DHL’de TİS yetkisi kesinleşti

DHL’de TİS yetkisi kesinleşti

Uluslararası Kargo ve Lojistik Şirketi DHL’de yaklaşık 2 yıldır Tüm Taşıma İşçileri Sendikası’nın (TÜMTİS) sürdürdüğü örgütlenme çalışması...

Uluslararası Kargo ve Lojistik Şirketi DHL’de yaklaşık 2 yıldır Tüm Taşıma İşçileri Sendikası’nın (TÜMTİS) sürdürdüğü örgütlenme çalışması başarıyla sonuçlandı. Uzun ve kararlı bir çalışmanın sonucunda DHL’de Toplu İş Sözleşmesi (TİS) yetkisini kazanıldı. Sendika DHL işyerinde TİS yapmaya yetkili sendika olduğu Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığınca gönderilen yetki belgesi ile kesinleşti. 476 GÜNÜNDE TİS YETKİSİ KESİNLEŞTİ

Uluslararası Kargo ve Lojistik Şirketi DHL’de alınan TİS yetkisine ilişkin TÜMTİS Merkez Yönetim Kurulu yazılı bir açıklama yaptı. 

DHL’deki örgütlenme faaliyetine 2012 yılında başlayan sendikanın, bu süre zarfında birçok engelle karşılaştığı belirtilen açıklamada, “Sendikamıza üye olduğu gerekçesiyle 37 işçi işveren tarafından işten çıkarıldı. İşten çıkarılan işçilerle birlikte sendikamız İstanbul/Kıraç ve Gebze DHL depoları önünde direniş başlattı. 15 Haziran 2012’de başlayan direnişimiz 476 gününde TİS yetkimiz kesinleşti. Sendikamız işten çıkarılan üyelerimiz için bir yandan da hukuk mücadelesi sürdürdü. İş mahkemelerinde görülen davalarda işverenin ‘sendikal nedenlerle’ işçi çıkardığı tespit edildi ve işe iade kararları Yargıtay tarafından da onandı” diye belirtildi.   

 BİRLEŞİK VE ÖRGÜTLÜ MÜCADELE KAZANDI 

 DHL’de örgütlenme mücadelelerinin, direnişin 185. gününde kurulan Hak-İş’e bağlı Öz Taşıma İş sendikası tarafından da engellenmeye çalışıldığı ifade edilerek, “Öz Taşıma İş sendikası örgütlenme çalışmamızı engellemek için işverene gönüllü hizmette bulundu. DHL depolarının bulunduğu bütün illerde Hak-İş’e bazı sendikalar sendikamızın mücadelesini engelleme çabasında işverenin emrinde oldu. İşçiler işverenin hizmetine koşan bir sendikadan kendilerine bir yarar gelmeyeceğini ve bu ihanete ortak olmayacaklarını göstererek sendikamıza üye oldular. Bu işveren işbirlikçisi sarı sendikanın oyunu da bozulmuş oldu” denildi. 

 SIRA TOPLU İŞ SÖZLEŞMESİ’NDE

 Uzun soluklu ve kararlı bir mücadelenin sonucunda sendikamız, DHL’de yeterli çoğunluğu sağlayarak toplu sözleşme yetkisini kazanılmasının ardından, “Üyelerimizin çalışma koşullarını, ücret ve sosyal haklarını düzeltmek, iş güvencesi sağlamak için TİS masasına oturacağız. Bu amaçla mücadelemizi kararlılıkla devam ettireceğiz. Aileleri, eşleri ve çocuklarıyla birlikte, yaz kış demeden sendikamızın önderliğinde mücadeleye dört elle sarılan DHL işçilerine; bu mücadelede bizlere destek veren kardeş sendikalarımıza, emek örgütleri ve demokratik kitle örgütlerine, bu mücadelede bizleri yalnız bırakmayan milletvekili, aydın, sanatçı ve yazar dostlarımıza ve değerli basınımıza teşekkür ediyoruz” diye açıklandı. 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.