1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Asıl risk pandemi sonrasında
Asıl risk pandemi sonrasında

Asıl risk pandemi sonrasında

Saadet Partisi Gebze İlçe’nin doğalgaz ve inşaat sektöründe faaliyet gösteren Başkanı Mustafa Türel asıl biri doktor olmak üzere pandemi intiharlarına dikkat çekip kaygısını paylaştı: “Sürecin ekonomik kalıntılarından umut ederim ki çıkarız.”

A+A-

Başka kahvehane, kafe ve düğün salonları işleticileri dâhil olmak üzere herhangi bir sermaye grubunda yer almamasından ötürü Hükümet tarafından pozitif ayrımcılığa tabi tutulmayan ilçemiz ve ülkemiz esnafının gözü kulağı Vali Seddar Yavuz’da. Şayet değişmedi ise son yapılan açıklamaya göre 81 ilde sürecin nasıl devam edeceği, esneme olup olmayacağı 81 ilin, ilimizde Kocaeli Valisi’nin iki dudağı arasında.

HEM GÖZLEMLİYOR HEM YAŞIYOR

Saadet Partisi Gebze İlçe Teşkilatı’nın doğalgaz ve inşaat sektöründe faaliyet gösteren daha doğrusu göstermeye çalışan bir işletme sahibi olan Mustafa Türel esnafın mağduriyetini hem aktif siyasetçi olmasından sebep işkolu fark etmeksizin takip edip gözlemliyor. Hem de birebir içinde yer almasından, yaşamaktan sebep biliyor. Türel’in sürece dair değerlendirmeleri şöyle:

BİR AN ÖNCE AÇILMASI LAZIM

“01 Mart sonrasına dair devletin katkısı noktasında esnafın elini güçlendirecek bir şey olacağını düşünmüyorum, zaten yok. Önümüzdeki süreç için esnaf, ‘Bismillah diyeyim. Dükkânımı açayım’ diyor. Her ne kadar ‘size’ değil bize işliyor ama tedbirse tedbir, kuralsa kural, kaideyse kaide. Bu noktada esnafımız üzerine düşeni yapar. Bir an önce esnafın dükkânının açılması lazım.

İŞYERİNİ AÇAR AÇMAZ O

BORCU NASIL ÖDEYECEĞİM

Doğalgaz ve inşaat sektöründeyim. Bu ay benim yapılandırmam var. Bir miktar da ödemem var. Üç dört aydır iş yapmayan bir esnaf olarak bu yapılandırmayı nasıl ödeyeceğim? 18 ay süreli yapılandırma zaten geçmiş dönemlerde de yapılıyordu. Olağanüstü bir durum yok. Bunu 36’ya da çıkartmamışsın. Geçmiş süreçlerden farklı bir kolaylık sunmamışsın. 4-5 aylık çalışmama sürecinin ardından, mart ayı ödeme planında dahi varız, mart ayında işyerimi açar açmaz borçları nasıl ödeyeceğim?

İNSAN HAYATI KURTARAN

İNSAN İNTİHAR ETTİ

 

saadet-gebze-3.jpg

Bu konu artık farklı gündemlerle saklanacak, oyalanacak bir durum değil. Daha yeni, bir doktor arkadaş intihar etti.. Özellikle doktor olması dikkatimi çekti. Okumuş, meslek sahibi olmuş, insan hayatını kurtarmaya çalışan insan kendi hayatına son veriyor. İlginç ve çok üzücü bir durum.

UMUT EDERİM Kİ, ÇIKARIZ!

Geçende de Darıca’daki intihar eden gencin mektubunu okuyup çok etkilendim. Gelecekten umudu yok. Huzur, saadet görmüyor. Maddesel noktadan bakınca öyle. Biz pandemi sürecinin ekonomik kalıntılarından umut ederim ki çıkarız.

TEMEL İHTİYAÇLAR İÇİN DE BORÇLANDI

 

İşin psikolojik ayağını kaçırıyoruz. İnsanı biz bir sene evine tıktık. Şartlardan dolayı çalıştırmadık. Şartlardan sonra açtı, ‘Bismillah’ dedi. 100, 200, 500 bin lira borç var. Kendi sağlıklı düşünecek. Kafayı çalıştıracak. Planını yapacak. Borç ödemeye başlayacak. Bu arada geriye dönük olarak evinin temel ihtiyaçları içinde kredi kartı üzerinden borçlandı. Kolayımıza geliyor. Banka birkaç ay bize ekstreyi gönderene kadar 10 lira, oluyor 30 lira.

DOYMAYA BAKIYOR,

BESLENMİYORUZ

Normal hayata döneceğiz. Geçmiş dönemde yapılan yapılan borçlarda eksiye düşen bir şey yok. Kıt kanaat evi geçindirmeye çalışıyoruz. İş olması lazım ki iaşemi sağlayacağım. Para kazanıp lüks, daha rahat yaşayacağım hayali geçti. Doymaya bakıyoruz, beslenmiyoruz. Kenara birikim yapacak, altın koyacakmış. Yok öyle bir dünya.

İLAHİ ADALET

Bugün pandemide şunu gördük. Zenginde olsan, fakirde olsan, Allah ki adaletli bir adalet. 100 metrelik toprağa kaçtın. 50 metre kulübenin içinde, insanlardan uzak, domates biber ekerek yaşantı sürdün. Çünkü öyle bir sürece girdik. Zengin eskiden yurtdışına kaçardı, şimdi aynı yere kaçıyoruz.

FAİZ ORANI İKİ TİP

BANKADA DA AYNI!

Öte yandan, devlet bankaları ile bana ‘katkı sağlıyorsa’ devlet, 25 bin lira krediyi, özel sektör banka faizi oranıyla geri alıyor. İşin sonunu çok fazla görmeyen esnaf o krediyi başvurdu ama faiz oranı, aynı faiz oranı. Aynı tutumu devlet bankası da yapıyor. Bunun da esnafa nefes alma açısından kolaylığı, nefes aldıran durumu yok ki.”

 

 

Saadet Gebze’de kongre

bahar aylarından birinde

 

** Pandemiden dolayı kongre süreci bir yıl uzayan Saadet Partisi Gebze İlçe’de kongreye Ramazan Bayramı öncesi veya sonrası; 13 Nisan öncesi veya 15 Mayıs sonrası ama yaz mevsimi öncesi gidilecek. Başkan Türel, kadın kolları dahil tüm birimlerle hazır olduklarını söyledi

https://www.gebzehaber.net/saadet-gebzede-kongre-bahar-mevsiminde-70822h.htm

 

Bu haber toplam 1500 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.