‘Büyüme oranı iyi, kalitesi daha da geliştirilmeli’

‘Büyüme oranı iyi, kalitesi daha da geliştirilmeli’

Kocaeli Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, yüzde 7.4 olarak açıklanan büyüme oranı için “Oran sevindirici, kalitesi ise geliştirilmeli.” değerlendirmesini yaptı.

 

Türkiye’yi dünya sıralamasına sokan birinci çeyrek büyümesinde hemen her sektörden pozitif katkı geldiğine dikkat çeken Ayhan Zeytinoğlu; tek istisnanın ihracat olduğunu vurgulayarak “Döviz kurlarında son dönemde yaşananları da dikkate aldığımızda, büyümenin sürekliliğini sağlamanın yanısıra ihracata ve döviz kazandırıcı hizmetlere dayalı büyüme ortamını geliştirerek, büyümenin kalitesini daha da artırmak için çaba göstermeliyiz.” dedi.  TUİK tarafından açıklanan 2018 yılının ilk çeyreğine ilişkin yüzde 7.4 büyüme oranının beklentiler doğrultusunda geldiğini belirten KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, “Geçen yılın aynı döneminin 2 puan üzerinde gerçekleşen ilk çeyrek büyüme rakamı bizleri sevindirdi. 2018 yılına hızlı başladığımız bu büyüme oranıyla OECD ülkeleri arasında birinci sıradayız.

BÜYÜME İÇİN GEREKLİ

Uygulamaya konulan teşvikler üretim, yatırım ve ihracat gibi ekonomik faaliyetlerde geçtiğimiz yıl yakaladığımız ivmelenmenin sürdürülmesine destek oldu.” değerlendirmesini yaptı. Büyüme oranına her sektörden pozitif katkı geldiğini belirten Zeytinoğlu, “İlk çeyrek büyümesine tarım sektörü yüzde 4.6, sanayi sektörü yüzde 8.8, inşaat sektörü yüzde 6.9 ve hizmetler sektörü yüzde 10 katkı sağladı. Sanayi sektörü büyümesinin ortalama büyümenin üzerinde olmasını ayrıca önemsiyoruz. Büyümenin kalitesi açısından her alandan katkı gelmiş olmasını olumlu değerlendiriyoruz.” dedi. Yatırım harcamalarındaki artışın imalat sanayiye yönelik olmasının sürdürülebilir büyüme için gerekliliğini vurgulayan Zeytinoğlu, “Gayrisafi sabit sermaye oluşumuna baktığımızda yatırım harcamalarının yılın ilk çeyreğinde yüzde 9.7 arttığını görüyoruz.

VERDİĞİ KATKI DÜŞÜK KALDI

Özellikle makine teçhizat yatırımlarındaki yüzde 7’lik artış memnuniyet vericidir. Geçen yılın aynı döneminde bu kalem yüzde 12 gerilemişti. Makine teçhizat yatırımlarında geçtiğimiz yılın ikinci yarısından itibaren görülen güçlü artış ekonomimiz için olumlu bir gelişmedir” dedi. Zeytinoğlu, devletin nihai tüketim harcamalarının 2017 ilk çeyreğinde yüzde 9 iken, bu yıl yüzde 3.4 olarak gerçekleşmesine ilişkin olarak, “İlk çeyrekte kamu harcamaları yüzde 3.4 artarak ekonomik büyümeye sınırlı ancak pozitif katkısını sürdürmüştür. Özellikle kamu kaynaklı büyümenin yerini yatırımların alması büyümenin sürdürülebilirliği açısından bize umut veren bir gelişme.” dedi. Zeytinoğlu mal ve hizmet ihracatının GSYİH’ya katkısının yetersiz kaldığını belirterek, “Geçen yılın aynı döneminde yüzde 10.1 artan mal ve hizmet ihracatı, bu yıl ithalatın yüksek olmasından dolayı sadece yüzde 0.5 artarak verdiği katkı düşük kaldı.

FRENLEYİCİ BİR UNSUR

Diğer taraftan hane halkı nihai tüketim harcamaları yüzde 11 arttı. Bu artış ilk çeyrekteki enflasyonun yükselişini açıklıyor. Ekonominin sürükleyicisi olan iç talep canlılığı önemli ancak ihracatın katkısının artması bizim istediğimiz tablo.” dedi. Merkez Bankası tarafından açıklanan Ödemeler Dengesi istatistiklerini de değerlendirerek yükselen cari açığa dikkat çeken Zeytinoğlu, "Cari açıkta dış ticaret dengesinden ötürü nisan ayında da artış oldu ve yıllık cari açığımız 57.1 milyar dolara yükseldi. Hizmetler dengesinden kaynaklanan net girişlerin 1.5 milyar dolara yükselmesine rağmen, dış ticaret açığının 1.8 milyar dolar artması ve 5.5 milyar dolara yükselmesi açığı arttırdı. Umarız bahar ve yaz aylarının başlamasıyla, turizm gelirleri daha da artar ve açığı frenleyici bir unsur olarak karşımıza çıkar.” dedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler