“AKP ile ortak teklifi verebiliriz”

“AKP ile ortak teklifi verebiliriz”

 CHP Ardahan milletvekili, Kocaelili işadamı Ensar Öğüt,  ülkemizdeki binlerce alevi ve Caferi’yi ilgilendiren bir kanun teklifi verdi. Ülkemizde...

 

CHP Ardahan milletvekili, Kocaelili işadamı Ensar Öğüt,  ülkemizdeki binlerce alevi ve Caferi’yi ilgilendiren bir kanun teklifi verdi. Ülkemizde yıllardır tartışılan Cemevi ve Caferilere ait camiler tartışmasına son vermek için 3194 sayılı İmar Kanunu'nda bir düzenleme yapılmasını, genel bütçeden bu inanç kesimlerine de pay ayrılmasını istedi.

İMAR KANUNUNDA SADECE ONLAR YOK

“İmar Kanunu'nda cami, mescit, sinagog, kilise, havraya yer ayrılırken cemevlerine yer ayrılmıyor. Cemevlerine de İmar Kanunu'nda ve projelerde, planlarda yer ayrılabilmesi için -Avrupa Birliğinin ilerleme raporlarında var- Türkiye'de barış ve kardeşliğin sağlanması için, Türkiye'de bulunan 20 milyona yakın Alevi yurttaşlarımızın özgürce ibadet yapabilmesi için bir kanun teklifi verdim. AKP'yi bu kanun teklifine oy vermeye davet ettim.   Ancak red oyu verdiler. Diyorlar ya: "Açılım yapıyoruz." Alevi açılımı samimiyetini burada gördük.”

2000 CİVARINDA CEMEVİ VAR

 

Türkiye'de 2 bine yakın cemevi olduğunu, bu cemevlerinin kaçak yapıldığını, insanlar orada özgürce kendi ibadetlerini yaptıklarını, doğru dürüst ruhsat alamadıklarını, umre’ye gitmiş biri olarak bu durum karşısında vicdanın sızladığını ifade eden Öğüt şunları söyledi: “Bu anlamda, belediye planlarında plan işlenirken cemevlerinin de konulması gerekmektedir. Cemevlerine planda yer verilmediği takdirde, bu 20 milyon insanın özgürce ibadetini yapmadığının bir gerçeğidir. Kürtler kendi haklarını alabilmek için dağa çıktı. Aleviler, Çerkezler, Türkiye'de yaşayan diğer etnik yapıdaki insanların dağa mı çıkması gerekir haklarını alabilmesi için? Burada, yüce Parlamentoda bir yasa çıkartalım ve cemevlerini insanlar özgürce ibadetlerini yapsınlar. Bu anlamda bir de kul hakkı var. Kul hakkı, maalesef 20 milyona yakın Alevi yurttaşımız, Caferi yurttaşımız vergi veriyor, bu vergilerin parasını Sünni vatandaşlarımıza ödüyoruz. Bu, bir kul hakkıdır” dedi. 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.