Devlet Hastanesi’nde ihmal mi var?

Devlet Hastanesi’nde ihmal mi var?

İYİ Parti Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan, Kocaeli Devlet Hastanesi'nde MR ve Bilgisayarlı Tomografi çekimleri uzun zamandır yapılmamasıyla ilgili olarak Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın cevaplaması isteği ile TBMM Başkanlığı’na soru önergesi verdi.

Önergesinde; “Kocaeli Devlet Hastanesi’nde hastaların muayene ve tedavisi için MR Cihazı ihtiyacı olduğunda 40-50 gün sonrasına randevu verilmekte, ancak hastanede 20 günden uzun süredir MR ve Bilgisayarlı Tomografi çekimleri yapılmadığı, hastaların kapasitesi küçük çevre hastanelere yönlendirildiği ve yönlendirilen hastanelerde de cihaz yetersizliği nedeni ile çekimlerin zamanında yapılamadığı hasta ve hasta yakınları tarafından belirtilmektedir.” diyen Türkkan,  özellikle acil teşhis gereken durumlarda, hastaların  MR ve Bilgisayarlı Tomografi çekimleri yapılmadığı için Kocaeli Devlet Hastanesi’nde  tam anlamı ile gereken hizmetin verilemediğini, Covid-19 pandemi süreci devam ederken MR ve Bilgisayarlı Tomografi çekimlerinin hayati fonksiyonu olduğu göz önüne alındığında bu sıkıntının bir an önce giderilmesi gerekirken, gerek Kocaeli İl Sağlık Müdürlüğü’nün, gerekse Kocaeli Devlet Hastanesi yetkililerinin çözüm üretemediklerinin ifade edildiğine vurgu yaptı.

sözleşme süresinin dolduğu doğru mu?

Türkkan önergesinde ayrıca, “Konu ile ilgili basında çıkan haberlerde ayrıca; sorunun ana kaynağı olarak görünen Kocaeli Devlet Hastanesi’nde bugüne kadar MR ve Bilgisayarlı Tomografi hizmeti veren firmanın sözleşme süresinin dolduğu bilgisi de yer almaktadır” dedi.

İşte Türkkan’ın soruları;

1-Kocaeli Devlet Hastanesi’nde neden yaklaşık 20 günden uzun süredir MR ve Bilgisayarlı Tomografi çekimleri yapılamamaktadır, hastanede bu hizmetin verilememesinin gerekçeleri nelerdir?

2-Hastanede uzun zamandır MR ve Bilgisayarlı Tomografi çekimleri yapılmadığı halde neden hastalara 40-50 gün sonrasına randevu verilmektedir?

3-Kocaeli Devlet Hastanesi’nde MR ve Bilgisayarlı Tomografi çekimleri yapılmadığı için hastaların kapasitesi küçük çevre hastanelere yönlendirildiği ancak bu hastanelerde de cihaz yetersizliği nedeni ile çekimlerin zamanında yapılamadığı konusunda Bakanlık bilgi sahibi midir?

4-Covid-19 pandemi süreci devam ederken MR ve Bilgisayarlı Tomografi çekimlerinin hayati fonksiyonu olduğu göz önüne alındığında bu sıkıntının bir an önce giderilmesi gerekirken, gerek Kocaeli İl Sağlık Müdürlüğü gerekse Kocaeli Devlet Hastanesi yetkilileri tarafından bu sıkıntının giderilmesi için neden hala çözüm üretilmemiştir?

5-Kocaeli Devlet Hastanesi’nde bugüne kadar MR ve Bilgisayarlı Tomografi hizmeti veren firmanın sözleşme süresinin dolduğu doğru mudur, bu sözleşme hangi tarihleri kapsayacak şekilde yapılmıştır, sözleşmedeki sıkıntı nereden kaynaklanmaktadır?

6-MR ve Bilgisayarlı Tomografi cihazları ile ilgili olarak ihaleyi kazanan yeni firmanın  cihazlarını bir an önce kurup hizmet vermeye başlaması için eski cihazların hastaneden çıkarılması gerektiği, Hastane Yönetimi’nin hizmet veren  eski firmanın cihazlarını sökerek hastaneden çıkarmasını beklediği iddiaları doğru mudur?

NEDEN CİHAZLAR SÖKÜLMEDİ?

7-Bu tür durumlarda, hastane yönetiminin hizmetin aksamaması için 3 gün içinde hastanenin cihazları söktürme yetkisi bulunmaktayken idare bu süreci neden hızlandırmamaktadır, eski firmanın sözleşmesi yaklaşık 20 gün önce bitmiş olmasına rağmen Kocaeli İl Sağlık Müdürlüğü ve ona bağlı Kocaeli Devlet Hastanesi tarafından neden cihazlar sökülmemiştir?

8-Özellikle acil teşhis gereken durumlarda, hastaların  MR ve Bilgisayarlı Tomografi çekimleri yapılmadığı için tam anlamı ile gereken hizmet verilemeyen Kocaeli Devlet Hastanesi’nde  bu sıkıntının bir an önce giderilmesi düşünülmekte midir?

9-Bu konuda süreç nasıl işleyecektir, hastaların mağduriyetinin daha fazla devam etmemesi için Bakanlık tarafından bir takım tedbirlerin alınması düşünülmekte midir, bu tedbirler neler olacaktır?

10-Kocaeli Devlet Hastanesi’ndeki bu sıkıntı ne zaman tam anlamı ile giderilecek, hastalar hangi tarihten itibaren başka hastanelere yönlendirilmeden bu hizmeti alabileceklerdir?

Haber: Hanifi SURUN

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.