ÇİLER, SANAYİ VE TEKNOLOJİ BAKANLIĞI BÜTÇESİ ÜZERİNE KONUŞTU: Gebze'deki serbest bölge  ihtisas serbest bölge olmalı

ÇİLER, SANAYİ VE TEKNOLOJİ BAKANLIĞI BÜTÇESİ ÜZERİNE KONUŞTU: Gebze'deki serbest bölge ihtisas serbest bölge olmalı

CHP Kocaeli Milletvekili Nail Çiler, TBMM Plan Bütçe Komisyonunda görüşülen Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı bütçesi üzerine konuştu, ‘’ Gebze'deki serbest bölgenin ihtisas serbest bölge olmasını istiyoruz, ben değil, oradaki iş insanları istiyor, üretim insanları istiyor” dedi.

CHP’li Nail Çiler TBMM Plan Bütçe Komisyonunda görüşülen Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı bütçesi üzerine konuştu. Kredi faizlerinin yüksekliğini vurgulayan Çiler, “Kredi faizleri çok yüksek ve de kârlılık hep reel sektörden isteniyor, kâr mali sektöre yazılıyor; böyle bir paylaşım olmaz. Biraz vicdanlı olmak gerekir, bankalar vicdanlı davransın; yağmurlu günlerde tacire, tüccara, sanayiciye şemsiye tutsun. Şimdi, kredi faizleri yüzde 56-60 bandında -dikkatinizi çekmek istiyorum- KOBİ'lerin ekonomideki her alanda payı büyüktür, bu zor günlerde onlara bir nefes, bir can suyu kredisi gereklidir diye düşünüyorum. Artan döviz karşısında Türk lirası günden güne erirken işsizlik, enflasyon ve borçların sayısının arttığını hepimiz biliyoruz; genç nüfusta işsizlik oranı artıyor, takipteki krediler artıyor, iflas dosyalarında artış var” dedi.

GEBZE'DEKİ SERBEST BÖLGENİN İHTİSAS SERBEST BÖLGE OLMASINI İSTİYORUZ
Kocaeli’nin Sanayisi ile özel bir bölge olduğunu belirten Çiler, “Gümrüklerden alınan verilere göre 2022 yılında ilimizden, Kocaeli'den 37,7 milyar dolar ihracat ve 71,2 milyar dolar ithalat gerçekleşmiştir yani 2022 yılında gerçekleştirilen 108,95 milyar dolarlık dış ticaretle, Kocaeli, Türkiye dış ticaretine yüzde 17,6 katkı sunmuştur. Bölgemizde iki tane serbest bölge var, biliyorsunuz, Türkiye genelinde 19 tane serbest bölge var; bunlardan biri İstanbul'da İhtisas Serbest Bölge -yapıldığını biliyoruz- bir tane de... Gebze'deki serbest bölgenin ihtisas serbest bölge olmasını istiyoruz, ben değil, oradaki iş insanları istiyor, üretim insanları istiyor” dedi.

Teknoloji yatırımlarına vurgu yapan Çiler, “Biliyorsunuz, teknoparkları, kuluçka merkezleriyle ciddi bir avantaja sahip bölge yatırımcılar için de cazibe merkezi olmuştur. Evet, bölgede 14 tane OSB vardır, 10'u da Gebze'dedir; iki tane serbest bölge vardır, biri de Gebze'dedir. Biliyorsunuz, Türkiye'de faal 76 tane teknoloji geliştirme bölgesi var, 5'i Kocaeli'de, 4'ü Gebze'dedir, 1'i de Bilişim Vadisi'dir. Bilişim Vadisi'nde Ecole 42 Okullarının bir yeri vardır -ben o zaman Gebze Ticaret Odası Başkanıydım- biz de destek vermiştik, bildiğim kadarıyla o destekler devam ediyor. O bakımdan da size teşekkür ederiz” dedi.

