1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Dilovası Kadın Kooperatifi dünyaya kilim üretecek
Dilovası Kadın Kooperatifi dünyaya kilim üretecek

Dilovası Kadın Kooperatifi dünyaya kilim üretecek

Dilovası Kadın Girişim Üretim ve İşletme Kooperatifi’nin yeni yeri Bakan Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz’un katıldığı törenle açıldı. Gilem diye markalandırılan kilim üretimiyle dünyaya satış hedefleniyor.

A+A-

Dilovası’nda bir süre önce kuruluşu gerçekleşen Dilovası Kadın Girişim Üretim ve İşletme Kooperatifi’nin Orhangazi Mahallesi, 226 Sokak’taki yeni yerinin açılışı Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz’un katıldığı törenle açıldı.

toren-009.jpg

Başkanlığını Elif Özhuy’un yaptığı kooperatifin açılışına Yavuz’un yanı sıra Kocaeli Vali Yardımcısı Ekrem Çalık, Dilovası Kaymakamı Metin Kubilay, İl Ticaret Müdürü Veysi Uzunkaya, KBB Başkanvekili Yaşar Çakmak, Dilovası Belediye Başkanı Hamza Şayir, Gebze Ticaret Odası Başkanı Nail Çiler, Dilovası HEM Müdürü Salih Toltar, İlçe Milli Eğitim Müdürü Murat Balay, AKP Dilovası İlçe Başkanı İlhan Yıldırım, Jokey Plastik firma yöneticileri ile birlikte bürokratlar, belediye başkan yardımcıları, meclis üyeleri ve muhtarlar da katıldı.

MARKALAŞMA İHMAL EDİLMEDİ

Dilovası Kadın Girişim Üretim ve İşletme Kooperatifi’nde Anadolu Motifleri Kilim Kursu, Halk Eğitim Merkezi işbirliğinde, Jokey Plastik firmasının tezgâh ve kilim dokum malzemesi olan yün tedarikiyle başladı. Kooperatif ve kursa Dilovası Belediyesi ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü de destek sağladı. Hereke Halısı üzerine tasarlanan üretim daha sonra unutulmaya yüz tutulmuş kilim üretimine dönüştürülürken markalaşma da ihmal edilmedi. Eski Türkçe’de halı, kilim için kullanılan bir tabir olan Gilem tercih edildi. Gilem marka kilim ile dünyanın dört bir tarafına pazarlama ve satış hedefleniyor.

DÜNYAYA TAŞIMAK İSTİYORUZ

elif-ozhuy.jpg

Dilovası Kadın Girişim Üretim ve İşletme Kooperatifi Başkanı Elif Özhuy açılışta yaptığı konuşmada Gilem markası altında üretimi kooperatiflerine çok yakıştırdıklarını belirtip, “Gilem bizim için bir kooperatiften öte kadim kültürümüzde kilimcilik ve halıcılığı yaşatma yönünde çok önemli bir görev üstlendi. Gilem ismini Türkiye’den dünyaya taşımak istiyoruz, hedefimizde ihracat var. Markalaşmak sadece isim tescili ile olmuyor. Bu anlamda gerek dijital platformlarda gerek online platformlarda ürünlerimizin satışı için her türlü faaliyeti gösteriyor olacağız.

 

30 ÜYEDEN 100 ÜYEYE

inceledi.jpg

Burada sizlerin desteği çok önemli özellikle Dilovası sakinlerinin kooperatifimize, kilimcilikle ilgili kurslarımıza rağbet etmesi çok önemli. Bizim şu anda 30 üyemiz var fakat üye sayımızı yılsonuna kadar 100’e çıkarmayı düşünüyoruz. Sayıyı ne kadar artırırsak üretim, bununla da arz daha fazla olur. Instagram hesabımızın açılışı da bugün yapılıyor bizleri takip etmenizi, siparişlerinizi bekliyoruz” dedi.

