1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Bayram ikramiyeleri sosyal destek sayılmalı
Bayram ikramiyeleri sosyal destek sayılmalı

Bayram ikramiyeleri sosyal destek sayılmalı

Tüm Emekliler Sendikası Gebze Şube Başkanı Cemil Yüksek emeklilerin bir bayrama daha buruk girdiğini söyledi. Bayram ikramiyelerinin sosyal destek sayılmasını talep etti

A+A-

Tum Emekliler Sendikası TÜM EMEKLİ SEN Gebze Şube Yürütme Kurulu yazılı bir açıklama yaparak emeklilerin bayrama parasız gireceğini kaydetti. Şube Yürütme Kurulu Başkanı Cemil Yüksek imzalı yapılan açıklamada emeklilerin bir bayrama daha buruk girdiği hatırlatıldı. Talepler arasında erken ödenen bayram ikramiyelerinin sosyal destek sayılması da yer aldı. Açıklamada şu görüşlere yer verildi;

 

EMEKLİLER YİNE BURUK…

Bir bayrama daha giriyoruz. Ancak, emekliler, bu bayramda da, yine buruk, yine üzgün ve yoksul. Bayramları, bayram gibi karşılayamıyor. Torunlarına ve sevdiklerine, doğru dürüst bir hediye bile alamayışın burukluğu içindeler. Çünkü emekliler, iktidarın, yıllardır izlediği ekonomik ve sosyal politikalar sonucu, açlık ve yoksulluk sınırında yaşamaya mahkum edildiler. Milyonlarca emekli, bırakın bayram kutlamayı, ayın sonunu nasıl getireceğinin çaresizliği içinde. Büyük kentlerdeki emekli arkadaşlarımız, çarşı-pazarı unuttular. Pazar artıklarını toplar durumdalar. Ne yazık ki iktidar, emeklileri görmüyor. durumlarını düzeltici iyileştirmeleri yapmıyor. İzlenen politika, zengini daha zengin, yoksulların da, daha yoksullaştığı bir politikadır. Emekli sendikaları ve emekliler, yarın seçimde, bu durumu mutlaka değerlendirecektir.

SADAKA GİBİ YÜZDELİK ZAM

İktidar,TÜİK aracılığıyla bir enflasyon açıklatıyor. Bu gerçekdışı, uyduruk enflasyona göre de, sadaka gibi yüzdelik zam veriyor. Doğal olarak, bu fantastik rakamlar da, biz emeklileri, açlık ve yoksulluk içinde yaşamaya mahkum ediyor. Zaten, iktidarca verilen komik zamlar da, yükselen enflasyon, döviz kuru ve gıda fiyatları yüzünden eriyip gidiyor. İktidarı, hayatımızın gerçekleri üzerinden hesap yapmaya çağırıyoruz.

PARAN KADAR MASKE…

Emekliler, ne zaman insanca yaşam koşullarının sağlanmasını istese, iktidar, vatan -millet, din iman söylemlerine ve ülkenin ekonomik koşullarının zorluğuna sarılıyor. Emekliler olarak, bizler inanıyoruz ki; adaletli bir şekilde dağıtılırsa, toplum kesimleri ayrıştırılmazsa, plansız, programsız yatırımlar yerine, istihdama yönelik yatırımlar yapılırsa, yağma ve talan yapılmazsa, lüks yaşam harcamaları kısıtlanırsa, ülkemizin kaynakları, hepimize yeter. Yeter ki niyet olsun. Ekonomi bakanı, içinde bulunduğumuz ekonomik ve virüs krizinde, 526 milyar lira destek ve yardım yaptık diyor. Emekliye gelen tek bir kuruş destek ve yardım yoktur. Bu paralar, kimlere ve nerelere gitmiştir? Yapılan destek ve kaynaklar nedense, emeklilere hiç uğramıyor. Maske, kolonya ve dezenfekten maddeleri bile verilmedi. ‘Paran kadar eğitim, paran kadar sağlık’ ticaretinden sonra, emeklilere şimdi de, ‘paran kadar maske’ rezilliği çıktı.

Emekli arkadaşlar, çağrımız sizedir: Emekliler, mutlaka, sendikal bir örgütlülük içinde yer almalıdırlar. TÜM EMEKLİLER SENDİKASI olarak, genel merkezimizden, 103 şube ve temsilciliklerimiz olarak, tüm emeklilere kapımız açıktır. Sendikamıza üye olalım. Bir olalım, iri olalım, diri olalım. Haklarımızı birlikte arayalım. Tek başına kurtuluş yok.

Emekliler olarak, perişanlık içinde değil, bayramlarımızı, artık, bayram gibi kutlamak istiyoruz.

Bayram ikramiyesi diyerek, erken ödenen paralar sosyal destek sayılmalıdır

Bayram ikramiyeleri, en az 2000 lira olarak, her iki bayramda da, ödenmelidir.

Maaşlarımız, gerçek enflasyon üzerinden, yaşanabilir ölçülerle belirlenmelidir.

Emeklilerin, sendika ve statüsü yasaları çıkarılmalı, sendikaların toplu sözleşme hakları sağlanmalıdır

Çalıştığımız dönemlerde, eşi çalışmayan personele, ödenen ‘çalışmayan eş parası’ emeklilikte de ödenmelidir

Emekliler arasındaki maaş farklılıkları grupları, ortadan kaldırılmalıdır.

Emeklilerden kesilen, sağlık katılım ve ilaç kesintileri, kaldırılmalıdır. Salgın ve kriz döneminde emeklilere, sağlık yardımı ve desteği sunulmalıdır

Hastanelerde, emeklilerin özel rahatsızlıkları için poliklinikler kurulmalıdır

Emeklilere, fatura desteği sağlanmalıdır, tren, uçak, gemi yolculuklarında ve kamu dinlenme tesislerinde indirim sağlanmalıdır.

Yaşasın emeklilerın örgütlü mücadelesi

Yaşasın Tüm Emekliler Sendikası. (Haber Merkezi)

Bu haber toplam 618 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.