1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Asya veya Efe’ye verilse daha ucuza taşırdı!
Asya veya Efe’ye verilse daha ucuza taşırdı!

Asya veya Efe’ye verilse daha ucuza taşırdı!

2019 yerel seçimlerinde AKP aday değiştirip kazandı ama AKP tipi kapital belediyeciliğin toplu taşımaya yansıması: 25 TL’lik bedeli ile Gebze – Gölcük hattı sabah akşam mecburen doluyor. Halka göre Asya Tur, Efe Tur hattı alsa daha ucuza taşırdı

A+A-

Analiz Haber/Aktan USLU

 

 

Gebze ile Gölcük birleşiyor

 

baglaniyor.jpg

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin Osmangazi Köprüsü üzerinden fırsatla Kocaeli’nin; - çeşitli spor dallarında kulüp veya okul takımlarının birbirleriyle müsabakaları hariçbirbirinden kopuk ilçeleri

İzmit Körfezi’nin karşılıklı kıyılarında birbirine uzaktan bakmakla yetinen Gebze ve Gebze Bölgesi ilçeleri ile Karamürsel ve Gölcük’ü kaynaştırmak gibi sosyal bir amacı da güden 700 numaralı Gebze – Gölcük otobüs hattı..

AKP TİPİ KAPİTALİST BELEDİYECELİK PRATİĞİ

Teoride sosyallik içerse dahi pratik kapitalist belediyecilik olduğu için bildiğiniz, çuvalladı. 2019 yerel seçimlerinde partisi aynı kalmakla belediye başkanı değişti. Yeni Başkan Büyükakın bazı değişimleri de beraberinde getirdi ama AKP tipi kapital belediyeciliğin toplu taşımaya yansıması: 25 TL’lik bedeli ile Gebze – Gölcük hattı sabah akşam mecburen “dolar” gibi olurken gündüz vakti sinek avlıyor…

 

 SOSYAL” BELEDİYECİLİK…BU MUDUR YANİ?

Teoridesosyalpratiktekapitalist” belediyeciliğin yansıması olarak;

Dini bayramlarda malum, resmi plakalı otobüslerde toplu taşıma bedava… İzmit – Kartal ile Gebze ve İzmit’ten Sabiha Gökçen hatları hariç. 700 numaralı hatta ise, 65 yaş üstü, diğer hatlarda bedava, bu hatta parayla! Yurttaşını statü olarak bu derece ayrıştıran bir belediyecilik mi, sosyal belediyecilik? Dar gelirliye sosyal yardımdan mı ibaret, sosyal belediyecilik? Yoksa yoksula yardımla sınırlı kalmayıp yoksulluğu önlemek için girişimlerde bulunmak mı sosyal belediyecilik.

 

HER TÜRLÜ MİLLİ SERVET

BİLDİĞİNİZ, YANIYOR!

Sohbet esnasında söylediği için ismi bizde saklı bir toplu taşıma kooperatif başkanı diyor ki: “O otobüsü yollarda öyle boş boş gidip gelirken görünce içim yanıyor. Her türlü milli servet… Otobüs yıpranıyor, servet. Köprüye para ödüyor, servet. Benzin yakıyor, servet! ‘İşçilik bedeli, servet! Lastiği eskiyor, aküsü eriyor, servet. Bildiğiniz, yanıyor.”

STRATEJİ NE?

Öte yandan; Kandıra’nın sahilleri yaz mevsiminde malum, ilgi odağı. Büyükşehir; yaz aylarında otobüs seferlerini Kandıra’nın sahillerinden Körfez İlçe’ye kadar uzattı. Talebe, çağrıya, Gebze Basını’nda konu edilmesine rağmen Gebze’ye uzatmadı. Gebzeli yaz aylarında nereye gidiyor? Yine İstanbul ilçesi Şile ile Ağva’ya gidiyor. Tüm giderini, İstanbul’a gömüyor. Büyükşehir Belediyeleri’nin gelirlerinden biri o kentte ödenen vergininbilinen- yüzde beşlik oranı olduğuna göre… Yaz mevsiminde Gebze’den Ağva ve Şile’ye direk seferler düzenlendiğine göre… Büyükşehir’in toplu taşımacılıktaki stratejisinin bu örneklemesinde, mantık nerede?

