1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. “Bu sınav düzenini reddediyoruz”
“Bu sınav düzenini reddediyoruz”

“Bu sınav düzenini reddediyoruz”

Emek Partisi (EMEP) Kocaeli İl Örgütü, KPSS sınavı ve ardından yaşananlarla ilgili olarak açıklamada bulunuldu.

A+A-

KPSS sınavında yaşanan fiyaskonun sorumlularının hesap vermesini isteyen EMEP Kocaeli İl Başkanı Arzu Erkan, "Sorunun kaynağı sadece eğitim bürokrasisinden birkaç kişi değildir. Eğitim sistemi her bakımdan sorumludur; çeşitli uzmanlıklara yerleştirme, akademik görevler için başta eleme ve seçme olmak üzere uygulanan yöntemler sorunludur" dedi. EMEP, "Demokratik bir ülkeyi kazanmanın yolu nasıl ki mücadeleden geçiyorsa bu skandalların, yolsuzluğun, usulsüzlüğün kaynağı çürümüş bürokrasinin yerine halkın seçtiği, denetlediği, gerektiğinde görevden alabildiği demokratik bir sistemin kazanılmasının da yolu emek ve halk güçlerinin mücadelesinden geçmektedir. Çocuklarımızın ve gençlerimizin geleceğini bu kirli ellerin karartmasına izin vermeyeceğiz" diye belirtti. 

 

"SORUN EĞİTİM VE SINAV SİSTEMİNDEDİR"

Emek Partisi Kocaeli İl Başkanı Arzu Erkan imzasıyla yapılan açıklama şöyle: “Ortaya çıkan rezalet ne ilktir ne de ÖSYM içindeki bir grup çıkar çevresinin kötü niyetiyle açıklanabilir. Sorun eğitim ve sınav sistemindedir. Her yıl hatta bir kısmı yılda birkaç kez de yapılabilen YGS, LYS, ALES, KPSS, TUS gibi lise, üniversite ve kamu kurumlarına yerleştirme sınavlar ile akademik kariyer ve görevde yükselmelere dair sınavlarda her dönem yolsuzluk, usulsüzlük iddiaları olmuştur. Sorumlular, üzerinin kapatılmasının mümkün olmadığı durumlarda, kamuoyu baskısıyla, zoraki açılan soruşturmalarla adeta durumu idare etmeye çalışmışlar ve her türlü yolsuzluğun zeminini korumuşlardır. 2016 yılında liselileri ayaklandıran şifreleme rezaleti hala hafızalardadır. Sınav yolsuzlukları başlığıyla arama motoruna girildiğinde ÖSYM tarafından yapılan her sınav için yer alan şaibeli durumlar ve ciddi usulsüzlük dökümleri alınabilir.

 

“ÇOCUKLAR, GENÇLER YARIŞ ATI DEĞİLDİR”

Çocukların, gençlerin, mesleki başvuru yapanların gelecekleriyle oynayan bu eğitim ve sınav sistemini kurumları ve kurallarıyla birlikte reddediyoruz. Çocuklar, gençler yarışatı değildir. Kamusal, parasız, bilimsel, laik, eşitlikçi ve çocukluktan başlayarak çocuğun gencin çok yönlü gelişimini sağlayacak, geleceğinin tek adamların kararına bağlı olmadığı bir eğitim sisteminin gerekliliği ortadadır. Demokratik bir ülkeyi kazanmanın yolu nasıl ki mücadeleden geçiyorsa bu skandalların, yolsuzluğun, usulsüzlüğün kaynağı çürümüş bürokrasinin yerine halkın seçtiği, denetlediği, gerektiğinde görevden alabildiği demokratik bir sistemin kazanılmasının da yolu emek ve halk güçlerinin mücadelesinden geçmektedir. Çocuklarımızın ve gençlerimizin geleceğini bu kirli ellerin karartmasına izin vermeyeceğiz” dedi.

 

Haber: Hanifi SURUN

 

Bu haber toplam 459 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.