1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. ADD Kocaeli Sivas katliamını 29.yılında andı
ADD Kocaeli Sivas katliamını 29.yılında andı

ADD Kocaeli Sivas katliamını 29.yılında andı

Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Kocaeli Başkanı Taylan Bingöl Sivas katliamını yayınladığı bir mesajla andı.

A+A-

Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Kocaeli Başkanı Taylan Bingöl Sivas katliamını yayınladığı bir mesajla andı. Yayınladığı anma mesajında Sivas Katliamını "sönmeyen ateş" olarak niteleyen Bingöl, açıklamanın devamında şu ifadelere yer verdi; “Sivas katliamının 29. yıl dönümünü büyük hüzünle ve acıyla idrak ediyoruz. 35 aydınımızı yakan zihniyet laik, demokratik ve hukukun üstünlüğüne dayalı Cumhuriyetimize saldırmıştı, bunu çok iyi biliyoruz…

Gazi Mustafa Kemal Atatürk, kurtuluş ve kuruluş sürecinin esaslarını Sivas Kongresi ile Sivas’ta ilan etmişti. “Tam bağımsızlık” ilkesi; laik, demokratik, sosyal, üniter ve hukuk devleti özelliklerini kapsayan ulus devletin, yani, Türkiye Cumhuriyeti’nin habercisiydi…

Sivas, bu anlamda Cumhuriyet Devrimi’nin en önemli kavşağıdır. Önemli kalesidir, önemli kilometre taşıdır.

“Cumhuriyet Sivas’ta kuruldu, Sivas’ta yıkılacak!” sloganlarını unutmadık. Oy uğruna Sivas Katliamına seyirci kalanlar; ülkemizi tek kişi yönetimine taşımış, parlamenter çoğulcu sistemi ortadan kaldırmış, Gazi Meclis’in itibarını yok etmiş ve Atatürk Devrimi kazanımlarına savaş açmıştır.

2 Temmuz Katliamı, laik ve demokratik Cumhuriyet’e vurulan ağır bir darbedir. Tartışmasız, gerici bir isyandır. Bu isyanın unutulması, unutturulması mümkün değildir. Tüm bu nedenlerle, 2 Temmuz Katliamından çıkarılacak dersler çok önemlidir:

· Laiklik ilkesi; toplumsal barışın, huzurun ve bütünlüğümüzün vazgeçilmezidir.

· Gerici, bölücü, iş birlikçi güç odaklarına ve yapılanmalarına artık izin verilmeyecektir.

· Devrim Kanunları mutlaka uygulanacaktır.

· Parlamenter sisteme, özgürlükçü, çoğulcu siyasi yaşama yeniden geçilecektir.

2 Temmuz Katliamında yitirdiğimiz aydınlarımızı bir kez daha saygıyla anıyoruz. Ailelerine, sevenlerine ve tüm ulusumuza tekrar sabır ve başsağlığı diliyoruz.

Bu gün ki anti-laik unsurlar ile mücadelemize destek olmayanların, sadece Sivas Katliamı Anma Günü hazırlığı yapması benzeri karanlık günlere asla engel olmaz. Hatta cesaret verir.”

 

Bu haber toplam 438 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.