1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Bu şiddete dur demek zorundasınız
Bu şiddete dur demek zorundasınız

Bu şiddete dur demek zorundasınız

CHP Darıca Kadın Kolları kadına yönelik şiddeti kınadı. Başkan Hilmiye Selçuk devleti yönetenleri göreve davet etti: Bu şiddete dur demek zorundasınız

A+A-

CHP Darıca İlçe Kadın Kolları kadına yönelik şiddeti sokakta basın açıklaması yaparak kınadı. Darıca Çınaraltı Meydanı’nda gerçekleşen basın açıklaması CHP Darıca Kadın Kolları Başkanı Hilmiye Selçuk tarafından okundu. Basın açıklamasına CHP Darıca İlçe Başkanı Gökhan Aktaş, Gebze Kadın Kolları Başkanı Yaşa Erdoğan ve çok sayıda partili katıldı. Selçuk basın açıklamasında şu görüşlere yer verdi:

GİDEREK ARTIYOR

“Ülkemizde her üç kadından birisi fiziksel, cinsel, psikolojik ve ekonomik şiddete maruz kalmakta, her yıl artan oranla yüzlerce kadın öldürülmektedir. Günümüzde yalnızca kadın olmaları nedeniyle cinsiyete dayalı ayrımcılığa uğrayan, şiddete maruz kalan kadın sayısının giderek arttığını görmekteyiz.

BİREYSEL DEĞİL TOPLUMSAL

Kadınlar hukuki, ekonomik, sosyal ve siyasi alanda eşit biçimde yer alamamakta yaşam hakları ihlal edilmekte, geliri eşit paylaşamamakta, savaş ve yoksulluktan en fazla etkilenen kesim olmakta, toplumsal cinsiyet eşitsizliğiyle mücadele etmektedir. Kadınlara karşı uygulanan bu şiddet bireysel bir olay değildir. Toplumun kadına bakışı, kadının hak ve özgürlüklerinin tanınmaması, erkek egemen anlayışın değiştirilmeye çalışılmaması, kadın üzerinden yanlış söylemlere ve beyanatlara son verilmemesi ve kadının birey olmasının önüne devamlı set çekilmesinin sonucunda gelinen noktadır. Ve toplumsal bir sorundur.

DAHA KAÇ KADIN ÖLMELİ

Dolayısıyla devlet kadına yönelik şiddet ve aile içi şiddeti önlemek, kadın cinayetlerinin önüne geçmek ve kadını her alanda güçlendirmekle görevlidir. Bir şey yapmak için daha ne bekliyorsunuz? Kaç kadın daha ölmeli sizin gerekeni yapmanız için? Kadınlara karşı yapılan bu zulmü bitirecek olanlar sizlersiniz. Siz hiç dayak  yiye yiye öleceğim korkusu yüzünden eşinize katlanmak zorunda kaldınız mı?  Ya da boşandığınız için hiç öldürüldüğünüz oldu mu?

Sizinde katiliniz kravat taktı diye indirimden yararlandı mı? Yoksa size de aman canım o sokağın köşesinde o saatte ne işi varmış onla o mini etekle diye katilinizi haklı çıkaran oldu mu?

UNUTMAYIN

İşte tam da bu yüzden biz kadınları anlamıyorsunuz. Ülkemizde her gün onlarca kadın ölüyor ve unutulup gidiyor. Eski eşi tarafından kızının gözü önünde öldürülen Emine Bulut’u un unutmayın. 10 yaşındaki kızının anne lütfen ölme çığlığını unutmayın. Üç cani tarafından tecavüz girişimine direndiği için öldürülen Özgecan Aslan’ı unutmayın. Eski patronu tecavüz ettikten sonra intihar süsü verilerek yirminci kattan aşağıya atılarak öldürülen Şule Çet’i unutmayın. Erkek arkadaşı tarafından kalbinden bıçaklanarak öldürülen 19 yaşındaki Güleda Cankel’i unutmayın. Evinin önünde kendisini takip eden cezaevi  firarisi tarafından öldürülen Ceren Özdemir’i unutmayın.  Ayrıldığı erkek tarafından öldürülüp parçalara ayrılan Pınar Gültekin’i unutmayın.

SESİMİZE KULAK VERİN

Artık yeter bu şiddete dur demek zorundasınız. Devleti yönetenleri görevlerini yerine getirmeye çağırıyor, kadın cinayetlerinin önlenmesi, asla ceza indirimi yapılmaması için gerekli yasal düzenlemelerin yapılmasını istiyoruz. Bu şiddete engel olmak için güçlü bir mücadele zemini oluşturulmalıdır. Artık ölmek istemiyoruz. Devleti yönetenlerin çığlığımıza kulak vermesini istiyoruz. Mücadelemiz hakkımızı alana kadar devam edecek” (Haber Merkezi)

Bu haber toplam 685 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.