1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. “Aşılama varken yeni görevler yanlıştır”
“Aşılama varken yeni görevler yanlıştır”

“Aşılama varken yeni görevler yanlıştır”

Türk Sağlık Sen Kocaeli Şube Başkanı Ömer Çeker, Sağlık Bakanlığı ‘Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü’nün’ yayınlamış olduğu yazı ile Aile Sağlığı Merkezlerinde (ASM) görev yapan sağlık personeline bir gün eğitim verilmesinin yanlış olduğunu ifade etti.

A+A-

 

Sağlık Bakanlığı bir yandan aşı seferberliği başlatacak diğer yandan ise ASM çalışanlarına bir gün ‘0-6 Yaş Çocuğun Psikososyal Gelişimini Destekleme (ÇPGD) Programı eğitimi vermesi hakkında Türk Sağlık Sen Kocaeli Şube Başkanı Ömer Çeker açıklamada bulundu. Çeker yaptığı açıklamada, “ASM’de görev yapan Aile Hekimleri ve Aile Sağlığı Çalışanları tarafından yoğun bir aşılama faaliyeti yürütülmektedir. Her ne kadar Bakanlık vatandaşımıza aşılama hizmeti veren sağlık çalışanlarına verilen ek ödeme konusunda ASM’de görev yapan Aile Hekimleri ve Aile Sağlığı Çalışanlarını mağdur etme ve onlara ek ödeme vermeme konusunda kulağının üstüne yatsa da Türk Sağlık Sen Olarak çalışanın hakkını arama ve müdafa konusunda mücadeleden hiçbir zaman geri durmayacağız. Bakanlığın ASM’de aşılama yapan sağlık çalışanları yokmuş gibi davranmasına rıza göstermedik, göstermeyeceğiz.

EĞİTİM İÇİN TAŞRAYA YAZI

Halk sağlığı Genel Müdürlüğü Nasrettin hocanın fıkralarına konu olacak olaya imza yapmıştır. Yayınlamış olduğu 07.06.2021 tarihli ve 23859870-771-E-23859870-771-248 sayılı yazı ile adeta ülkemizdeki virüs salgınını ve salgını bitirmek için başlatılan aşı seferberliği yokmuş gibi davranarak ASM’de görev yapan personele bir günlük eğitim için taşraya yazı yayınlamıştır. Öyleki aşılamanın çok yoğun olduğu bir dönemde taşra teşkilatlarına gönderilen yazıda “0-6 Yaş Çocuğun Psikososyal Gelişimini Destekleme (ÇPGD) Programı” ile ilgili Dünya Sağlık Örgütü teknik desteği ile hazırlanan uzaktan eğitim platformunda aile sağlığı merkezlerinde görev yapan hekim, ebe ve hemşirelere 1 günlük eğitim verilecektir. Ekte yer alan listeye göre her katılımcının görevlendirildiği gün içinde saat 09.00-15.00 arasında eğitim platformuna giriş yaparak eğitim sunumlarını izleyeceği, saat 15.00-16.00 arasında da canlı toplantıya katılacağı şekilde eğitim planlaması yapılmalıdır.” Demek suretiyle taşra teşkilatına yazı göndermiştir.

ZORLANMAYA NEDEN OLUR.

Hiç şüphesiz ki bu tür eğitim programlarının yararı vardır. Fakat şimdi vakti değildir. Bu ancak aşılama yapan personele daha fazla yük binmesine, neden olur. Aşılama faaliyetleri hafifledikten veya sona erdiğinde bu tür eğitimler yapılabilir. Eğitim süresinde ASM aşı için müracaat eden vatandaşımızın aşısını kimin yapacağına dair bir planlama yapılmamıştır. Aşı seferberliği ilan edildiği bir dönemde bu eğitimlerin ASM çalışanlarına verilmek istenmesinin izahı mümkün gözükmemektedir. İdareler ekli listeler göndermek yerine makul ve mantıklı planlamalar yapmakla uğraşmalı, bir öncelikler sırası yapmalıdırlar. ASM’de görevli çalışanların üstüne habire yük bindirmekten de vazgeçmelidirler.” diyerek açıklamasını sonlandırdı.

Haber: Barış Ayar

Bu haber toplam 740 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.