1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. BMİS ve MESS görüşmelerinde 8 madde kabul edildi
BMİS ve MESS görüşmelerinde 8 madde kabul edildi

BMİS ve MESS görüşmelerinde 8 madde kabul edildi

Birleşik Metal-İş Sendikası ile MESS arasında Toplu İş Sözleşmesi (TİS) ikinci görüşme önceki gün gerçekleşti. Toplantıda 8 madde kabul edildi.

A+A-

Birleşik Metal-Sendikası ile MESS arasında Toplu İş Sözleşmesi (TİS) ikinci görüşme önceki gün gerçekleşti, 8 madde kabul edildi.
Birleşik Metal-İş Sendikası tarafından yapılan açıklamada TİS görüşmeleri ile ilgili olarak şu bilgiler verildi:
“MESS ile Sendikamız arasında 7 Ekim 2019 günü başlayan Grup Toplu Sözleşmesi görüşmelerinin ikincisi bugün (21 Ekim 2019) yapıldı. Bugünkü toplantıda toplam 15 madde görüşüldü. Bu maddelerden sendikamızın değişiklik teklif etmediği 8 madde kabul edildi. Değişiklik önerdiğimiz 7 madde ise kabul edilmedi ve ertelendi.
KAZANILMIŞ HAKLAR  TARTIŞILMAYACAK
MESS ihbar ve kıdem tazminatı maddelerinde karşı teklif verdi. MESS, karşı teklifi ile, yasal sürelerden daha fazla uygulama olan işyerlerinde 1 Eylül 2019 tarihinden itibaren işe giren işçilere kanunda yer alan sürelerin uygulanmasını önerdi. Sendikamız ise, kazanılmış hakları geriye götürecek bir öneriyi kabul etmeyeceğini ve tartışmayacağını belirtti.
Üçüncü toplantı 4 Kasım günü, saat 14.00’de MESS merkez binasında yapılacaktır”.
KABUL EDİLEN MADDELER
Madde 31 Hafta Tatili, Madde 32 Saat Kartları ve İşe Geç Kalma, Madde 43 Tazminatların Hesabı ve Ödenmesi, Madde 58 Ücretlerin Ödenme Şekli, Madde 73 Soyunma Yerleri, Dolapları ve Duşlar
Madde 75 Mamullerden Yararlanma, Madde 77 İşçilerin Eğitimi ve Öğrenimi, Ek Madde 1 Katılma.
ERTELENEN MADDELER
Madde 29 Çalışılmış Sayılan Süreler, Madde 30 Fazla Çalışmanın Düzenlenmesi, Madde 36 İş Sözleşmelerinin Toplu İş Sözleşmeleri ile İlişkileri, Madde 40 Çıkarılan İşçilerin İşe Çağrılması, Madde 41 İhbar Tazminatı, Madde 42 Kıdem Tazminatı, Madde 70 Mazeret İzni.

Bu haber toplam 754 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.