Binlerce esnafa şok!

Binlerce esnafa şok!

İş yerine ait vergi kaydını sildiren fakat oda kayıtları devam eden binlerce esnaf, meslek odaları tarafından gönderilen aidat borcu ihbarnameleriyle şaşkına...

İş yerine ait vergi kaydını sildiren fakat oda kayıtları devam eden binlerce esnaf, meslek odaları tarafından gönderilen aidat borcu ihbarnameleriyle şaşkına döndü.

Kapattıkları iş yerleri ile hiçbir ilişkileri kalmadığını düşünen fakat karşılarına çıkan 8-10 yıllık aidat borcu ile karşılaşan esnaf ne yapacağını şaşırırken, hukuk bürolarının verdiği süre içinde ödeme yapılmazsa aidat borçlusu esnaf hakkında icra takibi başlatılabilecek.

Türkiye genelinde son 10 yıl içinde iş yeri açıp kapayan fakat oda kayıtlarını sildirmeyen binlerce esnaf evlerine ulaşan binlerce liralık aidat borcu ihbarnameleri ile şaşkına döndü. Sorumlu odaların hukuk bürolarınca gönderilen ihbarnamelerde, “Aidat borçlarınızı 15 gün içinde ödememeniz halinde hakkınızda dava açılacaktır” uyarısı yer aldı.

İCRA GELEBİLİR

Kapattıkları iş yerleri ile hiçbir ilişkileri kalmadığını düşünen fakat karşılarına çıkan 8-10 yıllık aidat borcu ile karşılaşan esnaf, birikmiş aidat borcunu nasıl ödeyeceğini kara kara düşünüyor. Hukuk bürolarının verdiği süre içinde ödeme yapılmazsa aidat borçlusu hakkında icra takibi başlatılabilecek.

BORÇ KATLANARAK ARTIYOR

Birden fazla meslek odasına kayıt yaptıran esnafın durumu ise daha vahim. Çünkü kayıtlı oda sayısı arttıkça borç miktarı da artıyor. Şu anki sistemde en düşük 89, en yüksek 200 lira yıllık aidat ödeyen esnaf, bu ödemeleri düzenli yatırmadıysa 4 bin liraya ulaşan borç yükü ile karşılaşabilir. Ayrıca tebligat alınmamış olsa bile eğer oda kaydı silinmediyse esnaf adına aidat borcu işlemeye devam ediyor.

BİNLERCE ESNAF VAR

Binlerce esnaf arasında kriz yaratan aidat borcu hakkında Hürriyet muhabirine bilgi veren Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, birikmiş aidat borcu olan binlerce esnaf olduğu kaydetti. Palandöken, aidat borcunun bilgilenme eksiği nedeniyle ortaya çıktığını vurguladı.

ESNAFI UYARIYORUZ

Ekonomik sıkıntılar nedeniyle dükkanını kapatan esnafın meslek odasından kayıt sildirmediğini söyleyen Genel Başkan Palandöken, “Dükkan kapatan kişinin zaten psikolojisi bozuluyor. O süreçte de oda ile ilişiğini kesmiyor. Bu nedenle de aidat borcu katlanarak büyüyor. Biz dükkan kapatan esnafımızı uyarıyoruz; kendi çıkarları için kayıt oldukları esnaf odalarından derhal kayıtlarını sildirsinler” dedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.