1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. Bornova’da geri adım attırdık. Sıra Türkiye’de
Bornova’da geri adım attırdık. Sıra Türkiye’de

Bornova’da geri adım attırdık. Sıra Türkiye’de

4-22 Ocak tarihleri arasında belirlenen seçmeli derslerde öğrencilere dini dersleri dayatan MEB’e İzmir Bornova’da geri adım attıran Eğitim-İş, Kocaeli’den de iki şubesiyle haykırdı: Sıra tüm Türkiye’de

A+A-

egitim---is-4.jpg

 

Milli Eğitim Bakanlığı’nın yeni eğitim öğretim döneminin seçmeli derslerinde ilmi, bilmi, fenni bir kenara bırakıp sadece dini dersleri dayatmasına Eğitim-İş Sendikası, 81 ilde eş zamanlı basın açıklaması ile tepki gösterdi. Sendikanın Kocaeli 1 ve 2 No’lu Şubeleri de İzmit’te, İl Milli Eğitim Müdürlüğü önünde yaptıkları basın açıklamasında İzmir’in Bornova İlçesi’nde İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ne geri adım attırıldığını belirtip sıranın tüm Türkiye’ye geldiğini haykırdı:

VELİNİN BİLGİSİNDE

ÖĞRENCİYLE YAPILIR

“Sendika olarak bu hukuksuz talimatlara ilk ulaştığımız andan itibaren gösterdiğimiz yüksek tepkiyle, Bornova İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'ne geri adım attırmış bulunmaktayız. Şimdi sıra tüm Türkiye'de!

Altını çiziyoruz: Seçmeli dersi belirleme süreci, velinin bilgisi dahilinde, öğrenci tarafından yapılır.

Konunun Türkiye'nin her ilinde takipçisi olduğumuzu, dayatmanın devreye sokulduğu her yerde mücadele edip, hukuki yollara başvuracağımızı ilan ediyoruz."

 

DİNİ İÇERİKLİ DERSLER DAYATILACAK

Eğitim-İş Kocaeli 1 No’lu Şube Başkanı Sabri Mutlu, Kocaeli 2 No’lu Şube Başkanı Bülent Metin ile şube yönetici ve üyelerinin katıldığı açıklamada ayrıca şu görüşlere yer verildi: “Bugün burada eğitimi dinselleştirme faaliyetlerini afet var, salgın var demeden sürdürenlerin, bu kez gözünü seçmeli derslere çevirmesi nedeniyle toplandık. Bilindiği üzere 4-11 arası tüm sınıflarda okuyan öğrencilerin alacağı derslerin 4-22 Ocak tarihleri arasında belirlenmesi gerekmektedir. Sendikamızın ulaştığı MEB'in iç yazışmaları ise öğrencilere pozitif bilimlerle/sanatla/sporla/yabancı dillerle ilgili dersleri seçtirmeyip dini içerikli derslerin dayatılacağını ortaya koymuştur.

TALİMATI GÖREV KABUL ETTİLER

İl Milli Eğitim Müdürlükleri’nden İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri’ne gönderilen talimatta "Kuran'ı Kerim, Peygamberimizin Hayatı ve Temel Dini Bilgiler derslerinin seçilmesi için ilçe müdürlerine büyük rol düştüğünün” altı çizilmektedir. İlçe Milli Eğitim Müdürleri’nin de bu talimatı görev kabul edip, okul müdürlerine seçmeli derslerde nasıl dayatma yapacaklarına dair sunum hazırlamış olduğu da sendikamızın eline geçen belgelerden anlaşılmaktadır.

TARİKATLAR ARKA

BAHÇEDEN SOKULUYOR

Yani daha önceki senelerden de bildiğimiz, kamuoyuna ifşa ederek ve yargıya taşıyarak mücadele ettiğimiz bu yönetmeliğe aykırı uygulama için belli ki bu yıl daha çok uğraşılmaktadır. Talimatnamelerde bu 3 ders öğrencilere zorla dayatıldıktan sonra ilgili STK'ların da sürece katılmasının sağlanması gerektiğine dair not düşülmesi de, dernek/vakıf maskesi takmış tarikatların eğitime yine arka bahçeden sokulmaya çalışıldığının göstergesidir.

AYNI FİLMİ TEKRAR

SAHNELETMEYECEĞİZ

Belli ki dayatılan 3 dersten başka dersleri almayı talep edecek çocuklarımıza yine "bu dersi verecek öğretmen yok" yalanı, tozlu raflardan çıkarılıp hazırda bekletilmektedir. Bilinsin ki biz bu filmi daha önce izledik ve mücadelemizle vizyondan kaldırdık! Tekrar sahnelenmesine izin vermeyeceğiz!

Daha önce de anlattığımız üzere seçmeli derslerdeki bu dayatma, zincirleme bir mağduriyet, büyüyen bir tahribat yaratmaktadır:

Birçok öğrenci okul yönetimiyle ters düşmemek için bu dayatmalara boyun eğmek zorunda kalmaktadır. Öğrencilerimiz kendilerine hayati derecede fayda sağlayacak dersleri alamamaktadır.

Velilere sadece müşteri gözüyle bakan zihniyet, seçmeli derslerin belirlenme sürecinde de velileri ekarte etmektedir.

DİN ÖĞRETMENİ YÖNETİCİ OLUNCA

DİN GÖREVLİSİ ÖĞRETMEN OLUYOR

Bu dayatmalar, okullardaki norm dengesini alt üst ederek eğitim emekçilerini de mağdur etmektedir. Örneğin sınıfları 50 kişilik koca liselerde ancak bir tane fizik, kimya ya da biyoloji öğretmeni istihdam edilirken, bu dayatmalar sonucunda onlarca din dersi öğretmeni bulunmaktadır. Bu haksız durum, başka branşlardan mezun öğretmenlerimizi de haklı bir tedirginliğe sürüklemektedir. Oysa ki artan ders sayısı, Din Kültürü Ahlak Bilgisi öğretmenlerinin yönetici yapılmasına bağlı olarak din içerikli dersleri verecek öğretmen bulunamamakta, din görevlerinin derslere girmesi sağlanmaktadır.” (Haber Merkezi)

Bu haber toplam 628 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.