1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Bu milletin geleceği bir ……’ye bağlanamaz
Bu milletin geleceği bir ……’ye bağlanamaz

Bu milletin geleceği bir ……’ye bağlanamaz

İYİ Parti Genel İdare Kurulu Üyesi Cumali Durmuş, Çayırova İlçe kongresinde ülke gerçeklerini sıralayarak iktidara geleceklerine inandıklarını söyledi Durmuş iktidara ve Erdoğan’a da, “Bu milletin geleceği bir ……’ye bağlanamaz” diye yüklendi

A+A-

İYİ Parti Genel İdare Kurulu Üyesi Cumali Durmuş, partisinin Çayırova İlçe Teşkilatı’nın kongresinde iktidara ve hem AKP Genel Başkanı hem de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yüklendi. Durmuş, , “Bu milletin geleceği bir ……’ye bağlanamaz” derken sözlükteki anlamı; “Akıl ve ruh dengesi bozulmuş olan, akıl ve ruh sağlığı yerinde olmayan” ve “Davranışları aşırı ve taşkın olan, aşırı davranışlarda bulunan (kimse)” olarak tanımlanan kelimeyi kullandı. Görüşüne başvurduğumuz iki üç hukukçuya göre söz konusu kelime, -2002 öncesi itibariyle- asla hakaret değil. Ancak 2022 Türkiye’sinde durum biraz değişik. Basın kanununa göre de suç sayılması halinde yayana, söyleyenden çok ceza kesiliyor. Durmuş toplantıda özetle şunları söyledi:

BU İŞİ BAŞARACAĞIZ

“Uzunca siyaset hayatımda Çayırova ile ilgili fotoğraflarım gözümden geçti. Bugün İYİ Parti üyesi olarak gördüğüm fotoğraf beni ziyadesiyle memnun etti. Hanımefendi beyefendisi ile böyle bir kalabalığı görmek iktidar namzeti İYİ Parti’nin bu işi başaracağına olan güveni ziyadesiyle arttırdı.

DÜN ŞİKAYETÇİYDİ…

20 yıldır hak, adalet, özgürlük, yaşama iradesini kendi adına beyan etmeyi uygun gördüğünü düşünen; din, iman, ahlak vesaire her türlü insani değerleri milletiyle paylaşarak iktidar olan bir Adalet ve Kalkınma Partisi ve 20 yılın sonunda geldiği nokta: Dün neden şikayet ediliyorsa misliyle, haksızlığıyla, yok sayılmasıyla karşımızda.

Sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan ve arkadaşları kendilerine göre uzun mücadele yaptılar. İktidar gücünü edindikten sonra kalabilmelerinin sebebi olarak maalesef paraya esir oldular. Önce parayı buldular, şimdi kaybetmenin telaşı içinde ona dolanıp veryansına devam ediyorlar.

17/25’İ UNUTMUŞ DEĞİLİM

Ama boşuna umutlanmasınlar. Bu korktuklarının başlarına geleceğini ben biliyorum, görüyorum. Bu millet kendine haksızlık edenleri asla unutmaz. Mutlaka bedelini ödetir. Ben 17/25’i hala unutmuş değilim.

YANLIŞI YANLIŞLA DÜZELTMEYE ÇALIŞTILAR

23’ncü dönemde Anayasa değişikliğiyle ilgili çalışma yapılmıştı Meclis’te. HSYK denilen şimdiki Hâkim ve Savcılar Yüksek Kurulu’nun değişimine o zaman çok itiraz etmiştik. O kampanya süresince Gebze ve Çayırova’nın da en ücra köşelerinde arkadaşlarımla mücadele etmiştim. ‘Yanlış yapıyorsunuz’ dedik. Bir yanlışı bir başka yanlışla düzenlemeye çalıştılar. En sonunda o ortaklıkları kavgaya dönüştü. Bu ülkenin artık görmek istemediği bir darbe girişimiyle karşı karşıya kalındı. Bir çok vatandaşımız da mağdur oldu, hayatını kaybetti. Sayın Cumhurbaşkanı bu yaşananları kendi adına döndürme mahareti var, siyaset cambazı. Ama unutmasın ki bu milletin yüksek bir feraseti, engin bir sağduyusu var. Sana inandılar, elde var sıfır.

NUTUK ATMAKLA BÜYÜK DEVLET OLUNSAYDI

Başkanlık sistemine geçilirken uçacak, kaçacak, her şey olacaktı. Neredeyiz şimdi? Milyonlarca insan sokakta geçinmek için çabalıyor. İnsanlar çocuklarına iş kapısı bulmak için 50 takla atıyor. Eğer AKP üyesi değilseniz size hayat hakkı yok. Böyle bir düzen olur mu? Bu mu insanlık? Sonra işine geldiğinde ona buna çemkiriyor. Sürekli kavga halini, iteleyeni, öteleyeni bu millet taşıyamaz. Nutuk atmakla büyük devlet olunsaydı ikide bir Amerika, Rusya’ya gitmezdi. Önce milletin güvenine talip olmalısın. Söylediklerini ters yüz eden davranışlarda bulunamazsın.

