1. HABERLER

  2. EMEK

  3. Eğitim-İş’ten rest: Günü MEB’siz kutladılar
Eğitim-İş’ten rest: Günü MEB’siz kutladılar

Eğitim-İş’ten rest: Günü MEB’siz kutladılar

Atanamayan öğretmen derdini anlatmak isterken kulağını kaşıyarak yanıt veren, Mahmut Özer’in hala görevde olduğu MEB’e Eğitim-İş’ten rest: “Riyakarca övgü istemiyoruz. MEB’in hiçbir törenine katılmadık, günümüzü halkla kutladık.”

A+A-

En az 94 intihar vakasının yaşandığı atanamayan öğretmen dramında elinde çiçeğiyle yanına gelip meramını anlatmak isteyen bir  atanamayan öğretmene kulağını kaşıyarak “yanıt veren”; Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın tensipleriyle yer aldığı görevde bu tutumuna karşın görevdeki Mahmut Erol’un başında yer aldığı Milli Eğitim Bakanlığı’na Eğitim-İş’ten rest geldi.

Eğitim-İş Kocaeli 2 No’lu Şube’den güne dair yapılan açıklamada, “Öğretmenlerin yılda bir kez Öğretmenler Günü’nde hatırlanmaya değil, sorunlarına samimiyetle ve çözüm odaklı yaklaşılmasına ihtiyacı vardır. Bu nedenle öğretmenlerin kazanımlarına göz diken ve emeğini küçümseyen anlayışın Öğretmenler Günü’nde riyakarca sarf edeceği ezbere övgüleri istemiyoruz. Eğitim-İş olarak 24 Kasım Öğretmenler Günü’nde, MEB tarafından düzenlenecek olan hiçbir resmi törende yer almadık, Başöğretmenimiz Mustafa Kemal Atatürk’e saygı duruşumuzu gerçekleştirerek, öğretmene değer veren kurumlarla ve yurttaşlarımızla birlikte bu günü kutladık” denildi. Açıklamada ayrıca özetle şu görüşlere yer verildi:

GURURLU OLDUĞUMUZ KADAR BURUĞUZ

Bugün Öğretmenler Günü. Bugün Atamızın Millet Mekteplerinin kendisine verdiği “Başöğretmen” unvanını kabul etmesinin de yıl dönümü olan Öğretmenler Günü. Ancak ne yazık ki böylesi bir günde, gururlu olduğumuz kadar buruğuz da.

Çünkü bugün aynı zamanda, Cumhuriyet tarihinde öğretmenliğe en çok zarar vermiş, onu en çok değersizleştirmiş, açlığa ve itibarsızlığa sürüklemiş olan yöneticilerin öğretmenleri riyakarca övmek için sıraya girdiği bir gün.

 

 

Öğretmenlerin çalışma koşullarını ağırlaştırdılar; mesleki alanlarındaki söz hakkını gasp ettiler; Anayasal bir hak olan güvenceli istihdamı çiğneyerek kadrolu/sözleşmeli/ücretli diye ayrıştırdılar; yetmedi- öğretmenleri Saray’ın talimatı ve yandaş sendikaların oluruyla hazırlanan ÖMK denilen garabetle uydurulmuş yeni unvanlarla bölmeye giriştiler; bir teneffüs arasında hazırlanabilecek basitlikte olan bu kanunla öğretmenlerin uzmanlıklarını, diplomalarını, emeklerini, meslekteki kıdemlerini görmezden geldiler; öğretmenleri geçinemez, eve boynu bükük sınıfa ise düşünceli biçimde girer hale getirdiler; yaşanabilir bir emeklilik hayalini çaldılar; liyakatsizce atanan yandaş yöneticilerin mobbingleriyle bunalttılar, yine liyakatsiz mülki amirler arasında öğretmen azarlamayı adeta bir geleneğe dönüştürdüler, biz hakkımızı aradığımızda “trol” deyip, “çapulcu” deyip hedef gösterdiler, öğretmenlerin Başöğretmenlerinin kendilerine emanet ettiği öğrencilerine çağdaş, laik ve adil bir eğitim verebilmesini engellediler ve şimdi bugün utanmadan takiyye yapacak, öğretmenliğin kutsallığından bahsedecekler.

 

ATATÜRK’E DİL UZATANLAR

KUTLAMA YAPACAKLAR

 

24 Kasım aynı zamanda Atatürk’ün öğreticiliğine saygı sunmanın günüdür. Şimdi bugün müfredattan Atatürk ile ilgili öğretileri seyreltmemişler gibi, Atatürk tekke ve zaviyeleri kapatmışken onlar dernek maskesi takmış tarikatları eğitimin içine kadar sokmamışlar gibi, liyakatsizce atadıkları onlarca gerici yönetici, Atatürk’e dil uzattığında cezasızlıkla dolaylı olarak teşvik etmemişler gibi Atatürk’ün Başöğretmen unvanını almasının yıl dönümünde kutlama yapacaklar.

