Akar; o zehirleri sordu

Akar; o zehirleri sordu

  CHP PM üyesi Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, Derince İlçesinde bulunan BHC ve DDT kimyasal maddelerin halen bertaraf edilmemesini sert sözlerle...

 

 

CHP PM üyesi Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, Derince İlçesinde bulunan BHC ve DDT kimyasal maddelerin halen bertaraf edilmemesini sert sözlerle eleştirdi.

Konuyu daha önce birçok kez Meclis gündemine getiren CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar Bakanlığın vermiş olduğu cevaba dikkat çekti. Akar, 2006 yılında bertaraf edilmesine karar verilen ve bir Alman şirketle anlaşma yapılan BHC ve DDT lerin taşınmasına ilişkin sürecin çok yavaş işlediğini taşınması gereken yaklaşık 3000 bin ton BHC ve DDT’nin 12 yılda sadece 515 tonunun taşındığını söyledi.

AKP MİLLETVEKİLLERİNİ GÖREV ÇAĞIRDI

Akar, Mecliste yapmış olduğu konuşmada insan sağlığını tehdit eden ve yıllardır depolarda bekletilen BHC ve DDT’lerden oluşan zehirli kimyasallara yönelik AKP Kocaeli Milletvekillerine de seslenerek şunları söyledi.

 ‘’ İnsan sağlığını tehdit eden, Dünya Sağlık Örgütü tarafından yasaklanan, ancak otuz yıldır Kocaeli'nin Derince ilçesinde bulunan ve yıllardır bertaraf edilmesi beklenen, BHC ve DDT'den oluşan zehirli kimyasal maddelere ilişkin, Bakanlığın vermiş olduğu cevaba göre, 2017 yılına kadar yaklaşık 515 ton zehirli atık Almanya'ya gönderilmiştir.  Tabii, bu gönderilenlerin dışında söylediğim 2,5 tona yakın bir zehirli atık söz konusu. Bu atıkların hangi şartlarda ve ne zaman bertaraf edileceği konusunda bir plan bulunmamaktadır. Bu nedenle de şu anda depolarda ne kadar bu kimyasallardan kalmıştır? 2018 yılında taşınması planlanan BHC ve DDT miktarları ne kadardır? Bu zehirli kimyasal ne zaman tamamen taşınacaktır? Özellikle Kocaeli milletvekili iktidar partisi milletvekili arkadaşlarımın da bu konuyla ilgilenmesini talep ediyorum. Çünkü gerçekten insan sağlığı için çok önemli olan bu zehirli maddelerin bir an evvel bertaraf edilmesi gerekiyor.’ dedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler