Büyükşehir’den kömür denetimi

Büyükşehir’den kömür denetimi

Kocaeli’de çok büyük oranda temiz enerji olan doğalgaz kullanılırken şehrin bazı bölgeleri ile kırsal kesimlerde katı yakıt olan kömür ısınma aracı olarak kullanılmaya devam ediyor.

Şehirde kullanılan kömürün belirli bir kalitede olması, hava kirliliğinin önlenmesi ve vatandaşların sağlığı acısından büyük önem taşıyor. Çevre Kanunu ve Isınmadan Kaynaklı Hava Kirliliğinin Kontrolü Yönetmeliği gereğince kömür satışı yapan iş yerlerinde denetimi Kocaeli Büyükşehir Belediyesi gerçekleştiriyor.

NUMUNELER ALINIYOR

Soğuk kış aylarında özellikle kırsal kesimlerde ve şehrin bazı bölgelerinde kömür ile ısınma artıyor. Şehrin havasının kirlenmemesi ve vatandaşların sağlığı için Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı ekipleri tarafından kömür satış noktalarına denetimler gerçekleştiriliyor. Yapılan denetimlerde Katı Yakıt Satıcısı Belgesi olmadığı tespit edilen işyerleri hakkında yasal işlem başlatılıyor. Tüm bunlarla birlikte işyerlerinden teknik personel tarafından numuneler alınarak Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından verilmiş yeterlilik belgesi bulunan laboratuvarlarda analizler yaptırılıyor. Yapılan analizlerde Kocaeli Valiliği Mahalli Çevre Kurulu Kararlarında belirtilen sınır değerlere uygun olmayan kömürlerin satışı durdurularak, piyasadan toplatılması sağlanıyor ve bu kömürlerin ısınma amaçlı kullanmasının önüne geçiliyor. 

2021 YILINDA 161 İŞYERİNE DENETİM

Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı teknik ekipleri tarafından 2021 yılı içerisinde il genelinde kömür satışı yapan 161 adet işyerine denetimler gerçekleştirildi. Yapılan denetimlerde 8 işyerinin Katı Yakıt Satıcısı Kayıt Belgesinin bulunmadığı tespit edildi. Bu işyerleri hakkında yasal işlemlerin yapılması için ilgili kurumlara bildirimde bulunuldu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler