1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. 30 Haziran Koruyucu Aileler Günü kutlandı
30 Haziran Koruyucu Aileler Günü kutlandı

30 Haziran Koruyucu Aileler Günü kutlandı

30 Haziran Koruyucu Aileler Günü münasebetiyle Kocaeli Valisi Seddar Yavuz ve eşi Selda Yavuz Hanımefendinin ev sahipliğinde Antikkapı Restaurantta gerçekleştirilen programda koruyucu ailelerimiz ve çocuklarımızla bir araya geldiler.

A+A-

Programa; Vali Seddar Yavuz ve eşi Selda Yavuz’un yanı sıra Deniz Eğitim - Öğretim ve Garnizon Komutanı Tümamiral Ayhan Gedik ve eşi, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın, Vali Yardımcısı İsmail Gültekin, İlçe Kaymakamları ve eşleri, İl Emniyet Müdürü Veysal Tipioğlu, İl Jandarma Komutanı Albay Yavuz Selim Kapancı, İlçe Belediye Başkanları, Kocaeli Sağlık ve Teknoloji Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Füsun Terzioğlu, Siyasi Parti İl Temsilcileri, daire müdürleri, ÖNEM projesi hamileri, koruyucu aileler ve öğrenciler katıldı.  Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın’ın selamlama konuşmaları ile başlayan program, Vali Seddar Yavuz’un açılış konuşmalarıyla devam etti.

 

“BU MİLLETİN EVLATLARI YARDIMSEVERDİR”

Davete icabet eden konuklarına ve çocuklarımıza teşekkür ederek konuşmalarına başlayan Vali Yavuz, koruyucu ailelere hitaben şunları söyledi: “Hepinizin bildiği gibi milletler tarihleriyle, medeniyetleriyle yaşar. Biz aynı sokakta yürürüz, aynı mahallede otururuz, aynı çeşmeden su içeriz. Evet, birbirimizden farklı düşünürüz ama ortak yönümüz o kadar fazla ki işte bu ortak yönlerimiz de aynı zamanda bizi millet yapar. Sevincimiz birdir, acımız birdir; acımızı da sevincimizi de paylaşırız. Sevinçler paylaşıldıkça çoğalır, acılar da paylaşıldıkça azalır. Yetimler, öksüzler ya da korunmaya muhtaç çocuklar, onları bir anne, bir baba şefkatiyle bağrına basan siz değerli kardeşlerim o kadar önemli ve değerli bir iş yapıyorsunuz ki. Bu meslekte 33 yıldır çalışan ve bu alana ciddi şekilde emek veren, kapı kapı gezen birisi olarak bu çocukların ne kadar sevgiye, şefkate ihtiyaç duyduğunu anlatmaya gerek yok, sizler de buna bir şekilde şahit oluyorsunuz. Allah hepinizden razı olsun. Yetimler deyince akla Peygamber Efendimizin ‘Her kim Allah rızası için bir yetimin başını okşarsa yetimin başındaki saç tanesi kadar sevap yazılır.’ Hadis-i Şerifi akla geliyor. İşte bu anlayış aslında hepimizin iliklerine işlemiş. Hepimiz yardımseveriz. Bu alışkanlık bizlerde var açıkçası. Bu yüzdende iyi ki bu medeniyetin evlatlarıyız, iyi ki bu topraklarda doğduk ve büyüdük” dedi.

 

“GÖNLÜNÜ AÇMASINI TEMENNİ EDİYORUZ”

Koruyucu aile çalışmalarına ilişkin sayısal verileri de paylaşan Vali Yavuz, ailelere seslenerek şunları kaydetti:  “İlimizde bu hizmet kapsamında 218 aile yanında 257 çocuğumuz barınıyor ve bu alanda Türkiye’de oldukça iyi durumdayız. Ama buradan bir çağrıda bulunmak istiyorum; halen sevgi evlerinde kalan evlatlarımızın koruyucu ailelerimizin yanında kalmasını, onlara sahip çıkılmasını çok arzu ediyoruz. Çünkü, sevgi evlerinde hayatlarını daha da iyileştirmek için ne yaparsak yapalım, ne kadar ilgi duyarsak duyalım, ne kadar şefkat gösterirsek gösterelim bir aile ortamında büyüyen çocukla arasında maalesef önemli bir fark oluşuyor. İmkânı olan, çocuk hasreti çeken veya çocuğu olan ama bir çocuğa daha bakabilirim diyen aileler var. Nitekim 3 çocuğu olup 2 çocuğumuza koruyucu aile olanlarda var aramızda ve birçok şehirde de var. Bu açıdan herkesin bu evlatlarımıza gönlünü, kalbini açmasını gönülden temenni ediyor ve diliyoruz” dedi.

 

“TÜRK MİLLETİNİN HER BİR EVLADI HEPİMİZİN ÇOCUKLARI”

Sosyal hizmet ve sosyal yardımlar konusunda açıklamalarda bulunan Vali Yavuz: “Türkiye Cumhuriyeti tarihinin belki en pik noktasındayız, en iyi noktasındayız. Tüm tesislerimiz son derece iyi, evde bakım hizmetinden tutun engelli yardımlarına kadar, rehabilitasyon merkezlerine kadar sosyal hizmet ve sosyal yardım konusunda çok iyi bir hizmet ağına sahibiz. Kocaeli Büyükşehir Belediyemiz bu alanda Türkiye’de örnek gösterilebilecek bir hizmet anlayışını ortaya koyuyor. Bu vesileyle çok kıymetli Başkanıma da huzurlarınızda teşekkür ediyorum. Daha çok dayanışacağız, daha çok birbirimizi seveceğiz ve ulaşamadığımız her çocuk bizim için bir kayıptır diyeceğiz. Çünkü bu milletin çocukları bizim çocuklarımız. Sahip olamadığımız, sahip çıkamadığımız, elinden tutamadığımız, elimizden kayıp giden çocukların bu topluma bir maliyeti olduğunu hepimiz biliyoruz. İlla biyolojik çocuğumuz olması gerekmez, Aziz Türk Milleti’nin her bir evladı hepimizin çocukları. Bu yüzden bu çocuklara sahip çıktığınız için gerçekten minnet ve şükran duygularımı ifade ediyorum. Biz eşimle yıllardan beri kapı kapı gezip çocuklarımıza sahip çıkıyoruz.  Bu duygu ve düşüncelerle hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyor, sevgi ve saygıyla selamlıyor, bu anlamlı gününüzü kutluyorum” dedi.

Haber: Aleyna SEVENCAN

 

kutlama-2-002.jpg

Bu haber toplam 264 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.