karşı tarihinden aldığı bu dersle birleşmeli, mücadeleyi yükselterek içine sıkıştırılmak istendiği cendereyi parçalamalı, krizin yükünü üstlenmeyi reddetmelidir. Gelecek günler yeni 15- 16 Haziranlara gebedir. Bundan kuşku duyulamaz. 15-16 Haziranları yaratan işçi sınıfımıza selam olsun!”

 

Bu haber toplam 432 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.