1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. CHP’den ‘ucuz su’ teklifi
CHP’den ‘ucuz su’ teklifi

CHP’den ‘ucuz su’ teklifi

KBB’nin CHP’li meclis üyesi Orhan Tanış, İSU’nun 1. kademe indirimli su tarifesinde yaşanan haksızlığa dikkat çekti.

A+A-

Tasarruf yapan vatandaşların ödüllendirilmediğini dile getiren Tanış, yeni bir uygulama ile ailedeki fert sayısına göre indirimli kullanım miktarının belirlenmesini teklif etti.
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin Cumhuriyet Halk Partili (CHP) üyesi Orhan Tanış su kullanım ücretleri ile ilgili önemli bir öneride bulundu. Kocaeli Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü’nün (İSU) indirimli su kullanım tarifesinin haksızlıklara yol açtığını belirten Tanış, 2 aileyi örnek vererek karşılaştırmalı olarak yaşanan haksızlığı anlattı. Belediyeye ve İSU yönetimine ucuz su tarifesiyle ilgili öneri de sunan Tanış’ın açıklamalarında şu ifadeler yer aldı: “İçme suyu kaynaklarının kıt olması ve artan nüfusun su ihtiyacını karşılaması açısından suyun tasarruflu kullanımı büyük önem arz etmektedir. 

İNSANİ KULLANIM 6 METREKÜP
Suya ulaşım hakkı anayasal bir haktır. Devlet her vatandaşına eşit şartlarda insanı su kullanma hakkı kadar suyu vermek durumundadır. İnsani su kullanma hakkı ne kadardır diye baktığımızda ortalama şöyle bir rakam çıkıyor… Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 
2014 yılında tüm belediyelerin su ve atıksu istatistiklerine göre belediyeler tarafından içme suyu şebekesine çekilen kişi başına düşen günlük ortalama su miktarı 203 litre olarak açıklamış. Bu verilere göre insani bir hak olan su kullanım hakkı aylık 6 metreküptür diyebiliriz. Kişi başı 5 metreküp su kullanımını da adil ve olması gereken bir hak olarak tespit edebiliriz.

UYGULAMA DÜZELTİLMELİ
Oysa ki İSU İbrahim bey ve ailesine günlük 133 litre aylık 4 metreküp su kullanıyor diye suyu yüksek fiyattan satıyor. Buradan şu sonuç çıkıyor; İSU iki kişilik Orhan bey ve ailesine diyor ki, sen 10 metreküp 1. kademe sınırını aşmamak için kişi başı aylık 5 metreküp su kullanabilirsin. Aynı İSU altı kişilik İbrahim bey ve ailesine diyor ki, sen 10 metreküp 1. kademe sınırını aşmamak için kişi başı aylık 1,67 metreküp su kullanabilirsin. Bu haksızlık, adaletsizlik değilse nedir? İbrahim bey ve 6 kişilik ailesi 10 metreküp 1. kademe sınırını aşmaması için suyu damlalıkla kullanması gerekir. Toplumun büyük bir kesimini mağdur eden bu hatalı ve tasarruf edeni cezalandıran uygulama mutlaka düzeltilmelidir.

KİŞİ SAYISINA GÖRE…
Bu haksızlığı gidermek için bir öneride bulunmak isterim. Şöyle ki, haneleri içinde yaşayan kişi sayısına göre sınıflandırmalı ve 1. kademe limiti iki kişilik bir ailede 10 metreküp, üç kişilik bir ailede 15 metreküp, dört kişilik bir ailede 20 metreküp, beş kişilik bir ailede 25 metreküp, altı kişilik bir ailede 30 metreküp olarak belirlenmeli ve fiyatlandırma ona göre yapılmalıdır. Bunu günümüzde uygulanan Adrese Dayalı Nüfus Sistemi verileri ile kolayca yapabilmek mümkün.

GENEL KURULDA SUNUM YAPTI
Ya da İSU bu mağduriyeti giderecek, kişi başına insani su kullanım miktarını 1. kademeden fiyatlandırabileceği bir başka yöntem bulmalı. Aksi halde her ay 150-200 TL su faturası ödeyen toplumun büyük bir çoğunluğunun -bunlar genelde kıt kanaat geçinen mazbut ailelerdir- mağduriyetine göz yummuş oluruz. Bunu hiçbir vicdan kabul etmez. Bu konuyu 14 Kasım 2019 tarihinde yapılan İSU Genel Kurulu’nda bir sunum yaparak Genel Kurulun bilgisine sunduk. Konunun takipçisi olmaya devam edeceğiz.” *Haber Merkezi

Bu haber toplam 647 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.