Şimdilerde İYİ Parti’ye gülücük atıyor. Sen yaptıklarının hesabını vermeden bu dünyadan göç edemeyeceksin. Bunun için yaptığınız mücadele gerçekten çok kıymetli.

Birçok arkadaşım siyaseten mücadele ediyor.

Bize göre her vatandaş devletin en hatırlı sayılı kişi. Devlet nezdinde hiçbir vatandaş özelliklerinden ötürü ötekileştirilemez, ayrıştırılamaz.

BİZİM ANA NOKTAMIZ SİSTEMİ DEĞİŞTİRMEK

Sistemde yüzde 50 + 1 (kişi) diye bir şey var. Aslında Sayın Cumhurbaşkanımızın da bundan çok rahatsız olduğunu biliyorum. Bu sistem uzlaşıyı, ortak aklı gerektiren bir pozisyon yarattı bu ülkede. Ama hiçbir siyasi parti kendi kimliğinden vazgeçmiş değil. Özellikle İYİ Parti. Bizim ana noktamız Türkiye’de sistemi tekrar değiştirmek. Güçlendirilmiş parlamenter sistemini ilk söyleyen kişi genel başkanımız Meral Akşener. Daha sonra da ayrıntılarıyla milletine sunan İYİ Parti.

Hakim teminatı, hakimin doğru karar vermesi için görevinden tayin endişesi olmamalı. Kitabı arkasından değil ortasından okuyup karar veren bir hakim. Son dönemlerde 5 bin hakim aldılar. FETÖ’cülerden koruyacağız derken memleketi bir başka belanın içine düşürdüler. 4 bin 700’ü AKP’de yönetici olan insanlar. AKP aleyhinde bir karar, alamazlar.

Türkiye’de Sayıştay’ın raporları zaman zaman basın marifetiyle ulaşıyor. İnanılmaz yolsuzluklar var, görmezden geliniyor. Ağzınızı açtığınızda şeytanlaştırılıyorsunuz. İnanılmaz bir çirkinlik var.

 

PARLAMENTO HALKIN OLMALI

Parlamento, halkın olmalı. Yürütme denetlenebilir olmalı. Denetleyin bakalım, hadi. Adam akşam yatıyor, sabah kalkıyor. Canı çekiyor. 10-20 milyar dolar para dağıtıyor. Nereye, nasıl verdiği belli değil. Sizin paralarınızla beşli çete diye tarif edilen tarafa yönlendiriliyor.

Sonra da sizi bizi kandırmak için, ‘Ne konuşuyorsunuz. Hipermarketler, kafeteryalar dolu’ diyor. He valla, dolu. Hepsi alışveriş yapıyor ama Türkiye’de gelirin yüzde 60’ını nüfusun yüzde 10’u alıyor, 8.5 milyon TL. Kalan yüzde 25-30’unu diğer yüzde 10’luk kesim alıyor. Geri kalan yüzde 80’lik kısım, yüzde 10-20 pay ile yaşasın yaşayabiliyorsa.

Bundan sebep bütün araştırmalara göre gençlerin yüzde 79’u yurt dışına gitmeyi hedefliyor. Mühendisler, Almanya’da güvenli olacağı gerekçesiyle garsonluk yapmaya gideceğini söylüyor.

Bunun için makulü görmek isteyen tüm vatandaşların gönlünde İYİ Parti ve Meral Akşener var. Onun için sandık zamanı geldiğinde herkesin İYİ Parti’nin sandıktan çıkması için elinden geleceğini yapıyorum.

Bu millet geleceğini bir …..’ye bağlayamaz.

Bir vatandaş, dava arkadaşı olarak mücadelenizin çok kıymetli olacağına inanıyorum.

Her insanın bütün insanların inancıyla yaşadığı güzel ülkeye dönüş için çabalarınızdan ötürü teşekkür ediyorum.

Kongremizin muhalefette geçen son kongre olmasını diliyor; önümüzdeki günleri Türkiye’yi ahlakla yönetecek kişilerin iktidara geleceğine inanıyorum.”

 

icic1-001.jpg

 

İYİ Parti Genel İdare Kurulu Üyesi Cumali Durmuş partinin Çayırova İlçe kongresinde konuştu.

 

cumali-40.jpg

Cumali Durmuş İYİ Parti Darıca İlçe Başkanı Güven Altay, Çayırova İlçe eski Başkanı Mehmet Şeref Uzunal ve partililer ile.

 
 
 

 

Bu haber toplam 739 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.