Eğitim-İş olarak, “Madem bugün bizim günümüz, riyakarlığa sırtımızı dönüyoruz. Bu acınası tiyatronun zorunlu figüranları olmuyoruz” diyerek, MEB’in organize ettiği hiçbir etkinliğe katılmadık. Biz bu Öğretmenler Günü’nde, tüm illerde önce Başöğretmenimizin anısına Atatürk anıtlarına karanfil bırakıp saygılarımızı ve şükranlarımızı sunmayı, ardından kamuoyuna gerçekleri anlatmayı doğru bulduk.

Peki nedir o gerçekler; sendikamızın Öğretmenler Günü için 16 bin öğretmen ile görüşerek yaptığı araştırma ortaya koyuyor:

-        Öğretmenlerin yüzde 83.1’inin hane gelirinin yoksulluk sınırının altında, yüzde 61.40’ının ise geliri giderlerini karşılamıyor.

-        Yoksulluğa mahkum edilen öğretmenler borç batağında. Yüzde 90’ı kredi kartı borcunu ödemekte zorlanıyor, yaklaşık yüzde 32’sinin şahıslara borcu var, yüzde 43’ü ise her ay borç para bulmaya çalışıyor.

-        Bize yaşatılan ekonomik buhran o kadar derin ki öğretmenlerin yüzde 94’ü kıyafet ihtiyaçlarını karşılamakta zorlanıyor. Öğrencilerini kendi çocuğu gibi okutan öğretmenlerin yüzde 90’ından fazlası çocuklarının eğitim masrafları karşısında çaresiz durumda. Öğretmenlerin yüzde 97’si köyüne ve ailesinin yazlığına gitmek dışında bir tatil bilmiyor.

-        Bu ağır geçim sıkıntısı yüzünden öğretmenlerin yüzde 91’i ek iş arıyor. Ailece ayda bir kez dışarıda yemek yiyebilen öğretmenlerin oranı sadece yüzde 63. Öğretmenlerin yaklaşık yüzde 97’sinin maaşlarının düşüklüğü nedeniyle toplumdaki saygınlığının azaldığını düşünmesi de sendika olarak eylemliliğimizi “öğretmene saygı” diye kurmamızın sağlaması niteliğinde.

 

Bakan’ın öve öve bitiremediği yandaş sendikaların yapımında emekleri olduğu halde şimdilerde dostlar alışverişte görsün tadında itiraz eder pozlarına büründüğü ÖMK konusunda da öğretmenler net:

- Öğretmenlerin neredeyse yüzde 99’u bu ucube kanunun kendilerine bir kariyer sağlamayacağından emin. Yüzde 97’si bu kanunun, sorunlarına çözüm getirmediğini düşünüyor, yüzde 99’u ise bu kanunla mesleki itibarının artmayacağının farkında. Hatta öğretmenlerin yüzde 92’si için bu kariyer basamakları sadece bir oyalama taktiği.

- Ve ne mutlu ki öğretmenlerin yüzde 96’sı bu ülkenin tek Başöğretmeninin Atatürk olduğunu ve öyle kalması gerektiğini vurguluyor.

İşte Öğretmenler Günü’nde yere göğe sığdıramadıkları öğretmenleri koydukları hal budur!

Dünyada Başöğretmen unvanlı bir liderin kurduğu tek ülke olan Türkiye Cumhuriyeti’nde öğretmenlere geçinemedikleri, saygı göremedikleri, mesleki haklarını alamadıkları bir tablo reva görülmektedir.

 

KABUL ETMİYORUZ, ETMEYECEĞİZ

 

Bunu kabul etmiyoruz ve etmeyeceğiz! Öğretmenlerin bu toplumun aydınlık yüzü olduğunu, haksızlığa karşı boyun eğmeyeceğini, inandıkları ve hakları konusunda Başöğretmen’in eğitim neferlerini zapt edecek kadar büyük bir pranganın var olmadığını yine ve yeniden, yılmadan göstereceğiz!

 

Bu duygu ve kararlılıkla tüm eğitim emekçilerinin Öğretmenler Günü’nü kutluyor, öğretmenler günlerini bayram gibi kutlayabileceğimiz bir geleceği örmek için birlikte mücadele etmeye çağırıyoruz”

 

 

Öğretmenin gününü 700 bin

atanamayanla kutluyoruz!