VATANDAŞIN NE DEDİĞİNİ

GAZETEMİZ ÖNEMSİYOR

Vakaya dair yurttaş tepkilerinin sosyal medyadan derlenmiş hali, haber dizimizin önümüzdeki haftaya sarkan bölümlerinden birinde yer alacak. Bir tanesini öne çekelim.

mesut-ataman.jpg

İzmit eşrafından Mesut Ataman’ın bugünkü başlığımıza da ilham olan, KBB ve Karamürsel Belediyeleri CHP Meclis Üyesi Orhan Tanış’ın konuya dair bir Facebook paylaşımında yerini koruyan tespiti, redakte edilmiş haliyle şöyle:

BU NE YAMAN ÇELİŞKİ… KBB!

“Daha ilk günü dedim ki, bu belediye hizmetinin ücreti çok. Asya Tur; yarı kapasiteli yolcuyla Karamürsel’den Harem’e 25 TL’ye taşıyor. Kaldı ki belediye aynı fiyata, sadece Gebze’ye kadar taşıyacak! ‘Yolcu çıkmaz, yazık olur’ dedik. Hemen bazı arkadaşlar bu yorumu, ‘siyasi’ olarak aldı, yazık. Koca gemi İzmit’e 10-15 kişiyle, iki saatte, 5 (yazıyla: beş) TL’ye yıllardır nasıl gidiyor. 65 yaş üstü de bedava üstelik. Çelişkili hizmet bence.”

 

Tanış önce yurttaşa danışıp

ardından yeni önerge verdi

 

** 700 numaralı hattın faaliyete geçmesi için bir sene boyunca çabalayan hattın öneri sahibi KBB ve Karamürsel Belediyeleri CHP Meclis Üyesi Orhan Tanış yanlışlığı aleni fiyatlandırmaya dair yurttaşa danışıp yeni önerge verdi

 

orhan-tanis-002.jpg

 

Gebze ile Gölcük arasında toplu taşıma hizmeti; KBB ve Karamürsel Belediyeleri CHP Meclis Üyesi Orhan Tanış’ın öncülüğünde, KBB Meclisi CHP Grubu’nun desteğiyle hayata geçti. Tanış, 01 Temmuz 2020’de işlerlik kazanan hattı sosyal medyadaki sayfasından, “Hayırlı olsun” diye duyurdu:  “Seferler şimdilik 2 saatte bir olacaktır, talep artması halinde sefer aralığı 1 saate düşecektir. Bu haberi paylaşıp daha çok kişiye duyurmakta yarar var. Yolcu olan her duraktan yolcu alınacaktır. Tanış, 25 Ekim tarihinde vatandaşlardan derlediği öneriler üzerinden hala yanıt alamadığı bir önerge daha verdi.

 

Şu an uygulanmakta olan Tam: 25TL Öğrenci 15 TL olan ulaşım ücretlerinin yüksek olduğu, ulaşım ücretlerinin Tam: 17 ila 15 TL arasında Öğrenci Ücretlerinin de 9 ile 7 TL arasında olması halinde çok daha fazla doluluk oranlarına ulaşılacağı,

 

Sefer aralıklarının özellikle sabah ve akşam saatlerinde sıklaştırılması, diğer saatlerde ise sefer sayılarının gerekirse azaltılabileceğini,

 

Bu hattı sürekli kullanacak olan işçi ve öğrenciler için abonman sisteminin getirilmesi,

 

Yolculuk sayısındaki düşüklüğün pandemi nedeniyle olduğu ve bu durumdan tüm taşımacılık sektörünün etkilendiği, pandemi sonrası beklenen doluluk oranlarına ulaşacağı,

 

Bu hat ile ilgili tanıtımın yetersiz olduğu ve vatandaşların bilgilerinin olmadığı, bu nedenle hat ile ilgili etkili bir tanıtım çalışmasının belli aralıklarla yapılmasının yolculuk sayısını artıracağı,

 

Bir seferde aynı ciro ile daha fazla yolcu taşınması dahi sosyal belediyecilik adına bir kazanç olduğu,

 

Bu nedenle yüksek doluluk oranını sağlayacak optimum bir ulaşım ücretinin belirlenmesi gerektiği hususları tarafımızca tespit edilmiş olup,

 

Konuyu bilgilerinize sunar, bu konuda ulaşım ücretlerinde bir iyileştirme çalışmasının yapılmasını arz ve talep ederiz.”

 

Önergenin akıbeti..

Halk ne diyor?

Büyükakın’a sorduk, ne zaman ne demişti?

Önümüzdeki hafta içi… sürecek!

 

 

**

 

Dilovası’ndan Karamürsel

3 + 25 TL!!! Ama “Müjdee”

 

 

Ülkemiz geneli bir aktif siyasetçi geleneksel vakası, 700 numaralı hat üzerinden yaşandı.