TÜRKİYE EĞER LİDERSE BU GEBZE'YE BAĞLI
Teknoloji yatırımlarında kuluçka merkezlerinin önemini vurgulayan Çiler, “Sanayinin, teknolojinin, istihdamın başkenti olan bir yerde tabii ki kuluçka merkezleri de çok fazla biliyorsunuz, aynı zamanda, alın terinin yanına akıl terini koyanların mevcut olduğu bir yer. Biz otomotiv ve kimyada lider diyoruz. Biliyorsunuz, otomotiv ve kimyada ihtisas OSB'lerimiz var. Türkiye eğer liderse bu Gebze'ye bağlı, Gebze'deki ihtisas OSB'lerine bağlı. Yeşil Mutabakat konusunda destek paketleri istiyor sanayici, özellikle rekabet gücümüzü artırmak için bir destek paketinin açıklanmasını bekliyoruz. Mesleki eğitim okullarının yetersizliği ya da olanların sayısında yetersiz durum var. Mesela hibrit eğitim modelinden hiç bahsedilmemiş. Meslekte yeni nesil iş kolları hayatımıza giriyor. Benim bölgemde 1.424 tane okul var, siz de biliyorsunuz Sevgili Bakanım, yüzde 10'u bile meslek eğitim okulu değil; onların sayısı 123. Biz yapay zekâya uyumlu pilot okullar istiyoruz. KOSGEB destekleri verilirken geliştirilmiş ilçeleri farklı kılmak lazım. Örneğin, kuluçka merkezlerinin, Bilişim Vadisi gibi teknoloji geliştirme bölgelerinin olduğu yerde bir farklılık yaratmak lazım” diye konuştu.

BÜTÇE MODEL FABRİKALAR İÇİN HARCANMADI
Model fabrikalar için ayrılan bütçenin model fabrikalar için harcanmadığına değinen Çiler, “Özellikle model fabrika konusuna değinmek istiyorum. Biliyorsunuz, model fabrikalar işletmenin verimliliğini ve rekabet güçlerini arttırmak yani teoriyi birleştirip hedef kitlesi KOBİ'ler olmak üzere imalat sanayi işletmelerine, sektör çalışanlarına, öğrencilere, akademisyenlere vesaireye eğitim vermek, kısaca yalın üretim modelinden bahsediyor; mevcudu korumak ve iyileştirmek, faaliyetleri geri çekmek, maliyetleri düşürmek, verimliliği arttırmak diyoruz. Model fabrikalar ilk önce 8'di, sonra bildiğim kadarıyla 14'e çıktı; bunlardan biri de Kocaeli'de. O gün Gebze Ticaretin de içinde bulunduğu bir şirket kuruldu. O gün verilen paraların çoğuyla üniversitenin eksik kalan bir şeyinin tamamlandığını gördüm ben oda başkanı olarak. Onun için bunun takip edilmesini, Kocaeli'de kurulan model fabrikanın verimliliğinin ne düzeyde olduğunu bir milletvekili olarak, bölgenin milletvekili olarak öğrenmek istiyorum” dedi.

BİZİM İHRACAT RAKAMLARI EKSİK
Konuşmasında ihracat rakamlarının hesaplanma yönteminin değişmesi gerektiğini vurgulayarak sonlandıran Çiler; “Son olarak diyorum ki: Bir şey rica ediyoruz Bakanlıktan. Türkiye'nin ihracatı artıyor, evet, ihracatçılar çoğalıyor fakat bizim ihracat rakamlarının eksik olduğunu söylüyorum. Neden? Çünkü o fabrikaların üretim merkezleri bizde fakat ofis merkezleri başka ilde olduğu için ihracat rakamları onlara yazılıyor. Örneğin bizim bölgede 37 milyar dolardan bahsediliyor, iddia ediyorum 45 milyar dolara yakındır. Bunların da kaybedilen bu hakkımızın da verilmesini istiyorum” dedi.

HABER MERKEZİ


HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.