 

** CHP Darıca İlçe Eğitim Sekreteri Esin Arkan bugüne kadar en az 94 öğretmenin intihar ettiğini, iş cinayetlerinde hayatını kaybettiğini söyledi. 2023’te sayıları 1 milyona çıkacağı öngörülen 700 bin atanamayan öğretmenle, Öğretmenler Günü “kutladığımızı” belirtti  

 

 

Öğretmen Merve Çavdar

2014 yılında mezun olan Çavdar yaşamına son verdi.

 

Öğretmen İsa Erdoğan

            Genç Sosyal Bilgiler Öğretmeni İsa Erdoğan ataması yapılmadığı için sosyal medyada sevdiklerine bir mesaj bırakarak yaşamına son verdi.

 

Öğretmen Ali Kürklü

            Osmaniye’de 2010 yılında girdiği KPSS sonucunda atanabilecek puanı alan Ali Kürklü, sınavın iptal edilmesi ve ikinci sınavda atanabilecek puanı alamaması nedeniyle bunalıma girdi ve intihar etti.

 

Öğretmen Handan Ülker

            Sözleşmeli öğretmen olarak çalışan Handan Ülker, görev yaptığı okulda intihar etti.

 

Öğretmen Hasan Songur

            Manisa Organize Sanayi Bölgesi’ndeki bir plastik enjeksiyon fabrikasında çalışmaya başladı. 25’nci mesai gününde vücudunun üst kısmı, makine içindeki preste sıkışarak iş cinayeti sonucu hayatını kaybetti.

 

Öğretmen Halil Mustafa Bozkurt

            Çorum’da İngilizce öğretmeni Halil Mustafa Bozkurt, yalnız yaşadığı bağ evinde kendisini tavana iple asarak yaşamına son verdi.

 

24 Kasım Öğretmenler Günü nedeniyle CHP Darıca İlçe Örgütü’nün basın açıklamasına imzasını atan CHP Darıca İlçe Eğitim Sekreteri Esin Arkan ağırlığı intihar olmak üzere hayatını kaybeden atanamayan öğretmenleri hatırlattı. Bugüne kadar en az 94 öğretmenin intihar ettiğini, iş cinayetlerinde hayatını kaybettiğini belirten Arkan, 2023’te sayıları 1 milyona çıkacağı öngörülen 700 bin atanamayan öğretmenle, Öğretmenler Günü “kutladığımızı” söyledi. Arkan açıklamasında şu görüşlere yer verdi:   

 

EMPATİYE DAVET

 

“Bir çoğumuzun adını bile bilmediği, bilse de birkaç gün içinde unuttuğu bu öğretmenlerimiz; intihar eden öğretmenlerimizin sadece birkaç tanesi. Bu öğretmenlerimizin sizlerin çocuğu, babası, kardeşi olduğunu düşünerek empati yapmanızı ve bu acıyı yüreğinizde hissetmenizi istiyorum.

EN AZ 94 İNTİHAR

Sağlıklı verilere ulaşmak kolay olmasa da, bugüne kadar 94 atanamayan öğretmenimizin intihar ettiğini görüyoruz. Şu anda 700 bin öğretmenin atama beklediğini, bu sayının 2023 yılında 1 milyon olacağını bilmek insanı ürkütmeye yeter de artar. Acaba kaç genç öğretmenimiz daha umutsuzluğa sürüklenecek diye düşünmekten kendimi alamıyorum.

HER YERDE FAKÜLTE AÇILIRSA…

Her yıl 40 bin kişinin mezun olduğu eğitim fakülteleri, işsiz mezun vermekten başkan bir işe yaramaz hale getirildi. Uzun vadeli meslek planlaması yapılmadan, her yere fakülte açmanın çözüm olmadığını anlamak bu kadar zor olmamalı.

Köy okullarını kapatıp, ‘öğretmen açığı 150 bin’ demek ne kadar doğru tartışılır. Hem öğretmenleri işsiz bıraktılar, hem de köyde yaşayan yavruları öğretmensiz. Sonuç: Çocuk işçiler ve çocuk gelinler.

Yukarıda yazdıklarım sorunlarımızın sadece birkaç tanesi. Tüm bu sorunlar önümüzde dağ gibi dururken, öğretmenler gününü kutlayamayan gençlerimizi düşünürken, öğretmenler gününü kutlamak canımı acıtıyor.

            Öğretmenlerimizin iş ve aş kaygılarının olmadığı, öğrencileriyle buluşabildikleri, özgür çalışma ortamına kavuştukları günlerin kısa sürede geleceği umuduyla;

                        Öğretmenler Günümüz Kutlu Olsun.”

 

esin-arkan.jpgEsin Arkan

Bu haber toplam 349 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.