1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Coronavirus ve çocuk psikolojisine etkisi
Coronavirus ve çocuk psikolojisine etkisi

Coronavirus ve çocuk psikolojisine etkisi

Çin'den başlayarak kısa bir süre içerisinde tüm dünyada birçok insanı etkileyen Corona virüs özellikle Türkiye'de ilk vakanın görülmesiyle birlikte birçok kişide paniğe sebep oldu.

A+A-

Virüsün hızla yayılması ve belli gruptaki hastalar için riskli olması kişilerde kaygı ve korkuyu tetikliyor. Gelişmeler hakkında bilgi sahibi olmak için çok daha fazla haber izliyor, çevrenizdeki insanlarla konu hakkında değerlendirme yapıyor olabilirsiniz. Günlük yaşamınızda aniden gündeme gelen bu konu, doğru açıklamalar yapmadığınızda çocukları olumsuz etkileyebilir bu nedenle çocuklarla konuşmalı, duygularını paylaşmalısınız.
Çocuklarla konuşurken sakin olmanız ve kaygılarınızı onlara yansıtmamanız gerekir. Yetişkinler olarak biz haberler veya sosyal medya yoluyla güncel gelişmeleri takip edebiliyor ve konu hakkında olumlu veya olumsuz doğru bilgiye ulaşabiliyoruz. Çocuklar ise çevreden duydukları ve yetişkinlerin davranışlarını gözlemleyerek olaylar hakkında bilgi sahibi oluyorlar. Konu ilgili çocuğunuzla konuşurken anlattıklarınızdan çok nasıl anlattığınız hangi duyguyu aktardığınız önemlidir. Öncelikle yapılması gereken yanlış bilgileri düzeltmek, yaşına uygun açıklamalarla hem kaygısını azaltmak hem de kendini koruması için yapması gerekenleri anlatmanızdır.
Virüs hakkında konuşun
Önce çocuğunuzu dinleyin ve duygularını sorun. Çocuğunuzun konu ile ilgili endişelerini konuşabilir, yanlış anladığı veya kaygılandığı noktaları öğrenebilirsiniz. Sağlıklı ve keyifli bir iletişim kurduğunuzda merak ettiği konularda doğru veya yanlış fikir yürütmek yerine sizinle konuşmak isteyecektir. Onun duygularına ve korkularına önem verdiğinizi hissettirmeniz, onu dinlemeniz aranızdaki iletişimi güçlendirecek ve kendini değerli hissettirecektir.
Haberleri ve sosyal medyayı kısıtlayın
Son günlerde haberlerde sıklıkla konuşulan ölü sayısı ve virüsün bulaşması ile ilgili konular çocuğun ciddi ölçüde kaygılanmasına sebep olabilir. Sosyal medyadaki abartı ve yanlış bilgiler çocuğunuzu olduğu kadar sizi de rahatsız hissettirebilir. Bu nedenle gelişmeleri takip edin fakat sürekli haberlere ve sosyal medyaya odaklanmayın.
Çocuğuna karşı dürüst olun
Durumu anlatın, gizlemeyin. Çocuğunuz bugünlerde fazla meraklı olabilir. Sorduğu sorunun cevabı bilmiyorsanız düşünmeden anlık cevaplar vermeyin. Emin olmadığınızı ama onun için araştırıp cevabı anlatacağınızı ifade edebilirsiniz.
Aldığınız önlemleri anlatın
Çocuğunuza güvende olduğunu hissettirmek oldukça önemli. Hastalıktan etkilenmemek için gereken koruyucu önlemler ve yapılması gerekenler hakkında konuşun. Bir durum karşısında ne yapacağını bilen çocuk çok daha rahat hissedecektir. Yalnızca ailenizdeki kişilerin değil diğer insanların da önlem aldığını, sağlıklı yaşayan ve hijyen kurallarına dikkat edenlerin daha güvende olduğunu anlatabilirsiniz. Birçok aile çocuğunun anlayamayacağını düşünerek konuları açıkça anlatmaktan kaçınır. Yaşına uygun kelimelerle doğru açıklama yaptığınızda mutlaka sizi anlayacaklardır.
Sürekli haberleri, sosyal medyayı takip etmek ve günlük yaşamdan uzaklaşıp virüsü hayatımızın merkezine almak paniğe neden olacak ve özellikle çocukların psikolojisini olumsuz etkileyecektir. Bunun yerine gelişmeleri takip ederek gereken önlemleri alarak rutin yaşamınıza devam etmelisiniz.
Ciddi korku ve kaygı durumu varsa mutlaka bir uzmandan destek alın.
Uzman Klinik Psikolog Ezgi DOKUZLU

Bu haber toplam 1609 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.