1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. 314 çocuk sokaklarda
314 çocuk sokaklarda

314 çocuk sokaklarda

  ** Kocaeli Valiliği il genelinde sokakta yaşayan ve çalıştırılan çocuklara yönelik çalışmalarını sürdürüyor.   İl genelinde...

A+A-

 

 

** Kocaeli Valiliği il genelinde sokakta yaşayan ve çalıştırılan çocuklara yönelik çalışmalarını sürdürüyor.   İl genelinde 314 çocuğun sokaklarda olduğunu  belirten Valilik, çocukların yerinin sokaklar değil okul olduğunu  açıkladı.

 

 

Kocaeli Valiliği  tarafından yapılan açıklamada şunlar ifade edildi, “5442 Sayılı İdaresi Kanununun 11/c maddesi uyarınca Kocaeli il sınırları içinde huzur ve güvenliğin, kişi dokunulmazlığının, kamu esenliğinin sağlanması ve sokakta çalıştırılan çocukların genel olarak beden ve ruh sağlıklarının korunması ile suç işlenmesinin önlenmesi amacıyla 10.01.2018 tarih ve 2018-1 sayılı Valilik kararı ve  Genelgesi ile İl Eylem Planı yayınlanmıştır. Bu doğrultuda, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, İlçe Kaymakamlıkları ve ilgili  kurum müdürlükleri,   her ilçede kurmuş oldukları  mobil ekiplerle   7 gün 24 saat alan çalışmalarını yürütmektedirler.

 

SOKAĞIN TEHLİKESİ

 

Çocuklarımızın sokağın türlü tehlikelerine maruz kalmalarını engellemek, ruhsal ve bedensel açıdan sömürülmelerinin önüne geçmek, eğitim haklarının engellenmesini önlemek, bedensel, zihinsel, ruhsal, ahlaksal, toplumsal gelişmesine zararlı olacak biçimde aileleri ya da başka kişiler tarafından ihmal veya istismar edilmelerini önlemek için mobil ekiplerinin 10.01.2018 tarihi itibariyle yapmış olduğu çalışmalar neticesinde:

 

  1. ÇOCUK SOKAKLARDA

 

Sokakta tespit edilen 314 çocuğumuzun;  212 si Türk Vatandaşı,   102 si Suriye Vatandaşı  olup,  168’ i erkek, 146’ i kız olan sokakta çalışan çocuklarımızın tamamı için Valilik Kararı ve Genelgesi doğrultusunda sosyal inceleme ve ilgili kurumlarla ilişkilendirilme çalışması yapılmıştır. Tüm Çocuklar Eğitim durumları yönünden ele alınmış olup, MEB mevzuatınca işlem yapılması sağlanmaktadır.

Türk vatandaşı olan 212 çocuğun aile hekimliklerine kayıtları araştırılmış, rutin aşı uygulaması, ailesinde bulunan yetişkinlerin gebe takipleri, süreğen hastalığı olan çocuk veya aile üyesinin hastalık takipleri ayrı bir işlem olarak ele alınarak, yürütülmekte,  Suriyeli çocukların sağlık kayıtları tamamlanmakta ve takipleri yapılmaktadır.

Sokakta çalıştırılan 105 çocuğun ve ailesinin Geçici Barınma Merkezlerine gönderilmesi için Göç İdaresi Genel Müdürlüğü ile ilgili işlemleri devam etmektedir.

 

ÇOCUKLAR MERKEZLERDE Kİ AKTİVİTELER

 

14 çocuğun tamamı ikamet ettikleri bölgelerde bulunan Gençlik Merkezlerine kendi akranları ile aynı fiziksel, bilişsel gelişim seviyesine ulaşabilsinler diye mesleki çalışmalara alınmak üzere bildirilmiş, ev ziyaretleri sonucunda, çocuklar Merkezlerde ki aktivitelere alınmaya başlamıştır.

Sokakta çalışan çocuğun ailesinde; işgücü olabilecek ve iş arayan üyeleri İş Kurumunca kayıt altına alınmaktadır. Bu yönde 94 kişi için kayıt yapılarak, iş arama sürecine girilmiştir.

Çocukların sokak yaşamından uzaklaştırılması, sokaktan kurtarılıp, eğitim hayatına döndürülmesini sağlamak amacıyla;  tüm Kocaelili vatandaşlarımızın bu sorumluluğu hissetmesi ve çalışma içerisinde yer almalarını diliyoruz. “

 

 

  •  

Valilik Kararı Tebliğ edilen Aile Sayısı     :  314

 

İdari Para Cezası Kesilen Aile Sayısı       :    38

 

Suç Duyurusunda Bulunulan Aile Sayısı:    20

 

Eğitim Tedbiri İstenen Çocuk Sayısı        :  109

 

Sağlık Tedbiri İstenen Çocuk Sayısı        :      5

 

Koruma altına alınan Çocuk Sayısı          :      4

Bu haber toplam 4275 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.