“AKP`nin enerji politikası iflas etti”

“AKP`nin enerji politikası iflas etti”

 Elektrik Mühendisleri Odası Kocaeli Şubesi 7. dönem yönetim kurulu (EMO), ülke genelinde yaşanan doğalgaz ve elektrik krizini değerlendirdi. Uygulanan...

 

Elektrik Mühendisleri Odası Kocaeli Şubesi 7. dönem yönetim kurulu (EMO), ülke genelinde yaşanan doğalgaz ve elektrik krizini değerlendirdi. Uygulanan enerji politikalarının iflas ettiği kaydedilen açıklamada, kamu adına acilen enerji piyasasına müdahale edilmesi gerektiği bildirildi.

Yaşanan krizin ağır kış koşulları, trafo patlaması gibi gerekçelerle geçiştirilemeyeceği vurgulanan açıklamada, “Başbakan Recep Tayyip Erdoğan‘ın "doğalgaz medeniyeti" çöktü. AKP, 11 yıllık iktidarı döneminde izlediği serbest piyasacı ve özelleştirmeci uygulamalar sonucunda yurttaşları soğuk ve karanlıkta bıraktı. Ağır kış şartları altında yaşanan doğalgaz sıkıntısı elektrik üretimini vurdu. Yurdun büyük bölümünde habersiz elektrik kesintileri gezdirilmeye başlandı. İktidara geldiğinden bu yana yerli ve yenilenebilir enerji kaynaklarından söz ederken, yeni doğalgaz santrallarına lisanslar verip dışa bağımlılığı arttıran; kamuya enerji yatırımları yasaklanırken nükleer santral ve doğayı katleden küçük HES‘lerle enerjide rekabetçi piyasa oyunu oynayan; serbest piyasa diye kurulan karaborsada kamunun elinde kalan santrallarla dahi fiyat dengelemesi yapılamazken bu santralları da satmaya kalkan; spekülasyonlar karşısında çaresiz kalıp tavan fiyatı 2 TL ile sınırlandırınca şirketlerin "şalter indirme" tehditleri karşısında bocalayan AKP hükümeti, elektrik ve doğalgazda yaşanan sıkıntının üstünü örtmeye çalışıyor” diye belirtildi. 

ENERJİ ALANINA MÜDAHALELERDE BULUNULMALI

 

Açıklamanın devamında şunlar belirtildi, “Yaşanan sıkıntı ağır kış şartları nedeniyle trafo patlaması, aşırı yüklenme, bakım ve onarım gibi gerekçelerle açıklanamayacak ölçüde büyük ve geniş çaplıdır. Uygulanan enerji politikaları iflas etmiştir. Özelleştirmeler ve serbest piyasa ısrarı sonucunda vardığımız nokta iddia edildiği gibi kaliteli, kesintisiz ve ucuz enerji değil, tersine kalitesiz, arzı sorunlu ve pahalı enerjidir. Bir an önce kamu adına enerji alanına yönelik müdahalelerde bulunulması zorunludur” denildi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.