1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. En korkutucu haber… Obez çocuklar 10 kat arttı, Türkiye de listede
En korkutucu haber… Obez çocuklar 10 kat arttı, Türkiye de listede

En korkutucu haber… Obez çocuklar 10 kat arttı, Türkiye de listede

Dünya Sağlık Örgütü, 1975 yılından beri çocuk ve gençler arasında obezitenin 10 kat arttığını duyurdu. 130 milyon kişinin incelendiği araştırma...

A+A-

Dünya Sağlık Örgütü, 1975 yılından beri çocuk ve gençler arasında obezitenin 10 kat arttığını duyurdu. 130 milyon kişinin incelendiği araştırma sonucunda dünya genelinde 124 milyon kız ve erkek çocuğunun fazla şişman olduğu ortaya çıktı. Uzmanlar, "Ucuz ve kilo aldırıcı gıdalar yayın bir şekilde bulunuyor ve teşvik ediliyor" ifadesini kullandı. Listede Türk çocuk ve gençlerinin de hızla kilo alması dikkat çekiyor.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), 11 Ekim Dünya Obezite ile Mücadele Günü kapsamında bir araştırma yayınladı. İsviçre’nin Cenevre kentinde duyurulan araştırma dünya çapında obeziteyle ilgili korkunç bir tabloyu da gözler önüne serdi.

Yapılan araştırmada 130 milyon çocuk ve gencin boyu ve kilosu incelenirken böylelikle “Vücut Kitle Endeksi” hesaplandı. Bu verilerden yola çıkan bilim insanları 1975 yılından beri çocuk ve gençler arasında obezitenin 10 kat arttığını duyurdu. Dünya genelinde 124 milyon kız ve erkek çocuğunun fazla şişman olduğu sonucuna ulaşıldı.

Açıklamada, sağlığı tehdit eden bu eğilimin özellikle yoksul ülkelerde önümüzdeki yıllarda da süreceği belirtildi. Dünyanın zengin ülkelerinde ise gençler arasında bu eğilimin duracağının tahmin edildiği ancak bu ülkelerde de obez sayının çok yüksek olduğu kaydedildi. Araştırmayı yapan ekibin başı Imperial College London’dan Mecit İzzeti’ye gör yüksek gelirli Avrupa ülkelerinde çocuklukta obezite sayısındaki artış duruyor gibi görünse de, dünyanın diğer bölgelerinde kaygı verici düzeyde yükseliyor. Araştırmacılar bunun başlıca nedeninin ucuz, kilo aldırıcı gıdaların yaygın bir şekilde bulunabilmesi ve teşvik edilmesi olduğunu söylüyor.

Araştırmayı yürüten ekipte program koordinatörü olarak görev alan Dr. Fiona Bull ise, “Bu veriler bize aşırı kiloluğun ve obezitenin kürsel bir sağlık krizi olduğunu ve hemen bir önlem alınmaması durumunda gelecek yıllarda daha da kötü bir hal alacak” dedi. Araştırmada Asya’nın doğusunda, Latin Amerika’da ve Karayipler’de kilo artışının yüksek olduğuna dikkat çekildi. Uzmanlar, işlenmiş karbohidrat ve enerji veren gıdaların kilolara sebep olduğunu duyurdu.

obezz

Tıp dergisi Lancet’te de yayımlanan ve alanının en büyüğü olan analizde 200’den fazla ülkedeki obezite trendleri incelenirken uzmanlar, obez çocukların büyük ihtimalle obez yetişkinler olacaklarını ve ciddi sağlık sorunları riski altına gireceklerini söylüyor.

TÜRKİYE’DEN KORKUTAN RAKAMLAR

Araştırmada Türkiye’den de veriler yer alıyor… SÖZCÜ’nün incelediği verilere göre hem erkek hem de kız çocuklarında obezite artışının artışı gözler önüne serildi. Kız çocuklarında obezite oranında geçmişte dünya sıralamasında 104’üncü sırada olan Türkiye son yıllarda obezitedeki artış dolayısıyla obezite oranı yüksek olan ülkeler sıralamasında 54’üncü sırada yer aldı. Erkek çocuklarında ise durum daha farklı. 1975’te 118’inci sırada olan Türkiye, 2016 verilerine göre 73’üncü sıraya çıktı.

Türkiye'de kız çocuklarının rakamı dünya ortalamasının üzerinde.

Türkiye’de kız çocuklarının rakamı dünya ortalamasının üzerinde.

Öte yandan bu araştırmadan bağımsız olarak bir başka açıklama da Dünya Obezite Federasyonu’ndna geldi. Kuruluş obezite kaynaklı sağlık sorunlarına 2025’ten itibaren her yıl 1.2 trilyon dolar harcanmak zorunda kalınabileceği uyarısında bulundu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak SÖZCÜ

 

Bu haber toplam 806 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.