1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. 150 bin açığa 20 bin atama müjde değil kara haberdir
150 bin açığa 20 bin atama müjde değil kara haberdir

150 bin açığa 20 bin atama müjde değil kara haberdir

81 İlin Valiliği`nden gelen ve MEB tarafından inkar edilmeyen verilere göre 150 bin öğretmen açığı olan ülkemizde 20 bin öğretmen atanmasını, “Müjde” diye yansıtan Erdoğan’a karşı gerçeği bu sefer Eğitim-İş dile getirdi: “Bu olsa olsa kara haberdir.”

A+A-

Hükümet erkanının anlattığı ile halkın yaşadığı ekseninde “iki farklı ülke” konumundaki ülkemizde 150 bin öğretmen açığına karşın 20 bin öğretmen atamasının Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından “Müjde” diye tanımlanmasına Eğitim-İş Sendikası Kocaeli 2 No’lu Şube’den tepki geldi.

atamalar.jpg

“20 bin öğretmen ataması müjde değil kara haberdir” başlığıyla yapılan açıklamada şu görüşlere yer verildi:

326 “TESİSE” 20’ŞER ÖĞRETMEN

ATANSA TAMAMLANIYOR

“Mevcut hükümetin, eğitim alanındaki kronik sorunları çözmek bir yana dursun iyileştirmeye yönelik bir vizyonunun dahi olmadığı, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın bugünkü (23 Şubat 2021) konuşmasıyla tescillenmiştir. Yüzbinlerce öğretmen adayı hakkı olan atama müjdesini beklerken, Cumhurbaşkanı önümüzdeki aylarda 20 bin öğretmen atanacağını açıklamış ve bunu bir müjde gibi sunmuştur. Oysa "müjdeyi" Ankara Valiliği için 326 eğitim-öğretim tesisinin açılışında yapan Cumhurbaşkanı'nın tüm Türkiye için açıkladığı atama sayısı, bugün açtığı "tesislere" 20'şer öğretmen atandığında bile tamamlanmaktadır.Bu rakam açıkça aklımızla alay etmektir.

150 BİNE YAKIN AÇIK VAR

Sayıştay raporunda 138 bini aşkın öğretmene ihtiyaç var denirken, valiliklerden gelen rakamlar 150 bine yakın açık olduğunu ortaya koyarken, MEB bile kendi açıkladığı istatistiklerde öğretmen açığındaki büyüklüğü inkâr edemezken, ataması yapılmayan öğretmen sayısı yarım milyonu geçmişken, 90 bine yakın eğitim emekçisi ücretli öğretmen denen güvencesizlik altında sömürülürken sadece 20 bin öğretmenin atanacak olması müjde değil olsa olsa kara haberdir.

BU GELECEKSİZLİĞİ HAK ETMİYORUZ

Hükümet bu atama oranıyla, sadece öğretmenler gününde hatırlayıp övgüler dizdiği öğretmenleri yüzüstü bırakmış, atama bekleyen yüz binleri geleceksizliğe mahkûm etmiştir. Dünyada Başöğretmen sıfatlı tek liderin kurduğu ülkemiz, ne yazık ki sınavdan sınava koşup, dereceler yapıp, öğrencilerine kavuşacağı günü iple çekerken pazarcılık, şoförlük yapan ve bu durum kendi hatasıymışçasına yaşamını emanet bir mahcubiyetle sürdüren öğretmenlerle dolmuştur. Atatürk'ün dünyanın en önemli mesleği dediği öğretmenlik ve gelecek nesilleri emanet ettiği öğretmenler, böylesi bir geleceksizliği asla hak etmemektedir. 

MEB ÖĞRETMENLERE BİR

KEZ DAHA SIRTINI ÇEVİRDİ


Devlet okullarında eğitim giderlerinin yükü Anayasa'ya aykırı biçimde velilerin sırtına yıkılmışken, öğretmen açığı dağ gibi büyürken, eğitim giderek kalitesizleşip zengin ile yoksul arasındaki fırsat eşitliği iyice yok olurken ve hatta pandemi, eğitim sistemini komple değiştirirken bile Hazine'den kendine ayrılan bütçeye itiraz etmeyen, bütçe konusunda Diyanet kadar bile talepkar olmayan Milli Eğitim Bakanlığı, bir kez daha öğretmenlere ve öğretmen adaylarına sırtını çevirmiştir.
 

TASARRUF OLMAYACAK

TEK ŞEY EĞİTİMDİR

Eğitim-İş olarak altını çiziyoruz: Yaptığınız bir gelecek cinayetidir. Bununla sadece mesleklerinden alıkoyarak öğretmenleri geleceksizleştirmiyorsunuz. Türkiye'nin eğitiminden ve geleceğinden de çalıyorsunuz! Ekonominin dipte olduğu zamanlarda bile "itibardan tasarruf olmaz" lafını tekrar edenler, bilmeli ki tasarruf olmayacak tek şey eğitimdir çünkü eğitim, geleceğin kendisidir. En büyük itibar ise bir ülkede öğrencilerin iyi bir eğitime eşit, parasız şekilde ulaşmaları ve onları eğiten öğretmenlerin gelecek kaygısıyla boğuşmadan kendilerini işlerine verebilmesidir. 

TELAFİ EDİLEMEZ SONUÇLAR YARACATACAK

Kendinizi daha da itibarsızlaştırmayın! Açıklanan öğretmen atama sayısını revize ederek, eğitim sisteminin ihtiyacını ve eğitim emekçilerinin beklentilerini karşılayacak bir rakam deklare edin. Yoksa bugün gidermediğiniz bu eksiklikler, dağın tepesinden atılan kar tanesinin aşağıya çığ olarak düşmesi gibi, yarın telafi edilemez sonuçlar yaratacaktır.” (Haber Merkezi)

 

Bu haber toplam 767 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.