1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Anadolu’nun samimiyetini sürdüreceğiz
Anadolu’nun samimiyetini sürdüreceğiz

Anadolu’nun samimiyetini sürdüreceğiz

Urfa eski Milletvekili Kemal Badıllı’nın büyük emeği ile Türkiye ve dünyaya açılan, İstanbul Arnavutköy’de dernekleşen Badıllı Aşireti, Gebze’de Halil Çam’ın ev sahipliğinde buluştu: “Anadolu’nun samimiyetini devam ettirme arzusundayız”

A+A-

badilli-77.jpg

 

Türkiye’nin en köklü akraba birliklerinden olan Badıllı Aşiretinin İstanbul’daki temsilcileri ve Türkiye’nin çeşitli illerinden aşiret mensupları geçen hafta sonu Gebze’ye geldi. Merkezi Arnavutköy’de olan Badıllı Ailesi Eğitim Yaşatma ve Kültür Derneği Başkanı Cahit Genç ve yönetimi, Amasya Badıllıları’ndan olan ve Gebze’de ikamet eden Halil Çam’ın misafiri olarak Gebze bölgesindeki akrabalarıyla buluştu.

badilli-1.jpg

Gebze İbrahim Ağa Caddesi üzerindeki Hassade Künefe Katmer Kafe’de  gerçekleşen buluşmada Badıllılar bol bol hasret giderirken, buluşmaya ev sahipliğini yapan Halil Çam,  “Bizleri bir arada tutan sıkı bir akrabalık bağı var. Bu bağ öylesine güçlü, öylesine samimi bir bağ ki nerede olursak olalım sanki yıllardır yan yana büyümüş, aynı sofradan yiyip içmiş gibiyiz. Bizler Anadolu’nun o samimiyetini devam ettirmenin arzusu içindeyiz. Davetimize katılan tüm akrabalarımıza teşekkür ediyorum” dedi.

 

BADILLI AŞİRETİ…

Badıllı Aşireti Anadolunun en eski aşiretlerinden biri olup ilk defa 1521 senesinde bir kayıtta ismine rastlanmaktadır.[1]

Anadolu’ya gelişi çok öncelerine dayanmaktadır. Selçukluların Abbasi Halifesi’nin daveti üzerine 19 Aralık 1055 tarihinde Bağdat’ı Fethi ile Anadolu’ya gelmiş oldukları tahmin edilmektedir. Bu tarihte Badıllılar Halep, Urfa, Şam, Diyarbakır bölgesine gelmişlerdir. Badıllılar 1335 tarihinde kurulan Dulkadiroğulları Beyliği’nin kuruluşunda bulunmuştur. Bu beylik Yavuz Sultan Selim zamanında Osmanlı Devletine katılmıştır. Yine 1365 yılında Badıllıların, Akkoyunlu Devleti’nin kuruluşunda da bulundukları tarihçiler tarafından belirtilmektedir. Aşiret tarihini ilk defa kaleme alan Şerefhan 1557 yılında yazdığı “Şerefname” isimli eserinde Badıllıları Diyarbakır aşiretleri arasında göstermektedir…

 

… Badıllı Aşireti’nin Türkiye’ye ve dünyaya tanıtılmasında Badıllı Sait Bey’in oğlu Urfa eski Milletvekili Kemal Badıllı’nın büyük emeği olmuştur. Tarihte olduğu gibi bugün de Badıllılar Türkiye’nin birçok yerinde varlıklarını devam ettirmektedirler ve her zaman Türk Milleti’nin yanında olmuşlardır Mehmet Badıllı, Urfa Badıllılarının Begler kabilesinden olup Şeyhzeliha köyünde ikamet etmektedir. Badıllı Abdurrahman Beyin oğludur. Badıllı Sait Beyin yeğenidir. (Kaynak: Vikipedi)

Bu haber toplam 1722 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.