 

hamza-sayir-010.jpg

Dilovası Belediye Başkanı Hamza Şayir çalışmış, çabalamış. 700 numaralı hat; Dilovası’nın Diliskelesi Mahallesi’nde Osmangazi Köprüsü’ne girmeden önce Oksijen AVM önünde yolcu indirip bindirecek. Diliskeleli’nin o durağa yaya gelmesi mümkün. Dilovası’nın diğer mahallelerinden o durağa ulaşım, 3 TL!

BİR ARA UYGULANAN KADEMELİ

TARİFE TEKNİK ARIZAYMIŞ!

 

Halkımız otobüse binecek. Malum; bir ara Büyükşehir resmi otobüslerinde uygulanan, Marmaray’da süre giden kademeli tarife “teknik olarak mümkün değil” dendiydi. Otobüs Gölcük’e kadar ama daha kısa mesafeli Karamürsel, Değirmendere’de veya ara duraklardan diğerlerini tercih etmesi durumunda, 25 TL ödeyecek.

Dilovası Belediyesi’nden vakaya dair geçilen haber bülteninde dikkat çeken ifadeler şöyle:

Dilovası Belediye Başkanı Hamza Şayir vatandaşa müjdeyi verdi.

 

Dilovası’ndan da yolcu alacak otobüs seferleri Dilovası halkı tarafından da memnuniyetle karşılandı.

BİZİM “BELİRLEDİĞİMİZ” DURAK!!!

Başkan Şayir, “Ulaşım Park A.Ş tarafından başlatılan ve iki yakayı birbirine bağlayan bu seferler bölgemizde önemli bir eksiği ortadan kaldırdı… Dilovası halkının da faydalanması için yaptığımız girişimler sonucu hat 700 seferleri bundan sonra (Hattın faaliyete geçişinin ikinci günü) Diliskelesi Mahallesi’nde de belirlediğimiz (İlçe belediyeleri de toplu taşımaya bakıyormuş demek ki) durakta Dilovası halkına hizmet vermeye başladı. KBB Başkanımız Doç.Dr.Tahir Büyükakın ve ekibine, bölgemize ve ilçemize sağladığı bu güzel hizmetten dolayı teşekkür ediyorum.”

TANIŞ BU KADAR PROPAGANDA YAPMAMIŞTI

Aynı zamanda KBB Meclis Üyesi olmasına ve projenin öneri sahibi CHP’li Orhan Tanış’a teşekkür etmeyi unuttuğunu öngördüğümüz Şayir’in kör noktadaki bir duraktan sebep yaptığı propagandayı, Orhan Tanış yapmadı halbuki…

 

 

**

 

UKOME’ye bağlı değil mi?

Ben de öyle biliyorum!

 

sait-erdogan.jpg

 

Vatandaş Sait Erdoğan, 700 no’lu hattın mimarı; KBB ve Karamürsel Belediyeleri CHP Meclis Üyesi Orhan Tanış’a soruyor: “Burada da 65 yaş üstü ücretsiz mi başkan!?”

Tanış, “Hayır” diyor. Erdoğan bu sefer, “Burası Kocaeli UKOME’ye bağlı değil mi, ne özelliği var da geçerli değil” diye soruyor. Tanış soruya yanıtı kısmen veriyor: “Ben de öyle (UKOME’ye bağlı) biliyorum…”

Erdoğan’ın ikinci sorusu, “Ne özelliği var da geçerli değil?”… Tanış yanıtlayamıyor çünkü iktidar partisinin meclis üyesi değil. İktidar, Sait Erdoğan yanıt bekliyor: “Ne özelliği var da, -65 yaş üstü ücretsiz uygulama, 700 numaralı hatta- geçerli değil?

 

 

**

Adapazarı’na var, Kandıra’ya yok!

 

adapazari.jpg

 

 

Yine bir diğer tezat şu: Gebze ve Gebze Bölgesi’nin merkez İlçe İzmit ile bağı var. Her iki ilçede de Gebze’de oturup İzmit’te çalışan ve tam tersi, var. İzmit’in İl merkezi olmasından sebep, gündüz akışı da var. Ama Gebze’nin Kandıra ile de bağı var. Gebze’de; biri Gebze diğeri Çayırova’da olmak üzere iki hemşeri derneği kuracak kapasitede nüfusu olan Kandıralı var. Gebze’den Kandıra’ya tek vasıtayla ulaşım, yok. Aynı mesafede; üstelik farklı il olmasına rağmen Adapazarı’na, -statüsü her en olursa olsun- var, Kocaeli’nin ilçesi Kandıra’ya yok.

Bu haber toplam 908 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.