1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. “112 personeli keyfi düzende çalıştırılamaz”
“112 personeli keyfi düzende çalıştırılamaz”

“112 personeli keyfi düzende çalıştırılamaz”

Sağlık çalışanları arasında farklı Mesai (Nöbet) başlayış ve bitiş saatlerinde farklı uygulama yapılması hakkında Türk Sağlık Sen Şube Başkanı Ömer Çeker şubede basın açıklaması yaptı.

A+A-

İl Ambulans Başhekimliği tarafından 112 Acil Sağlık Hizmetleri İstasyonlarında görev yapan sağlık çalışanları arasında farklı Mesai (Nöbet) başlayış ve bitiş saatlerinde farklı uygulama yapılması hakkında Türk Sağlık Sen Şube Başkanı Ömer Çeker şubede basın açıklaması yaptı. Çeker açıklamasında özetle şu görüşlere yer verdi: 

“İl Sağlık Müdürlüğü’ne bağlı faaliyet gösteren 112 Acil Sağlık Hizmetleri İstasyonlarının ve bu istasyonlarda görev yapan sağlık çalışanlarının iş akışını ve sağlık hizmetlerini sevk ve idaresini planlayan İl Ambulans Servisi Başhekimliği işini gücünü bırakmış, istasyon içerisinde ve istasyonlar arasında farklı mesai uygulamasını hayata geçirerek çalışanları huzursuz etmeyi kendilerine görev addetmişlerdir. 

ÖDÜL YERİNE CEZA

112 Acil Sağlık Hizmetleri istasyonlarında görev yapan sağlık çalışanları bir çok olumsuzluklara rağmen özveri ile görev yapmakta ve tüm olumsuzluklara rağmen vatandaşımıza ulaşılabilir kaliteli sağlık hizmeti verebilmek için fedakarca çalışmaktadırlar.  Bu çalışmanın karşılığı çalışanlar ödüllendirilmesi ve taltif edilmesi gerekirken adeta cezalandırılmaktadırlar. Adeta çalışma barışını sabote etmektedirler.  

Sorunun çözümü için idarenin kendisini sağlık çalışanın yerine koymak suretiyle empati yapmaya ve sağ duyuya davet ediyoruz.  Sorumlu sendikacılık anlayışımız çerçevesinde sorunun çözümüne katkı sunmak için idare ile haziran ayının başında yapmış olduğumuz görüşmede çalışanların kaygılarını idareye ilettik ve çözümü noktasında sendika olarak üzerimize düşeni yapmaya hazır olduğumuzu ilettik.  

KİMSENİN HAKKI DEĞİL

112 Acil Sağlık Hizmetleri İstasyonlarında görev yapan personelin çalışma saatleri ve sürelerinin yasal dayanaktan yoksun bir şekilde idarenin Whatsapp üzerinden yayınladıkları resmiyeti olmayan mesaj ile çalışanların mesai (Nöbet) saatlerini keyfi düzenleme ile belirlenmesi çalışanlarda rahatsızlık yaratmıştır. 24 saat kesintisiz hizmet veren 112 çalışanlarının mesaiye başlama saatlerini değiştirmek, çalışanı belirsizliğe sürüklemek kimsenin hakkı değildir. Nöbet saatlerinde istasyonda görev yapanlar arasında ve istasyonlar arası farklılık oluşturmak personeller arası eşitsizliğe ve düzensizliğe yol açacaktır. Yapılan işlem Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın ilgili maddelerine aykırılık teşkil etmektedir.  

UYGULAMA BİRLİĞİ SAĞLANMALI 

Sendika olarak yaşanan sorun hakkında ilgili yerlere gerekli başvuruları yaparak fiili durumun sonlandırılmasını talep ettik. Üyelerimiz içinde örnek başvuru dilekçeleri hazırlayarak çalışanların da bireysel olarak haklarını aramalarının da önünü açtık. Beklentimiz gerekli düzenlemelerin yapılarak çalışma barışının tesis edilmesi kamu vicdanının rahatlatılması ve uygulama birliğinin sağlanmasıdır. Çünkü idare keyfiyete göre, ben yaptım oldu mantığı içerisinde hareket etmemelidir. 

DAVA AÇSINLAR

Konu ile ilgili 112 Acil Sağlık Hizmetleri İstasyonlarında görev yapan sağlık çalışanlarını nöbetlere dilekçe ile itiraz etmelerini ve itiraz sonrası konuyu idari yargıya taşıyarak dava açmaya davet ediyoruz. Sendika avukatlarımız sendika üye ayrımı yapmadan idari dava açmak isteyen tüm sağlık çalışanlarına hizmet verecektir.”
 

Bu haber toplam 570 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.