Balçık Mahallesi’nde altyapı çalışmaları son aşamaya geldi

Balçık Mahallesi’nde altyapı çalışmaları son aşamaya geldi

Gebze’nin sanayi bölgesi Balçık mahallesinde altyapı hatları ve dere ıslahı çalışmaları gerçekleştiren Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İSU Genel Müdürlüğü, yaptığı çalışmalarda son aşamaya geldi.

Altyapıda sıfır problem, kesintisiz içme suyu anlayışıyla hazırlanan yatırım programı kapsamında sanayinin yoğun olduğu Gebze Balçık bölgesinin altyapı problemlerinin giderilmesi için 2021 yılının Mart ayında çalışmalara başlanıldı. Yoğun bir şekilde devam eden çalışmalar sonucu Balçık Mahallesi ile sanayi bölgesinin atık sularının Dilovası Atıksu Arıtma Tesisi’ne aktarılması için Balçık Atıksu Arıtma Tesisi alanında kanalizasyon terfi merkezi inşa edildi. Ayrıca, atık suları toplamak için 500 mm çapında betonarme borular kullanılarak 2400 metre uzunluğunda yeni kanalizasyon hattı ile 250 mm çapında düktil font boru kullanılarak 850 metre uzunluğunda kanalizasyon terfi hattı yapıldı. Terfi hattında kalan 100 metre uzunluğundaki kısmın imalat çalışmaları sürüyor.


YENİ İÇMESUYU HATTI
Bölgenin düzenli ve kesintisiz içme ve kullanma suyu ihtiyacının karşılanması için Denizli ve Cumaköy göletlerini inşa eden Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İSU Genel Müdürlüğü, içme suyu hattı çalışmaları da gerçekleştirdi. 100 ve 150 mm çapında uzun ömürlü düktil font borular kullanılarak toplam 1100 metre uzunluğunda yeni içme suyu hattı inşa edilerek işletmeye alındı. Ayrıca, Balçık bölgesinin bol ve düzenli suyun depolanması için bölgede 5000 m3 kapasiteli betonarme depo inşaatı çalışmaları sürüyor.


DERENİN DÜZENLİ AKIŞI SAĞLANDI
Küresel ısınma ve iklim değişikliğine karşı yatırımlarını sürdüren KBB İSU Genel Müdürlüğü, Balçık mahallesinden geçen ve yüzey sularının bağlı olduğu Balçık deresinin düzenli akışını sağlamak için ıslah çalışmaları da gerçekleştiriyor. Taş trapez olarak ıslahı yapılan derede yapılan çalışmalarda 1450 metre uzunluğunda ıslah çalışması gerçekleştirildi. Derenin üzerinde yol geçişleri için toplam 212 metre uzunluğunda 7 adet menfezin inşaatı da tamamlandı. Derenin etrafından kanalizasyon altyapısı inşa ederek kirlilikten arındırılan Balçık Deresinin çevre güvenliğinin sağlanması için harpuşta ve korkuluk çalışmaları sürüyor.


ALTYAPI PROBLEMLERİNE SON
Balçık Mahallesinde yapılan inşa çalışmaları kısa süre içinde tamamlanacak. İçme suyu ve kanalizasyon hatları, terfi merkezi, dere ıslahları ile birlikte Balçık Mahallesinin altyapı problemleri giderilecek, kesintisiz su ihtiyacı karşılanacak ve altyapıdan kaynaklanan arızaların önüne geçilecek.

 

 

isu-004.jpg

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.