TARİH VE TURİZM KENTİ

Dilovası Belediye Başkanı Hamza Şayir, Dilovası’nın sadece sanayi değil aynı zamanda tarih ve turizm kenti olduğunu belirtti. Belediye olarak sosyal ve kültürel alanda da desteklerinin olduğunu kaydedip Dilovalı kadınlara kooperatifte er alma ve üretim çağrısında bulundu.

KBB Başkanvekili Yaşar Çakmak, kooperatifin satışa, pazarlamaya yönelmesinin önemli olduğunu belirtti. Çakmak, KBB iştiraki KOMEK’in eğitim çalışmalarından örnekler verdi.

Kocaeli Vali Yardımcısı Ekrem Çalık, Dilovası Kadın Girişim Üretim ve İşletme Kooperatifi’nde milli kültür açısından önemli çalışmalar yapıldığının görüldüğünü belirtti. Çalık, başarının sırrı olan markalaşmanın da sağlandığını kaydedip ilk defa marka üreten bir kooperatife denk geldiğini söyledi.

KADINLARIN NELER BAŞARABİLDİĞİNİ GÖRDÜK

bakan-tezgahta.jpg

Törende son konuşma Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz tarafından yapıldı. Bir kadın yönetici olarak çalışma hayatındaki keyifli anlardan birini yaşadığını kaydeden Yavuz, “Çünkü Türkiye’de kadınlarımızın neler başarabildiğine, üreterek hayatın içerisinde olabildiğine, ailesi için ülkesi için neler yapabildiğine şahit olmak bir kadın yönetici olarak beni son derece mutlu ediyor açıkçası gururlandırıyor. Son 20 yılda kadınların nereden nereye geldiğini herkesin çok iyi bilmesi gerekiyor” dedi. Yavuz şöyle devam etti:

BİNLERCE YILLIK KÜLTÜRÜN TAŞIYICISI

ozgul-ozkan-yavuz.jpg

“Toplumumuzda cinsiyet adaletinin sağlanması, kadınların yetenek ve birikimlerinin ortaya çıkarılması, emeklerinin değerlendirilmesi yönünde yapılan çalışmalar, bu çalışmalara gönül veren iş insanlarımız, ticaret odalarımız ve yerel yöneticilerimizin destekleri de son derece önemli. Ben burada bu kooperatif için verdikleri destekten dolayı Dilovası Belediye Başkanı Hamza Şayir’e, kaymakamımıza kadınlarımız adına teşekkür ediyorum. Gilem markası ile üretilen halı ve kilimler sadece sosyal ve ekonomik kalkınmaya katkı sağlamayacak. Kooperatifler basit bir üretim modeli değildir. Kooperatif doğru bir birliktelik başarılı bir sosyal kalkınma ve gelişme modelidir. Dilovası Kadın Kooperafi’nin amacı binlerce yıllık kültürümüzün bugüne taşıyıcısı olmasını hedeflemesi, ben bunu başaracaklarına yürekten inanıyorum.  

YENİ NESİL KOOPERATİF

kadinlarla-001.jpg

Dilovası Kadın Kooperatifi üç nedenden yeni nesil bir kooperatif. Birincisi tasarım, tasarım ile zanaatı birleştirmek son derece önemli. Bu kooperatifte çağdaş, kullanılabilir ve güncel ürünler üretmek amaçlanıyor. Kooperatifin başarısının önemli anahtarlarından biri budur. İkinci farklılığı markalaşması. Anlamlı bir marka ile yola çıkarak hem yurtiçi hem yurtdışına hitap edebiliyor olması Dilovası Kooperatifimizi yeni nesil bir kooperatif yapıyor. Üçüncüsü ise ticarileşme boyutu. Kooperatifimiz ticarileşme açısından da önemli bir adımla yola çıkmış durumda. 

Konuşmaların ardından “Hayırlı olsun” dilekleri ile kurdele kesimi gerçekleşti. Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz ve beraberindekilerin tezgahları gezmesi ve kursiyerlerle sohbetiyle açılış programı sona erdi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

gurur.jpg

 

yastik.jpg

 

kilim.jpg

 

 

Bu haber toplam 549 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.